הרצליה

דיכאון ושנאה עצמית

ד''ר מרק רויטמן 15/08/2018
(תמונה להמחשה צילום: iclipart)

שאלה:

אני בת 18 ומאוד אוהבת את החבר שלי ודעתו חשובה לי. כבר שנה שהוא מנסה לשכנע אותי לחזור לטיפול פסיכיאטרי. הייתי בטיפול כיוון שאני פוגעת בעצמי. אני חותכת את עצמי, מכבה על עצמי סיגריות ומוציאה באובססיביות עור מהסנטר.

אני סובלת מהערכה עצמית נמוכה מאוד והחיים שלי סובבים רק סביב זה. בזמן האחרון למדתי גם להקיא. הרבה זמן לא הצלחתי ולא ידעתי איך, אני מקווה שזה יעזור לי לרזות, כי אני לא עושה שום פעילות ספורטיבית.

הפסקתי את הטיפול כי נמאס לי ובכלל, הרגשתי שאין לי שום בעיה שצריכה טיפול, בטח שלא בעזרת פסיכיאטר. החבר שלי הודיע לי, שהוא לא יהיה מסוגל להישאר בקשר איתי אם לא אחזור לטיפול פסיכיאטרי. הוא היחיד שיודע כל מה שאני עושה לגוף שלי. יש לו אחות שלפני כמה שנים אושפזה בבית חולים פסיכיאטרי עקב אותן בעיות.

העניין הוא, שאני לא רוצה להרגיש טוב, לא מוכנה להשלים עם עצמי ועם מה שיש לי. אני לא מוכנה לשום טיפול, שום שיחות, אבל גם לא מוכנה לשקר לחבר שלי.

אני לא מוכנה שמישהו יעזור לי, כי אני שונאת את עצמי ואת החיים שלי ולא אכפת לי למות אפילו היום. המקסימום שלו אני מוכנה, זה לקחת תרופות וזהו! שום פסיכולוגים ושום פסיכיאטרים! האם קיימת אפשרות לטיפול כזה?

 תשובה: 


 עניתי כבר במדור זה לכמה אנשים שסובלים כמוך מהפרעה קשה בדימוי הגוף - Body Dysmorphic Disorder. זוהי מחלה קשה מאוד, שמלווה כמעט תמיד בדיכאון עמוק, שנאה עצמית ושנאת הזולת. יחסיהם של הסובלים עם ההורים ועם דמויות הוריות, למשל מטפלים, מתאפיינים בכעס, שנאה, תלות ותוקפנות.

 קשה מאוד לאדם הסובל לבקש ולקבל עזרה, ודבר זה פוגע בסיכויים לשפר את מצבו וביכולתם של אנשי המקצוע לעזור לו. הנטייה לפגיעה עצמית יכולה להתבטא בגרימת נזקים מתמשכים כמו שאת עושה - חותכת, שורטת ומקיאה, או בניסיונות אובדניים ממשיים.

למרות הטרגיות של מצבך, יש שתי נקודות אור במכתב שלך: האחת היא אהבתך לחבר שלך, שהיא כנראה הדדית, והשנייה - הפנייה שלך לקבלת עצה מגורם מטפל. אולי זה סימן שלא הכול אבוד.

 ללא ספק, את זקוקה לטיפול תרופתי. כפי שאת מבינה, התרופות לא נופלות משמיים, אלא ניתנות על-ידי רופא. במקרה שלך, פסיכיאטר צריך לרשום אותן. על-מנת לקבוע אילו תרופות מתאימות לך, פסיכיאטר צריך לבדוק אותך ואחר כך לעקוב אחרי השפעת התרופות, קיומו או היעדרו של שיפור במצבך, תופעות לווי וכדומה. אם הכול כשורה, ניתן בהדרגה להגדיל את המרווחים בין הפגישות.

www.psych.co.il

dr.roitmanm@gmail.com  

 

עוד בהרצליה
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
אתר לוקאל 19/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
"גיבור שירותי הבריאות"
חשד: זוג ביצע אקט מיני תוך כדי נהיגה
מאסטר שף בריאות בדקל
מאסטר שף בריאות ב"דקל"
פיילוט התחדשות עירונית במגדל העמק
"לוחמת"
הספרייה תוקם בבית הספר בילו
חנוכת ספרייה חדשה בבית הספר "ביל"ו" ברעננה
חברת נתיבי ישראל מעדכנת לגבי התקדמות בניית כביש 531
רוני קלינגר. משחקת במקביל בשלוש קבוצות
מכוונת גבוה