הרצליה

עתירה: "לא בוצע טיהור קרקע בפרויקט גליל ים"

עו"ד שמואל סעדיה, יו"ר תנועת הרצליה למען תושביה והמתמודד בבחירות למועצת העיר, עתר לבית המשפט בדרישה למתן פסק דין, לפיו רשות מקרקעי ישראל תבצע פינוי וטיהור קרקע מאזבסט בגליל ים, כפי שהתחייבה בהסכם עם העירייה

שרון יונתן 16/08/2018
עו"ד סעדיה. סיכון בריאותי (צילום: פרטי)

עו"ד שמואל סעדיה, יו"ר תנועת הרצליה למען תושביה והמתמודד בבחירות למועצת העיר, עתר השבוע לבית המשפט המחוזי בת"א נגד העירייה ורמ"י (רשות מקרקעי ישראל) בטענה כי לא בוצע טיהור קרקע כמתחייב בפרויקט גליל ים ומשום כך יש בקרקע ריכוז של חומר האזבסט המסוכן לבריאות.

העתירה נסובה סביב ההסכם בין העירייה לרמ"י בגין שלוש תוכניות בנייה גדולות ברחבי הרצליה: גליל ים, אפולוניה וקריית שחקים, כאשר בהסכם מצוין כי רמ"י חייבת לבצע פינוי וטיהור קרקע מאזבסט בגליל ים, שכן קיים חשש וסיכון כבדים כי הקרקע  במתחם  מורעלת ומזוהמת באסבסט.

בעתירה מצוין כי בהסכם בין העירייה לרמ"י נכתב: "עלויות טיהור הקרקע בתוכנית גליל ים לרבות פינוי וטיהור אזבסט ימומנו ע"י רמ"י כחלק מתקציב הפרויקט".     

 לטענת סעדיה, רמ"י לא פעלה מתוקף מחויבות זו ועיריית הרצליה אף היא לא פעלה כמתחייב להבטיח את ביצוע הפעולה והתוצאה הקשה הנטענת בעתירה היא כי לא בוצע בקרקע במתחם גליל ים בדיקה של רמת זיהום בקרקע ופינוי וטיהור הקרקע טרם התחלות הבנייה במתחם.

סעדיה תוקף בעתירה את התנהלות העירייה בנושא: "על אף ההסתברות כי הקרקע מורעלת ומזוהמת ועל אף שרמ"י טרם ביצעה כמתחייב פעולות של ניקוי וטיהור הקרקע הרי עיריית הרצליה נותנת היתרי בניה באופן שמגדיל את הסיכון, קובע עובדות בלתי הפיכות בשטח שתוצאותיהן סיכון חמור של חיי אדם של התושבים שעתידים לאכלס את המתחם בפרויקט גליל ים".

בסיום העתירה המפורטת מבקש עו"ד סעדיה שבית המשפט יתן פסק דין הצהרתי שלפיו יש ליישם ולבצע את ההסכם בין העירייה לרמ"י. עוד מבקש סעדיה כי בית המשפט יורה לעירייה שלא להוציא היתרי בנייה או כל אישור לבניה או להמשיך בבניה עד לביצוע הטיהור שיתבצע ע"י רמ"י".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "העתירה לא מוכרת לנו. משנקבל אותה נלמד אותה ונתייחס אליה".

מהעירייה נמסר: "עיריית הרצליה מחמירה ומקפידה על בריאות הציבור ועמידה בדרישות חוק האסבסט. ההיתרים לבנייה באתר ניתנו רק אחרי שהפסולת פונתה. כל העבודות אושרו על ידי המשרד להגנת הסביבה, בוצעו על ידי קבלן אסבסט מורשה ולוו בפיקוח הדוק של מפקח אסבסט מוסמך וכן בניטור אוויר. העבודות הסתיימו לקראת סוף שנת 2016". 

 

 

 

 

עוד בהרצליה
מיכאל פרוסמושקין 14/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 14/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הבניין בדרך רמתיים 9 בעיר. בית המשפט התערב
268 אלף שקלים ישולמו לוועד בניין בעקבות ליקויי בנייה
מי תעצור אותה?
מסמכים הושלכו בחצר החברה לקידום החינוך והתרבות
מסמכים הושלכו בחצר 'החברה לקידום החינוך והתרבות'
פוטרה פעמיים, בשל הריונה, וזכתה לפיצויי פיטורין מוגדלים
תושב הרצליה דקר את שכנו
חשד: תושב הרצליה דקר את שכנו
קשישה במצב אנוש לאחר שנפגעה מרכב
קשישה במצב אנוש לאחר שנפגעה מרכב
בית לחיילים בודדים יוקם בהוד השרון
 חשד: צעיר ביצע מעשים מגונים בקטינות וחיילות
חשד: צעיר ביצע מעשים מגונים בקטינות וחיילות