הרצליה

עימות חזיתי

תליית שלטים בניגוד לחוק, עתירה לוועדת הבחירות, חילופי האשמות בישיבת המועצה. מערכת הבחירות בין משה פדלון ומאיה כץ מתחממת

שרון יונתן 23/08/2018
עימות חזיתי
משה פדלון ומאיה כץ בישיבת המועצה השבוע (צילום: שרון יונתן)

מערכת הבחירות המתוחה בין ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, למאיה כץ, מ"מ וסגנית ראש העירייה, הגיעה השבוע לשיא חדש כשהשניים הטיחו האשמות חריפות זה בזו בישיבת מועצת העיר שהתקיימה ביום שלישי. במשך כמעט חמש שנים הצליחו השניים להותיר את חילוקי הדעות ביניהם מאחורי הקלעים ולא נקלעו לעימות פומבי, שהתרחש, כאמור, בישיבת המועצה האחרונה בקדנציה הנוכחית.

הפרשה החלה ביום שני שעבר, אז נתלו שני שלטים של משה פדלון מתחת לשני שלטים גדולים יותר של מאיה כץ על קיר בניין המטה שברשותה, בפינת הרחובות העצמאות ובן גוריון.

בניין המטה של מאיה כץ. השלטים שהביאו לעתירה (צילום: פרטי)

בניין המטה של מאיה כץ. השלטים שהביאו לעתירה (צילום: פרטי)

כץ, באמצעות עו"ד ראובן פארן (חבר המועצה לשעבר) פנתה לפדלון בדרישה להסיר את השלטים שלו מכיוון שנתלו באופן בלתי חוקי, אך פדלון דחה את הבקשה בנימוק כי קיבל אישור לכך ממוטי צ'מרינסקי, מנהל מחלקת רישוי עסקים בעירייה. בעקבות תשובה זו הגישה כץ עתירה לוועדת הבחירות המרכזית בה טענה כי פדלון וסיעתו הציפו את העיר בשלטי בחירות שהצבתם או אופן הצבתם אינם עולים בקנה אחד עם הוראות הדין. לטענת כץ, בתחילת מערכת הבחירות פרסם פדלון הודעה על כוונתו להתנהל כדין בנושאי שילוט ותעמולת הבחירות, אבל מתברר כי פיו ולבו אינם שווים, דיבור אחד לחוד ומציאות מפרת חוק לחוד.

פדלון טען בתגובה לעתירה כי הוא הנחה את אנשי מטהו ואת העוסקים במלאכה מטעמו לנהוג לפי הדין ולהקפיד על הצבת שלטים כחוק ולמרות זאת מתקיים שילוט בלתי חוקי על ידי פעילים שנטלו יוזמה פרטי ואזרחים תומכים שאינם פעילי המטה. עוד טוען פדלון כי השלט שנתלה על קיר המטה הוסר ביום שני השבוע מיד לאחר קבלת העתירה. לטענתו, השלט נתלה לאחר מו"מ עם בעל הנכס במגמה לשכור משרד שישמש למטה העצמה טלפונית וכי בעל הנכס הסכים לתליית שלטי הבחירות לאחר שנבדקה חוקיות התלייה בידי מנהל רישוי עסקים בעירייה, אך חוזה לא נחתם מפני שבעל הנכס יצא לחו"ל. עוד טוען פדלון כי בעקבות העתירה הנחה את אנשי מטהו להסיר את כל השלטים שהוצבו שלא כדין כתעמולה מטעם סיעתו.

השופט פרופ' עודד מודריק קבע בהחלטתו כי הצבת השלטים מטעם פדלון בחזית בנין המשרדים ברחוב בן גוריון 14 -16 נעשתה שלא כדין שכן הנכס אינו דירת מגורים ואינו משמש משרד או מועדון של הסיעה. "משום כך היטיבו המשיבים עשות בכך שהסירו את המודעות מיד לאחר קבלת העתירה", קבע מודריק, והוסיף: "לא ניתן להעניק למשיבים (פדלון וסיעתו - ש.י.) ציון מיטיב ביחס לתגובת המשיב לפנייה המקדמית מצד בא כח העותרת". מודריק קבע כי מאחר והמודעות שהוצבו על בניין המטה הוסרו, העתירה השיגה את תכליתה ואין צורך בצו מצדו.           

מודריק בהחלטתו: "מנהל מחלקת העסקים אינו פרשן מוסמך של חוק דרכי הפעולה ואינו מוסמך להעניק היתרים שאינם מקיימים את דרישות החוק האמור. הפנייה אליו מוזרה. יתר על כן היא מעוררת חשש של הסתייעות בגורמי עירייה לתועלת מערכת הבחירות של ראש העירייה המכהן. הסתייעות כזאת שלעצמה אסורה".

עוד קבע מודריק כי: "המשיבים (פדלון וסיעתו - ש.י.) אחראים למודעות תעמולה מטעמם בין שההצבה היא יוזמה של המטה, בין שהיא יוזמה פרטים של הפעילים ובין שזו יוזמה פרטית של תומכים שאינם פעילים. המשיבים לא יוכלו להסתתר מאחורי טענות של חוסר ידיעה שנובעות מחוסר שליטה בפעילי המטה ואף לא של תומכים שאינם פעילים. גם פעילות של 'אלמונים' שתולים מודעה שהוצבה כחוק ומעבירים אותה להצבה לא חוקית, נראית מפוקפקת בעיקר בשל תועלתה השלילית. האלמונים הללו מבקשים ליצור מראה עיניים של אי תקינות של פעילות היריב אך מזיקים לעצמם על ידי העצמת התעמולה של אותו יריב.  הדבר משול בעיניי למי שמזיק לרכושו באופן שיוצר מראית עיין שהנזק נגרם על ידי השכן".

עימות חזיתי במועצת העיר

בפתחה של ישיבת המועצה הדהים פדלון את הנוכחים כשאמר: "לפני פתיחת ישיבת המועצה אני מבקש ברשותכם להעביר מסר לחברים. אתמול הוגשה לוועדת הבחירות עתירה בידי מאיה כץ.עתירה שלא בידיים נקיות ובטח שלא בתום לב. סיעת חזון וניסיון השיבה מיידית על העתירה והעניין התברר היום על ידי כבוד השופט, אשר הסתפק בהפניית הצדדים לבחון את התנהלותם בכדי להבטיח את תקינות מערכת הבחירות. עיון בעתירה שהגישה מאיה כץ מגלה חציית קווים אדומים – בעתירה התבטאויות שאין להן מקום נגד רמתם המקצועית של עובדי עירייה.

"עם הגשת הדברים לבית המשפט בידי מאיה כץ חשוב לי להגיד שאני והארגון כולו נותנים רוח גבית לעובדי העירייה בעבודתם המסורה והלא פשוטה בעת הזו, אשר נאמנים בראש ובראשונה לציבור. עובדים יקרים, אני מצר על כך ששמכם ועשייתכם נוצלו לרעה לצרכים פוליטיים. אני מאמין בכם, ביושרה שלכם, המשיכו בעשייה, זו התשובה שלכם לאמירות בלתי ראויות. ולנו חברי המועצה, אני מבקש בכל לשון של בקשה להשאיר את עובדי העירייה מחוץ למאבקים הפוליטיים".

מאיה כץ הגיבה לדברים ואמרה לפדלון: "אתה לא תנצל את מעמדך כראש הרשות. אתה תולה שלטים לא חוקיים ובניגוד החוק. אתה זה שמנחה את עובדי העירייה לפעול בניגוד לחוק"

פדלון: "דיברתי על פגיעה בשמם הטוב של עובדי העירייה. אני לא מוכן שיפגעו בהם. הם אנשים יקרים".

מאיה כץ: "אתה ניצלת את עובדי העירייה וניצלת את מעמדך כראש הרשות. תליית שלט בבית עסק זה בניגוד לחוק. בחרת לשים שלטים מעבר לסטטוס קוו שיש בבחירות, מתחת למטה הבחירות שלי. אתה משתמש בעובדי העירייה. כולם יודעים שאתה מהלך אימים על עובדי העירייה. עובדי העירייה פועלים בהנחייתך".

פדלון השיב לה: "את שקרנית".

מאיה: "אני מציעה שאתה תתנצל. זה מביך אותך. אתה בלחץ בגלל הבחירות האלו".

פדלון: "גם לך יש שלטים לא חוקיים. כולם מוזמנים לקרוא את העתירה ולראות את ההשמצות על עובדי העירייה היקרים שלנו".

מאיה: "עובדי העירייה פועלים בהנחייתך".

פדלון: "את משקרת"

מאיה: "גם פה אני משקרת? הם לא פועלים בהנחייתך? הם פועלים בהנחיית אף אחד?".      

העימות הקצר הותיר את הנוכחים בישיבה המומים ולאחר מספר דקות נמשכה הישיבה להתנהל כסדרה ללא חילופי דברים נוספים בין השניים.

ממטה סיעת "קהילה, צעירים וסביבה נטו” בראשות מאיה כץ נמסר בתגובה: "חוק הוא חוק. צר לנו על כך שמשה פדלון בחר לנצל את ישיבת המועצה האחרונה, לטובת קמפיין הבחירות שלו ובעיקר לתקוף ישירות שופט במדינת ישראל, אשר קבע באופן חד משמעי כי שלטי בחירות שלו נתלו בניגוד לחוק. השופט דחה את כל טענות מטה פדלון לחוסר ידיעה או שליטה בפעילי המטה. במקום לקחת אחריות, בחר מר פדלון להשתלח באלו אשר מנעו עבירה על החוק. אנו בחרנו לעתור רק לבית המשפט ולא לקחת את הנושא למישור הציבורי ולפרסמו, וזאת בשל הרצון לשמור על מערכת בחירות נקייה מהשמצות. כנראה שמר פדלון העדיף את האופציה השנייה, מסיבות שמורות עמו".

ממטה הבחירה של משה פדלון נמסר: "אמרנו את דברנו בעתירה ולראייה, השופט דחה את הבקשה של מאיה כץ. ישנן עשרות הפרות שונות שמבצע המטה כץ ואנחנו מודים לשופט שקיבל את עמדתנו. אנשי המטה ימשיכו לפעול על פי חוק. צר לנו שמאיה בחרה להכניס את עובדי העירייה המסורים והמצוינים לקלחת הבחירות בזמן שהיא סגנית ראש עירייה בשכר ומחויבת לציבור ולא לקמפיין הפוליטי של עצמה. ראש העיר ממשיך לעסוק בימים אלו בפתיחת שנת הלימודים ובמאבק צפיפות הכיתות".

 

 


 

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הכי טובה שיש
לא רושמים הכנסות
דר גלאל אשקר מנהל המחלקה לרפואה דחופה בהלל יפה
זהירות- מדוזה לפניך
עשו עליו סרט
העלאת המודעות לסרטן השד
דייט רומנטי עם קונדיטורית שמו
דייט רומנטי עם קונדיטורית שמו
אחוות אמהות
אושרה הפחתת הארנונה בהוד השרון