הרצליה

שירה מהלב

היוצרת והמוזיקאית שירה גולן מהרצליה, ששרה שירה מקודשת, מנסה לעשות שלום בין יהודים לערבים, בין המינים ובין מזרח ומערב באמצעות מוזיקה, ואת המסרים האלה אפשר למצוא באלבום החדש שלה "אישה שלמה"

בילי בסרגליק 23/08/2018
שירה גולן. אני בהודיה על כל מה שקורה לי (צילום: פרטי)

כששירה גולן, תושבת הרצליה, זמרת ויוצרת ששרה שירה מקודשת, מדברת על שלום היא מדברת על שלום בין המינים, שלום בין מזרח ומערב ושלום בין יהודים וערבים. את המסרים האלה אפשר למצוא באלבום החדש שלה שנקרא "אישה שלמה" שמופע ההשקה שלו ייערך ב- 27.8 בסוזן דלל בתל אביב. "אלו שירים הקוראים להתבוננות פנימית ודרך זה החוצה. אם אנחנו לא עושים את השלום הפנימי איך נוכל לעשות שלום עם שכנינו הערבים?"

מוזיקה מקרבת בין יהודים וערבים

הדרך של שירה ליצירת שלום פנימי וחיצוני עם שכנינו הערבים היא באמצעות מוזיקה ותרגום השירים שלה לערבית. באחד מפסטיבלי הנשים היא פגשה את הזמרת הערבייה מרים טוקאן, מי שהתמודדה ב"כוכב נולד". "דרך זה ששרנו יחדיו, ערבייה ויהודייה, על הבמה בפסטיבל שאקטי מול 1,000 נשים, הבנתי את הכוח של הדבר הזה. מאז נפתח לי התיאבון ופגשתי עוד זמרות ערביות. ההפתעה הראשונה הייתה תמר שאוקי זמרת שהיא יהודייה, המתמחה בשירה ערבית. הקלטנו ביחד את התפילה מתוך תהילים: 'מי האיש, בקש שלום ורדפהו' בעברית ובערבית, שרנו במופעים ליהודים וערבים בבתי ספר. אחריה פגשתי את הזמרת הערבייה נוואל דבס, שהקליטה איתי דואט מרגש, והפכה להיות חברת לב ונפש. אני גם מעבירה סדנאות על שלום פנימי וחיצוני לבני נוער, יחד עם עמותה שנקראת 'נשימה', הפועלת למען חיזוק הזהות היהודית והישראלית".

שירה גולן גולן (44), אם לשני ילדים, נולדה ביפו וגדלה בראשון לציון, בת לאם שנולדה בפולין ולאב שנולד בטריפולי. "אני תוצר של מלחמת התרבות בין מזרח למערב. אימא שלי עם האידיש ואבא שלי עם הערבית".

במה זה בא לידי ביטוי?

"ההורים באו ממשפחות שחוו קשיי עליה, וכל אחד היה בטוח שהוא סובל יותר. כילדה, זה נתן לי להבין שיש משהו שהוא חצוי אך יחד עם זה אני שלמה, וזה גם שם האלבום. הערבוב הזה של מזרח מערב, הוא בעצם שלם, שצריך לקבל אותו".

כבר בכיתה א' היה ברור לה שמקומה על הבמה. היא הופיעה בכל הטקסים בבית הספר. אביה, ליאור גולן, ששמו הקודם היה יעקב פלח, נהג לשבת שעות בבית ולנגן על גיטרה ופסנתר, שר והופיע. "אני זוכרת שהמשפחה נהגה לצאת לחיק הטבע, יושבים שם, ואבי היה מנגן ושר. אבי השריש בי את כל הקטע של החיבור למוזיקה וטבע". אולם היה זה דווקא האב שטרפד את הרעיון שתמשיך לקריירה של זמרת. "אבי רצה שאלמד מקצוע. אז יצאתי ללמוד עיצוב גרפי, אני גם מציירת מילדות. הפכתי מעצבת גרפית, אבל מימנתי את כל הלימודים מהופעות. למעשה מעולם לא הפסקתי להופיע".

בימים אלו, כאמור, יוצא אלבומה השני "אישה שלמה" והשם לא בכדי. "אצלי מוטיב של משפחה הוא משמעותי. אז עצרתי בכדי לעשות ילדים ומשפחה, להרגיש את היציבות והשורש באדמה, כי מוזיקה זהו מקצוע מאוד שואב ותובעני ואתה יכול ליפול בו. כעת אני בשלה לעסוק במוזיקה, שהכל כבר יציב לי. חייתי עם אב ילדיי - גור זיו ולא נישאנו. באיזה שלב כל אחד הלך לדרכו, אך הוא מעורב מאוד בחיינו. הוא יוצר תאורה והוא יוצר לי את התאורה והווידאו ארט במופע ההשקה בסוזן דלל. היום אני חיה עם איש אחר בזוגיות שלמה. שיר הנושא של האלבום, שנקרא 'אישה שלמה', הוא בעצם על ההשלמה שלי כאישה, ומכאן אני גם בזוגיות שלמה, כלומר שהשלום שאני מדברת עליו הוא גם שלום בין המינים".

תני לנו טיפים לשלום?

"תמיד לזקוף אדם לכף זכות. לקחת אחריות ולהבין שאני מזמנת את הסיטואציות שקורות לי, ואם משהו לא נראה לי, אני צריכה לשנות אותו לא אף אחד אחר. להגיד מה אני מרגישה ולא מה את או אתה עשיתם לי, לדעת להגיד שטעיתי במבט בעיניים ולא רק בווטס אפ".

מעגלי שירה מקודשת

השירה המקודשת הצליחה להיכנס בתקופה האחרונה גם למיינסטרים, וגולן מנגנת ושרה באין ספור מעגלים של שירה מקודשת המתקיימים ברחבי הארץ. "המעגל האחרון התרחש ביום ראשון שעבר בכיכר הבימה בתל אביב. מעגל של 20 מוזיקאים, שהגיעו בהתנדבות. שרנו 4 שעות של שירה מקודשת. שירה מקודשת, אלו שירים של תפילה והודיה ובכל השפות: אנגלית, עברית, הינדית, ערבית, ספרדית ועוד. מגיעים מלא אנשים שמציפים את המקום ועומדים במעגל סביבנו, והם שרים, רוקדים ומתחבקים. זה מרגש. אנשים מבינים שהם לא לבד, שאפשר לעצור את המירוץ ולהתחבר ללב ולשיר. אחרי ארבע שעות של שירה אנו מייצרים רגע של שקט. פתאום כל המאות אנשים עומדים בשקט ומחייכים מאוזן לאוזן, אומרים תודה, ומסתכלים אחד לשני בעיניים".

בימים אלו משתתפת גולן בהצגת ילדים בשם "שירי ילדות ישראלית", שכתבה ומביימת  השחקנית והקומיקאית, בעלת תיאטרון "חוויה": לילך שחר. את המוזיקה כתבה היוצרת והזמרת רונית רולנד. מדובר במופע מוזיקלי המאגד שירי ילדות אהובים, של נעמי שמר, חיים נחמן ביאליק, דתיה בן דור, עוזי חיטמן ועוד.

כמו כן היא רצה עם מופע שנקרא "קשובה לקולך", משיריה של הזמרת עופרה חזה. "עופרה חזה הייתה אחת ההשראות שלי. הצניעות שלה והפריצה שלה בעולם עם הצניעות ותדר הפשטות קסמו לי, והיום אני חווה את הזכות להפיץ את שיריה בהפקתו המופלאה של אופיר שמעוני".

להרצליה הגיעה שירה מתל אביב אחרי הפרידה מאבי ילדיה לפני חמש שנים, והתמקמה בשכונת נווה עמל: "מצאתי בית חלומות עם חצר ענקית ושישה עצי פרי. יש לי כאן תמיכה של קהילה ואני אוהבת את רחוב סוקולוב שיש בו הכל ובזול. סך הכל אני בהודיה על כל מה שקורה. לא תמיד הייתי כך, אני חשה שאני נוגסת מפירות ההתמדה, ואצטט משירי 'פשוט להיות': 'פשוט לאהוב את מי שאני, אל תרחם עליך, חמול על עצמך כל בוקר, חמול על עצמך היום, הרדם אל תוך הלילה, התעורר אל החלום."


 

billie@netvision.net.il

 

 

 

עוד בהרצליה
כתב לוקאל 03/12/2019
שרון יונתן 28/11/2019
שרון יונתן 27/11/2019
כתב לוקאל 26/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
אלוש. הסטטוס קוו נפרץ
"המצעד - יום כיפור של הציבור הדתי ברעננה"
הולך רגל נהרג מפגיעת רכבת בסמוך לקריית גת
הולך רגל נהרג מפגיעת רכבת בסמוך לקריית גת
כשני הולכי רגל נהרגים בכל שבוע בממוצע
"למלאכי האבטחה סליחה ומחילה"
חשד: 4 חשודים מעורבים באונס קטינה
חילוץ הפועל שנפל
"כנראה שבטיחות זה לא בראש סדר העדיפויות שלהם"
צוות הגנים ואמן הילדים דור הגיבור
ילדים למען ילדים
רעיונות מקוריים למתנות יום הנישואין
רעיונות מקוריים למתנות יום הנישואין