הרצליה

פורסם תחקיר על נחיתת הגחון בשדה"ת בהרצליה

טכניקת נחיתה לקויה ומהירות נחיתה גבוהה הובילו לנחיתת מטוס קל על הגחון תוך שבירת הגלגל הקדמי – כך נקבע בתחקיר של החוקר הראשי. באירוע אחר, בחלוף שבוע, אירעה התנגשות באוויר בין מסוק שיצא מהרצליה לבין רחפן

מיכאל פרוסמושקין 30/08/2018
המטוס לאחר נחיתת הגחון (צילום: רש"ת)

החוקר ראשי במשרד התחבורה עו"ד יצחק רז פרסם בימים האחרונים את דוחותיו על שני אירועי בטיחות שאירעו בחודש אוגוסט, בהם היו מעורבים כלי טיס שיצאו משדה התעופה בהרצליה.

האירוע הבטיחותי הראשון התרחש ב-7 באוגוסט, סמוך לשעה 09:30, בעת שחניך טיס, בן 23, שהיה  בשיעור הקפות וטיסת סולו במסגרת קורס טיס להוצאת רישיון טיס פרטי, החל בנחיתה עם מטוס "צסנה" בשדה התעופה בהרצליה. לאחר חציית מפת המסלול, המטוס נגע במסלול עם שלושת כני הנסע, ביצע מספר קפיצות "קנגורו" חריפות, במהלכן התנתק גלגל האף, ולאחר  נסיעה קצרה המטוס נעצר. כתוצאה מכך המטוס ניזוק בחלקו הקדמי. החניך, שלא נפגע,  סגר את הברז הדלק ומתג החשמל  ויצא בכוחות עצמו מהמטוס.

מתחקור האירוע עולה כי החניך הגיע לנחיתה במהירות גבוהה מהרגיל של כ-75 קשר, וזאת לעונת המהירות המומלצת לנחיתה של 55 עד 65 קשר. עוד מתברר כי החניך הגביר את כוח המנוע בעת הפגיעה הראשונה במסלול. לאורך כל שלבי האירוע, שנמשך כשלוש-ארבע שניות, מדריך הטיסה  שצפה בחניכו לא התערב בקשר ולא נתן לא הנחיות.

 "התאונה התרחשה כתוצאה משילוב של טכניקת נחיתה לקויה של חניך הטיס, יחד עם החלטתו להמשיך בנחיתה, למרות שזיהה שהמהירות גבוהה מהמומלץ, עם תרומה מסוימת מצד מדריך הטיס, בתחילת האירוע, שלא הספיק להתערב בקשר ולהנחות את החניך, הגם שספק אם החניך היה מגיב נכון ובזמן".

טכניקת הנחיתה הלקויה התבטאה במהירות גבוה בגישה הסופית לנחיתה ובחציית מפתן המסלול, נגיעה עם שלושת הגלגלים במסלול והסתיימה בדחיפת הגאי המטוס קדימה, כתגובה לניתור המטוס באוויר.

 בתוך כך, אירוע בטיחותי נוסף התרחש בחלוף כשבוע ב-14 באוגוסט. אז אירעה התנגשות באוויר בין מסוק ריסוס שיצא משדה התעופה בהרצליה לבין רחפן צילום באזור מחלף מורשה. באירוע לא היו נפגעים, אך החוקר הראשי קבע כיוון שפגיעה במקום אחר של המסוק, באזור השמשה או אחד הלהבים, יכולה הייתה להסתיים בצורה חמורה יותר.

 

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
"היטלר מדבר כמוך, אתה היטלר"
להיט של השקה
הרב דר מיכאל לייטמן
נאצי בארץ ישראל
אילת תסגר בפני מטוסים?
אילת מסלימה את המאבק נגד סגירת שדה דב
מחיר למשתכן עתלית
ההגרלה הגדולה של "מחיר למשתכן" יצאה לדרך הבוקר
קשיש נרצח עי בנו? צילום אילוסטרציה
תושב הרצליה נעצר בחשד כי הרג את אביו
התחלות חדשות
מומחה כבד עולמי בבילינסון
מומחה כבד עולמי ב"בילינסון"