הרצליה

למשוך את התוכנית לפינוי בינוי של שיכון דרום

עשרות תושבי הרצליה הצעירה הפגינו בכניסה לשיכון דרום וקראו למשוך את התוכנית לפינוי בינוי של שיכון דרום שהופקדה לאחרונה. לטענתם, מדובר בתוכנית גרנדיוזית שהופקדה, וזאת, מבלי להתייחס למרבית ההתנגדויות שהועלו לאורך כל שלבי התכנון

שרון יונתן 06/09/2018
 למשוך את התוכנית לפינוי בינוי של שיכון דרום
תושבי הרצליה הצעירה בהפגנה. מתנגדים לתכנית שהופקדה (צילום: פרטי)

עשרות תושבי הרצליה הצעירה הפגינו ביום שני בצומת הכניסה לשיכון דרום וקראו למשוך את התוכנית לפינוי בינוי של שיכון דרום שהופקדה לאחרונה.

כזכור, לפני שלושה שבועות פרסמנו ב"קול הרצליה" כי התכנית הופקדה בוועדה המקומית לתכנון ובניה ולציבור הרחב ניתנו 60 יום להגשת התנגדויות. מדובר בשיכון הישן התחום בין הרחובות בן גוריון, רבי עקיבא, הגאון מוילנה וחת"ם סופר, כאשר במקום 216 דירות ישנות אמורים להיבנות 661 דירות חדשות בבניינים משותפים בשילוב עם שטחי מסחר, מבני ציבור ושטחים פתוחים.

"מדובר בתוכנית גרנדיוזית שהופקדה וזאת מבלי להתייחס למרבית ההתנגדויות שהועלו לאורך כל שלבי התכנון" אמרו ראשי המפגינים והוסיפו כי: "מועד ההפקדה, ערב בחירות ובתקופת חופשים וחגים, מעורר תמיהה ותרעומת, שכן הוא משאיר מעט מאד זמן להתארגן להגשת התנגדויות, אך אנו נחושים להגיש התנגדויות לתכנית".

בין המפגינים היו גם מישל מורג ואייל פביאן, המועמדים לראשות העיר ותושבים מהרצליה הצעירה, צמרות, נווה אמירים ופעילים נגד תכנית המתאר העירונית.

המפגינים קראו לעצור מיידית את התוכנית לפני שיהיה מאוחר מדי. "הוצאה לפועל של התוכנית כפי שהיא היום הינה בכייה לדורות. ראינו מה קורה בערים כמו פתח תקווה, נתניה וראש העין כאשר לא התייחסו מספיק לנושא התנועה והתחבורה וכתוצאה מכך התושבים נאלצים לעמוד בפקק של 45 דקות רק כדי לצאת מהשכונה",  אמר פעיל מהרצליה הצעירה. 

 חוסר תכנון תחבורתי

 בקרב התושבים טוענים כי יש הסכמה מלאה שיש צורך ונכונות לבצע בשיכון דרום פרויקט של התחדשות עירונית, אולם לא ניתן לאשר את התוכנית כפי שהיא הופקדה, בעיקר בשל חוסר תכנון תחבורתי שיוביל לפקקים עצומים בכל האזור, היקף בניה ומסחר גדול מהיחס הנדרש, מיקום הבניינים ביחס לשטחים הירוקים והיעדר התייחסות והתאמה לפרויקטים עתידיים שצפויים להיות על ציר בן גוריון.

עוד הוסיפו התושבים: ״אנו קוראים להנהגת העיר למשוך את התכנית מיידית, עוד לפני הבחירות, ולדאוג לתכנית טובה יותר. המטרה שלנו שהתוכנית תטיב גם עם הסביבה הקרובה וגם עם תושבי השיכון, ללא פגיעה בשכונות הסמוכות. הגענו לנקודה קריטית ואסור לנו לתת ללחץ של בעלי עניין שאינם גרים באזור לפגוע באיכות החיים שלנו וגם של הדיירים שיגורו בפרויקט החדש".

בתוך כך, מאיה כץ, מ"מ וסגנית ראש העירייה פנתה בשבוע שעבר ליועצת המשפטית לוועדת המשנה לתכנון ובנייה עו"ד אילנה בראף לבדוק האם הפקדת תוכנית פינוי בינוי בשיכון דרום תואמת את אישורה בוועדת המליאה האחרונה בחודש ינואר 2017. 

בפנייתה ליועצת המשפטית כתבה כץ: "במליאת הוועדה האחרונה בנושא ביקשנו כחברי הוועדה להטמיע את התייחסויותינו השונות בתוכנית וטרם התקיים דיון נוסף בוועדה להצגת השינויים שהוטמעו בהתאם לדרישתנו. לפי סעיף 86  לחוק התכנון והבנייה באשר לשינויים לפני הפקדה יש להטמיע את התנאים בתוך שישה חודשים ממועד הדיון ואילו הדיון בנושא התקיים לפני למעלה משנה וחצי. לכן יש לבחון האם ההחלטה להפקיד את התוכנית בשלב זה תואמת את הדרישות והבקשות כפי שהצגנו בוועדה".

 גם חבר המועצה טום סטרוגו פנה לראש העירייה, משה פדלון, וביקש להאריך את המועד להגשת ההתנגדויות לתכנית.

 "מידע לא מדויק"

 ליאורה אהרון, רכזת הפרויקט, אמרה השבוע: "בהפגנה הכביכול לא פוליטית השתתפו שני מועמדים לראשות העיר ושתי רשימות למועצה והיו בסך הכל 40 אנשים. מצער לראות שחבר ועדה לתכנון ובניה לא יודע את החומר ובא בטענות על כך שלא הוגש דו"ח בחינת היבטי תנועה והוא מפרסם בפייסבוק על שינוי התכנית. היו אין ספור שיתופי ציבור לפני הפקדת התכנית ונדרשנו ל-52 תנאים שמילאנו אחריהם תחת בחינה משפטית ומחלקת הנדסה. מועמדים מזינים את הציבור בחוגי בית במידע לא מדויק. חשוב לציין שלאחר שינוי התכנית מיטיבה עם כלל תושבי האיזור, היחס הוא 1 ל-3, יש ארבעה שלבים במהלך התכנית ויהיה חניון תת קרקעי עם ארבעה מפלסים".

מהעירייה נמסר: "תכנית שיכון דרום עברה את כל שלבי הליכי התכנון וההחלטות לגביה התקבלו על ידי נציגי הציבור. התוכנית נועדה לשפר משמעותית את איכות החיים וסביבת המגורים של המשפחות המתגוררות כיום בבתים הישנים והמתפוררים".


 

 

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
תא: איסור שחיטת תרנגולי כפרות
ת"א: איסור שחיטת תרנגולי כפרות
הדמיית המבנה של חברת אושירה
עיר ההייטק הבאה של ישראל
מפת מקטע מסלול האופנים
נפתח מקטע נוסף במסלול האופניים ההיקפי של ירושלים
אין חגיגה בלי תרומה
בצפת - חינוך מיוחד תחילה
שניים נדקרו בנתניה
"העירייה בנתה תחנה על מנת לסתום לנו את הפה"
יום הרפואה הסינית - ברחובות