הרצליה

השבריריות של האמת

ליאת תימור, חברת מועצת העיר הרצליה, עיתונאית ומנחת תוכניות בטלוויזיה, נזכרת בכתבה הראשונה שלה, שהפכה להיות השיעור הראשון והחשוב ביותר בעבודתה כעיתונאית. פרויקט מיוחד

שרון יונתן 13/09/2018
תימור. שיעור חשוב לחיים (צילום: פרטי)

 "השנה 1988, ואני באותם ימים כתבת מתחילה הנשלחת למשימה ייחודית: סיקור משפט החזרתה של הילדה ברונה קרוליין, או כפי שזכה לכינויו בישראל "משפט שלמה בגרסה המודרנית".

 "להלן תקציר האירועים: הילדה ברונה-קרוליין אומצה בגיל ארבעה חודשים על ידי משפחת תורג'מן הישראלית. בהיותה בת שנתיים תכנית תחקירים של צוות טלוויזיה בריטי גילה כי הילדה נחטפה וכי מסמכי האימוץ שניתנו למשפחה היו מזויפים. בתמיכת רשת הטלוויזיה הגיעו בני משפחתה של הילדה לישראל ופנו למשפחה בדרישה לקבל את הילדה לידיהם. משפחת תורג'מן פנתה לבית המשפט בבקשה להחזיק בילדה. בית המשפט קבע כי הילדה תוחזר לידי המשפחה הברזילאית ממנה נחטפה.

 "סיקור בואה של המשפחה והמשפט עצמו עוררו עניין רב בישראל ובעולם והתקשורת התקוטטה על כל בדל מידע בלעדי שכיכב בפרשה. כמו בעניינים מסוג זה, לכל צד בעניין נשלח נציג מהעיתון בתקווה שיצליח להתקרב לבני המשפחה המסוקרת בתקווה לדובבם ולהעביר את המידע לפרסום.

 "נשלחתי לסקר את הצד של המשפחה הברזילאית. עורכי הדין מטעם המשפחה כמו נציגי הרשת הבריטית, נעתרו לשוחח עמי ולהציג ברבים את סיפורם של האנשים קשיי היום שבתם האהובה נחטפה עבור תאוות בצע.                                                                   

 "הכל היה בסיפור הזה: כסף, פרסום, כח וסיפור אנושי קורע לב. הרגשתי אז שאני כותבת את הצד הצודק של הסיפור. מאוחר יותר ובמהלך השנים התחילו להגיע הסיפורים מברזיל, על הצוות הבריטי שתמך במשפחה כל עוד קיבל סיפור טוב לידיו ואז נטש, על הבטחות שניתנו למשפחה מצד גורמים ממשלתיים שלא מומשו זמן קצר לאחר קבלת הפנים הממלכתית. המשפחה כצפוי הידרדרה חזרה אל חיי עוני וכאב. ברונה עצמה חיה ברחובות, הרתה כנערה פעמיים, ננטשה על ידי בני זוגה וילדיה נלקחו ממנה.

"עבורי המשפט ותוצאותיו היו לשיעור הראשון החשוב ביותר בעבודתי כעיתונאית כשמצאתי עצמי מהרהרת ומערערת על עמדות שלי לא פעם. עד היום מחשבות על המשפט הזה עדיין מלוות אותי.

"בחברה שסועה כמו שלנו, כשכל אחד מרגיש שהוא אוחז באמת האחת והיחידה, עדיין מהדהד אצלי השיעור על האמת. לא רק על מורכבותה, כי אם גם על שבריריותה".

 

 


עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
שוב לא שקט
הרחוב הונגש בזכות תלמידי אגם
הרחוב הונגש בזכות תלמידי "אגם"
פורום ממונות הטרדה מינית הושק ברעננה
פורום ממונות על נושא הטרדה מינית הושק ברעננה
 זה הפרק הכי מאתגר בחיי
"זה הפרק הכי מאתגר בחיי"
מרכז הכשרה נח"ת
פרוייקט המגה יוקרה מגדל בראשית
פרויקט המגורים היוקרתי בתל אביב
דרום שחור
דרום שחור
שלומית בונה סוכה באבן גבירול