הרצליה

"זה אתגר וכיף גדול"

סרן יהונתן פארן מהרצליה נמנה על מסיימי קורס פיקוד ימי מתקדם (פי"ם)

שרון יונתן 25/09/2018
סרן יהונתן פארן. אתגר וכיף גדול (צילום: באדיבות דובר צה"ל)

בשבוע שעבר, הסתיים קורס פיקוד ימי מתקדם (פי"ם) בבסיס ההדרכה של זרוע הים בחיפה. הטקס החגיגי נערך בראשות מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, וציין את סיומו של פרק נוסף בהכשרת החובלים ותחילת הפרק החדש בחייהם, הכניסה לתפקיד החדש. אחד ממסיימי הקורס הוא סרן יהונתן פארן, בן 23, תושב הרצליה שלמד בנעוריו בתיכון ראשונים. ליהונתן שני אחים גדולים ממנו, המשרתים בחיל האוויר והוא והראשון במשפחה להתגייס לזרוע הים.                

"קיבלתי את האופציה להתמיין, לא היה לי קשר מיוחד לים אבל אבא שלי סיפר לי על הקורס היוקרתי ועודד אותי ללכת ולנסות, אולי זה עוד יעניין אותי בעתיד הוא אמר", אמר השבוע.                                                                            

קורס החובלים נמשך כשנתיים וחצי ומחולק לארבעה חלקים. הוא ידוע באתגריו הרבים ובמורכבותו ומגיעים אליו מועמדים לשירות אשר עברו את הגיבוש. "תחילה היה לי קשה מאוד בגיבוש, אין ספק שהיה מאתגר", מספר יהונתן שלא נתן לקושי לעצור אותו. "למרות הקושי, התחברתי והתאהבתי יותר בין שלב לשלב. הקורס מתחיל בשלושה חודשים באילת, עם מרחק גדול מהמשפחה והאמת שהייתי ילד של בית".

הקורס כולל לימודים רבים. באחד השלבים, מתמקדים בלמידת הפעלת ספינות הטילים והצוללות ובפיקוד על צוותי הלוחמים ובשלב אחר לומדים תואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה המשלבת לימודי ים. "מה שאהבתי זה שהקורס וגם המשך השירות הם לא רק פיזיים אלא משלבים בתוכם יכולות למידה. אני התעסקתי בהרבה מערכות, בלי רקע מקדים בהנדסה לצד אתגרים מנטאליים כמו פיקוד ראשוני בים. זה מה שאהבתי אז וזה מה שאני אוהב היום".

בספטמבר 2016 סיים את קורס החובלים לאחר 28 חודשי הכשרה. הוא שירת כסגן קצין אלקטרוניקה בספינת הטילים אח"י קשת ואחר כך התחיל את קורס הפי"ם.

קורס הפי"ם, שאורך כחצי שנה, מכשיר את חניכיו, בוגרי קורס חובלים, לפקד כקציני מחלקות בכלי השיט השונים (הן בספינות טילים והן בצוללות) וכן כמפקדי כלי הביטחון השוטף (בט"ש). בית הספר אמון על הכשרתם והסמכתם של המפקדים הלוחמים בים והקורס כולל סדנת פיקוד שטח, סדנת נוהל קרב וסדנאות נוספות לצד מסעות.                        

בסוף הקורס שובץ כמפקד מחלקת אלקטרוניקה בספינת הטילים, אח"י רומח.

"שאפתי להגיע לשם. רציתי להיות קצין אלקטרוניקה והגנה ולשם ייעדו אותי. אני חושב שזה אתגר וכיף גדול".                                             

 לקורס הגיע יהונתן עם ניסיון הגדול מזה שהגיע לקורס החובלים, אחרי שהות בים ופיקוד על חיילים. "בסוף קורס החובלים זו הייתה הפעם הראשונה שבאתי במגע עם פקודים. גיליתי על עצמי שזה הדבר שאני הכי אוהב בשירות. לפי"ם אתה מגיע כבר עם ניסיון אחר, ידע אחר, בעל השקפה ועם שאיפות. האתגר הבא הוא בתפקיד הקרוב, להיות מפקד מחלקה. לדעת להוביל את הלוחמים שיהיו ברמה המקצועית הטובה ביותר ועם מוטיבציה לשרת. ובהמשך אם יזדמן להיות סגן מפקד הסטי"ל".

ולסיכום אומר יהונתן: "פי"ם זה קורס מעולה. שמים את הקצין במרכז, התכנים המקצועיים והתנאים הם מהטובים ביותר. יצא לי ללמוד מהאנשים שתכנתו את המערכות עצמן, האנשים הכי טובים שיכולים להדריך בנושא. נחשפנו לצה"ל הגדול ולמדנו על פיקוד. לטקס מגיעים החברים והמשפחה. ההתרגשות מגיעה כל סיום קורס מחדש, המשפחה כולה מגיעה לראות וזה משמח".

 


 

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
מובילים בקליטת מורים
נעצר חשוד באונס קטינה
תלמידי בית ספר . יסעו בשאטלים
שאטלים לתלמידי רעננה
מוקדם מדי לחגוג
"מוקדם מדי לחגוג"
שביתה כללית באוניברסיטת תל אביב
שביתה כללית באוניברסיטת תל אביב
הדוד אלנה טספהון, בנו יגזציאוו טספהון, אלבל סמואל ובני המשפחה באיחוד המרגש בנתבג
יציאת אתיופיה
נחשפה רשת לסחר בסמים באמצעות ה"טלגראס"
עומר פדידה (מימין), בנגמין קוקו ויהב אפריאט מציגים את המדים החדשים
בליגה של הגדולות