הרצליה

הקשר בין פילוסופיה לאופנה

ד"ר לפילוסופיה שוש סיטון וד"ר לתאטרון אורנה בן מאיר מנסות להשיב על השאלה מה הקשר בין פילוסופיה לאופנה במיזם תרבותי שהקימו בהרצליה

בילי בסרגליק 26/09/2018
הקשר בין פילוסופיה לאופנה
(מימין) ד"ר סיטון וד"ר בן מאיר. משלימות אחת את השנייה

"תרבוטיק" הוא סלון תרבותי, המתנהל בבתים פרטים בהרצליה שדן בקשר בין פילוסופיה לאופנה. מאחורי המיזם עומדות ד"ר לתאטרון אורנה (אורנילה) בן מאיר (65), מעצבת אופנה ומרצה לתחום האופנה וד"ר שוש סיטון מהרצליה, ד"ר לפילוסופיה מהרצליה, וביחד הן הקימו לפני 3 שנים סלון תרבותי, שמארח אינטלקטואלים ושוחרי תרבות.

"אנחנו עוסקים בטקסטים פילוסופיים כי פילוסופיה נמצאת בכל דבר: באוכל, באופנה, בכלים בהם אנו משתמשים, בתנועות שאנו עושים. כל דבר הוא פילוסופיה", אומרת ד"ר בן מאיר. "מה שיצרנו, מזכיר את הסלונים של פעם, בהם היו נפגשים אנשי תרבות".

ד"ר בן מאיר, תל אביבית מלידה שעברה להרצליה, ספגה תרבות בבית. אמה ציפורה רוזנברג היא ציירת חובבת ואחותה דקלה גביש היא אמנית. בן מאיר בוגרת שנקר, שעיצבה אחרי לימודיה תלבושות ותפאורות, אצרה תערוכות, וכל השנים מלמדת את נושא הלבוש כתקשורת,  תולדות הלבוש, ואמנות באופנה. כיום היא מלמדת בסמינר הקיבוצים ובמרכז האקדמי ויצ"ו חיפה.

המשבר בחייה התרחש בשנת 2001 . אחרי נישואים של 20 שנה ליעקב, היא התעוררה לצדו והוא ללא רוח חיים.  "ערב קודם דיברנו על דברים ותוכניות לעתיד, ואז הוא לא קם. בתנו הייתה בת 10 וחצי, והיינו צריכות להתרגל לחיים אחרים".

גם ד"ר שוש סיטון היא אלמנה. "אנחנו חולקות גורל משותף, להתאלמן בגיל כה צעיר זה לא ביוגרפיה רגילה".

שלוש שנים הן מתפעלות את הסלון התרבותי שהקימו. ד"ר בן מאיר: "שוש ואני הכרנו בקבוצת מחקר של סמינר הקיבוצים. שוש העלתה את הרעיון שנקים מיזם כזה ואני התחברתי".

אז מי הפילוסוף המועדף עלייך ולמה?

"ז'אן פול סארטר, מהסיבה שהפילוסופיה האקזיסטנציאליסטית שהוא אחד מהוגיה, נותנת כוחות להתחיל מחדש. את מתרכזת בכאן ועכשיו. את לא מנתחת את העבר. הספר שנולד מתפיסתו של סארטר, הוא האדם מחפש משמעות שכתב ויקטור פרנקל. ספר המדבר על חיפוש משמעות, לא על חיפוש אושר, וזה מה שמדריך אותי, לחפש משמעות בדברים שאני עושה."

 מה מצאת שהיא המשמעות לחיים?

"למצוא סיפוק בדברים שאני עושה. יש לך מסלול בחיים, את חושבת שהוא יימשך ואז הוא נקטע, במקום לשבת ולחשוב איך היה יכול להיות, אני חושבת על איך כעת יהיה ובונה זאת. במפגשי הסלון אנחנו עוסקים באיך הפילוסופיה נוגעת בחיינו. מי שמגיע לסלון הם בעיקר אנשים בני 60-80 וזה גיל בו כבר לא עסוקים בלגדל ילדים, יש הרבה יותר פנאי."

ד"ר לפילוסופיה שוש סיטון (67) , מי שהייתה ראש החוג לחינוך במכללת לוינסקי, לימדה פילוסופיה של החינוך בסמינר הקיבוצים ובלוינסקי ולימדה באוניברסיטת תל אביב, בתוכנית להכשרת מורים להיסטוריה, היא אחראית על התחום הפילוסופי בסלון. "יצאתי להקים את 'תרבותיק' כי תמיד רציתי ללמד פילוסופיה באופן שהוגדרה הפילוסופיה עוד ביוון העתיקה, ללמד כצורת דיאלוג ושיחה עם אנשים. אני חושבת שהפילוסופיה היא הכלי החשוב ביותר שיש לאדם, לחשוב בצורה רחבה וגם בצורה ביקורתית על החיים".

ד"ר ביטון נולדה בירושלים דור רביעי. היא למדה תואר ראשון באוניברסיטה העברית ולימדה היסטוריה בבית ספר רנה קאסן בירושלים. היא נישאה לרפי סיטון, והייתה נשואה לו 30 שנה. בתחילת שנות ה 80 הם עברו להרצליה ונולדו להם שלושה ילדים. כשהיה רפי בן 50, הוא נפטר מסרטן הלבלב, בתום שנה וחצי של חולי קשה. "זו פרידה קשה. הוא היה החבר הראשון שלי והייתה לנו זוגיות טובה. מבחינות מסוימות עדיין הוא חסר למרות שכיום יש לי זוגיות אחרת, אך זה לא אותו דבר".

האם את חושבת שהחיבור עם אורנה גם קשור לעובדה ששתיכן אלמנות ואיבדתן בעל כששניהם היו בני חמישים?

"למרות שאנו שונות מאוד באופי, במראה, בטמפרמנט, יש לנו ניסיון חיים דומה של התמודדות לבד באופן עצמאי עם החיים, עם הפרנסה, עם גידול הילדים, ואני חושבת שזה גם חלק מהחיבור בינינו, שאנו מבינות אחת את השנייה, ומבחינת האופי והמזג אנו גם משלימות אחת את השנייה".

תארי מה קורה בסלונים שאתן פותחות?

"אנחנו פותחות קבוצה, אני מביאה טקסטים פילוסופיים ואורנה מביאה יצירות אמנות, יצירות של אופנה ותיאטרון בהתאם לטקסטים, ומתנהל דיון בקבוצה.  רואים את רוח התקופה של הפילוסוף באומנות של התקופה שלו. זה מרחב בטוח לאנשים לדבר, והקבוצה הופכת לבסוף לחבורה, וגם מכירים חברים חדשים. זה גם עוזר לא להיות לבד, מסגרת של בילוי חברתי לגיל בוגר."

 

billie@netvision.net.il

 

 


 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הרוג בשריפה בקריות
קטינים סחרו בסמים בתיכונים בהרצליה
אישום: קטינים סחרו בסמים בתיכונים בהרצליה
באזור המסוכן
הושחתו שלטי בחירות של גינזבורג
הושחתו שלטי בחירות של גינזבורג
עמותת בית מוריה פותחת את שנת הלימודים ויוצאת מגבולות ב"ש
מנהלת המח' עוזבת, העירייה לא יצאה למכרז
כנפיים של קרמבו נעים להכיר!
"כנפיים של קרמבו" נעים להכיר!
סיפור אהבה מבגדד ועד בואנוס איירס
"נעימה וחואן" סיפור אהבה מבגדד ועד בואנוס איירס