הרצליה

חוק המרכולים: עיריית הרצליה עתרה לבג"צ

בינואר 2018 בעקבות חוק המרכולים, התיקון שיזם ראש העירייה לחוק העזר העירוני אושר במועצת העיר. החוק הוגש לאישור שר הפנים השר דרעי, בתוקף תפקידו אך הוא החליט בתחילת חודש אוגוסט שלא לאשר את חוקי העזר באופן גורף בכל הערים

שרון יונתן 02/10/2018
העירייה עתרה לבג"צ (תמונה להמחשה אלן שיבר)

עיריית הרצליה הגישה (שלישי) את העתירה לבג"צ נגד חוק המרכולים כפי שהתחייב ראש העירייה משה פדלון לפני חג הסוכות.                    כזכור, בשבוע שעבר פרסמנו כי חבר המועצה יריב פישר טוען כי פדלון מזלזל בהחלטת המועצה ומפר אותה בכך שלא הגיש עדיין את העתירה למרות שהחלטת המועצה התקבלה כבר ב-9 באוגוסט. פישר הוסיף כי אם העירייה לא תגיש את העתירה עד לתאריך 8 באוקטובר הוא ידרוש את כינוס מועצת העיר בשנית.

בינואר 2018 בעקבות חוק המרכולים, התיקון שיזם ראש העירייה לחוק העזר העירוני אושר במועצת העיר. חוק העזר אמור לאפשר את המשך פתיחת המרכולים והפיצוציות בהרצליה. לצד הרצליה גם מודיעין, ראשון לציון, גבעתיים וחולון אישרו חוק עזר דומה.

חוק העזר העירוני הוגש לאישור שר הפנים השר דרעי, בתוקף תפקידו לאשר חוקי עזר עירוניים, אך הוא החליט בתחילת חודש אוגוסט שלא לאשר את חוקי העזר באופן גורף בכל הערים בטענה כי "הערים לא הוכיחו צורך חיוני" בפתיחת עסקים בשבת.

העתירה שהוגשה השבוע נפרשת על פני 35 עמודים עם טענות משפטיות מעמיקות מהעולם החוקתי והמנהלי. "מרכזה של העתירה הוא שמירה על עצמאות הרשות המקומית מול השלטון המרכזי", מסביר פדלון את האסטרטגיה של משפטני העירייה, "הבג"צ הזה הוא על הרבה יותר מאשר רק על חוק המרכולים, הוא על עצמאותה של רשות מקומית לקבוע את צביונה לפי האופי של הקהילות שמרכיבות אותה. העתירה שלנו תבחן את פרשנות החוק, ותראה שחוקתית שר הפנים אמור לפקח על חוקי העזר העירוניים, ולא להחליף את הרשות המקומית באמצעות קבלת החלטות במקומה. זה מאבק של קהילה לקבוע את הדרך בה היא מנהלת את חייה".

לטענת תושבים רבים בהרצליה, חוק המרכולים,  דורך ברגל גסה על ההרמוניה שקיימת מזה שנים רבות בין הקהילות הדתיות והחילוניות בעיר.                                                     פדלון: "הרצליה בראשותי היא עיר של 'חיה ותן לחיות' וככה תישאר. הסטטוס קוו בעיר שלנו לא ייפגע מאף סיבה. צר לי שחוק העזר העירוני שיזמתי סורב על-ידי משרד הפנים ולכן הוריתי עם קבלת הסירוב להכין עתירה לבג"צ. בהרצליה יש סטטוס קוו מנצח שמכבד את כל הקהילות. לכל תושב יש את החופש שלו להנות בשבת כרצונות, בחוף הים ובקניון או בבית הכנסת. זו עיר בה הנורמה החברתית היא שלא נוהגים ביום כיפור, אבל יש פתרונות תחבורה מתקדמים בשבתות. לכן, מי שיקבע את אופייה של העיר הם תושבי הרצליה. ולא שר בממשלה שמגיע מחוץ לקהילה שלנו אני בעד יהדות וערכים, אולם אני נגד כפייה דתית. חוק העזר יאפשר את המשך החיים המשותפים בהרמוניה ובכבוד הדדי של כל מגזרי וגווני האוכלוסייה, ולכן אלחם כדי להשאיר את הקניון פתוח".

בעתירה טוענת העירייה כי שר הפנים לקח לעצמו סמכות נוספת באמצעות פרשנות המתעלמת לחלוטין מהסמכות המהותית הקבועה בחוק. כך שר הפנים לקח לעצמו מעבר לסמכות הפיקוח לצורך אישור חוקי עזר, סמכויות מהותיות המחליפות את שיקול דעת הרשויות המקומיות, באופן המהווה פגיעה דורסנית באוטונומיה השלטונית המוענקת לרשות המקומית. זאת, בניגוד לעקרונות ביזור השלטון וחיזוק מעמדו של השלטון המקומי ובאופן המשנה את הסטטוס קוו הקיים בעיר עשרות שנים - ועל כן דינה להתבטל.

פדלון ציין כי העירייה תצטרף, בנוסף לעתירתה העצמאית, גם לבג"צ השלטון המקומי, לכשיוגש.

יריב פישר: אני שמח שהאולטימטום שהצבנו לראש העיר פעל במהרה והעתירה בנושא חוק המרכולים סוף סוף תוגש. לצערי, הרצליה בחרה לא לפעול על פי הצעתי עוד בחודש אפריל 2017, מיד לאחר שבג״צ אישר את חוק העזר בת״א. במקום לפעול בנחישות ובאחריות משה פדלון בחר לטמון את הראש בחול,  להעביר את חוק העזר העירוני באיחור רק ולאחר שחוק המרכולים עבר בכנסת,  ולהגיש אחרון, (ולא ראשון כפי שטען) את העתירה. אנחנו נמשיך לעמוד על המשמר ולא נאפשר לאריה דרעי ולבני בריתו פה בעיר לסגור לנו את השבת".

 

 

 

 

 

 

 

 

  "

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הסרט פרשת אונקולוס מגיע לאקרנים
למחנה יצאנו
הפוליטיקה של הוד השרון
הפוליטיקה של הוד השרון
למדן מאיים בעתירה
הפנינג עירייה פתוחה ברעננה
הפנינג "עירייה פתוחה" ברעננה
אישום: איים על ראש עיריית טבריה
ניתוח נדיר להסרת גידול בוצע בסורוקה
עסקים קטנים בשכונה הירוקה
"עסקים קטנים בשכונה הירוקה"