הרצליה

מלחמת העתירות

אחרי שמאיה כץ הגישה עתירה נגד משה פדלון הגיע תורו של האחרון להגיש עתירה נגד כץ, בטענה כי ביצעה שורה של הפרות של חוקי תעמולת בחירות. השופט פרופ' עודד מודריק מוועדת הבחירות המרכזית קיבל את העתירה תוך ביקורת נוקבת על שני הצדדים

שרון יונתן 04/10/2018
העתירה התקבלה (תמונה להמחשה iclipart)

המאבק בין ראש העירייה, משה פדלון, למאיה כץ, מ"מ וסגניתו, בבחירות לראשות העירייה מתחמם שוב, כאשר בשבוע שעבר עתרו פדלון וסיעתו "חזון וניסיון" לוועדת הבחירות המרכזית נגד כץ, חבר המועצה גרי גוזלן מסיעתה ונגד הסיעה "צעירים, סביבה וקהילה נטו". העתירה הזאת הגיעה לאחר שלאחרונה עתרו מאיה כץ וסיעתה פעמיים נגד ראש העירייה וסיעתו בנושא של שילוט שאינו חוקי.

העתירה של פדלון נגד כץ עסקה בחמישה נושאים: שימוש בנכסים עירוניים לצורכי מערכת הבחירות, תעמולה אסורה באמצעות חלוקת מזון, פרסום מודעה נושאת סימן סיעה, שילוט אסור על גבי כלי רכב, שילוט תעמולה מפר.

בסוגיית שימוש בנכסים עירוניים טוען פדלון כי כץ וסיעתה עשו שלוש פעמים שימוש בנכסים ובמשאבים עירוניים לצרכי תעמולת בחירות. בסוגיית תעמולה אסורה באמצעות חוקת מזון נטען כי פעילי סיעתה של כץ חילקו ביום פתיחת שנת הלימודים שקיות שוקו ליד שערי הכניסה לבתי הספר התיכונים שעליהן כיתוב שמהווה תעמול בחירות, כולל שמה של כץ ושם הסיעה. בסוגיית פרסום מודעה נושאת סימן סיעה נטען כי סיעתה של כץ פרסמה מודעה הנושאת סמליל של צעירים וסביבה וכל זאת בניגוד לחוק, מאחר שפורסמה לפני המועד שמותר, 42 יום לפני הבחירות. בסוגיית שילוט אסור על גבי כלי רכב נטען כי ברחבי העיר נעים מספר כלי רכב הנושאים שלטים גדולי מידה שהם תעמולת בחירות של סיעתה של כץ. בעתירה נטען כי הצבת שלטים אלו חורגת מן המותר לפי חוק דרכי התעמולה. בעניין השילוט המפר, טוען פדלון כי קיים בעיר שילוט מפר מצד סיעתה של כץ.

השופט פרופ' עודד מודריק מועדת הבחירות המרכזית קיבל את עתירתו של פדלון במלואה אם כי לא הוציא צו מניעה מאחר שמדובר במקרים שכבר בוצעו.                                    

בסוגיה הראשונה של שימוש בנכסים ומשאבים עירוניים לצרכי תעמולת בחירות קבע כי נעשתה תעמולת בחירות אסורה. כך קבע גם לגבי חלוקת שקיות השוקו לתלמידי התיכוניים ופסק כי מדובר במעשה אסור. "ברור שבעניין זה אינני יכול להוציא צו מניעה אך אני מתריע באוזני המתמודדים לבל יתחכמו. ודי לחכימא ברמיזה", כתב מודריק בהחלטתו.

בעניין השילוט האסור על כלי רכב פסק מודריק כי, "הפרסום המותר הוא על לוחות מודעות ייעודיים (ובמקומות מסוימים נוספים). לעניין כלי הרכב לא ניתן היתר ולמעשה התקיים איסור".

לגבי סוגיית שילוט תעמולה מפר, תקף מודריק את שני הצדדים במילים קשות:

"מתנהל כאן מאבק כאילו מתוחכם, אולם לאמיתו של דבר זהו מאבק של פנקסנות קטנה שהחוכמה ממנה והלאה. גם תועלתה מפוקפקת. לבי לבי לתושבי העיר שזו דמות המבקשים להיות מנהיגיה. לא קם בהם אחד, כי לא קמה בהם הרוח, שיסיר את כל שלטיו המפרים ויפנה אל האחר בהתראה שאחריה תבוא עתירה שיש עמה תועלת (בתנאי שהזמן שבו מתבררת העתירה לא ינוצל כדי שהעותר או העותרים יחזרו אל שגרת ההפרות גם מצדם)".

בסיום החלטתו ציין השופט מודריק: "הראיתי לעיל שהמשיבים (כץ וסיעתה - ש.י.) ביצעו שורה של הפרות שחלקן היו ואינן עוד. הבהרתי את המצב החוקי בעניין אותן הפרות והזהרתי שלא ישוב צד מן הצדדים אל הרעיונות האלו. עניין אחד בלבד הוא בר צו מניעה (שילוט על גבי כלי רכב) אך כיוון שלא ניתנה בו הודעה מוקדמת אני נמנע ממתן הצו. עניין זה יכלל בהנחיה שאתן מיד לעניין השילוט המפר".                                                                   

השופט קבע כי יש להסיר כל שילוט מפר ולהימנע מהצבת אחר במקומו עד לתאריך 4 באוקטובר (היום - ש.י.). "אין הקלות בדבר ואין תירוצים (לא של כח אדם ולא של מנופים או עגורנים או סולמות וחבלים)", כתב מודריק והוסיף: "לאחר המועד הקובע הישארות שלטים או הצבת שלטים מפרים תיחשב לביזיון בית המשפט. אם ימצא צד שמוצב שילוט מפר כלשהו של צד שני, יפנה אליו וידרוש הסרה מיידית. אם יענה המפר לדרישה יהיה בכך כדי להקטין את היקף הביזיון והשלכותיו. לא ייענה יופעל מנגנון העתירה על כל משמעותיו. כמובן שהעותר אינו פטור מקיום החובות הללו בעצמו. פנייה בעתירה לא תהווה מחסום מעתירה נגדית".

ממטה "קהילה, צעירים וסביבה נטו" בראשות מאיה כץ נמסר: "תמוה בעיננו שמי שמנצל את המנגנון העירוני לטובת קמפיין בחירות על ידי עשרות אירועים המוניים וקהילתיים חדשים, עבודות פיתוח כבישים וגינון מאסיביות ש'נזכרו' לבצע בתקופת הבחירות, מערב ונטפל לטעות אנוש וחד פעמית של עובדת עירייה על מודעה של ברכת שנה טובה המיועדת לעובדי אזור התעשייה שברובם כלל אינם תושבי העיר וזאת לאחר שהנושא טופל מיידית על ידי מנכ”ל העירייה כבר בחודש אוגוסט. בכל מקרה צדק השופט בעתירה כשכתב שמדובר ב'מאבק של פנקסנות קטנה שהחוכמה ממנה והלאה, גם תועלתה מפוקפפקת'. מדובר בעתירה קטנונית שנובעת כנראה מלחץ הסקרים ודעת תושבי הרצליה, אשר ממחישים את הסחף לכיוונה של מאיה כץ".

ממטה הבחירות של משה פדלון נמסר: "כבוד השופט מודריק קבע, כי מאיה כץ, גארי גוזלן וסיעת צעירים וקהילה נטו השתמשו שלא כדין בנכסי העירייה לצורך פרסום תעמולת בחירות מטעמם. השופט מתח ביקורת חריפה על כך שלאחר שמאיה כץ וסיעתה נתפסו בקלקלתם, הם ניסו לגלגל את האחריות לעובדת זוטרה, באופן המעלה חשש לשימוש לרעה בכוח המרות. גם קביעה חמורה זו של השופט מעוררת דאגה רבה בקרב הציבור, שמבקש לדעת שהשימוש שנעשה בכספו הוא לטובתו ולא לטובת הקמפיין של מאיה כץ. המנהיגות של העיר שלנו חייבת להיות בידי אנשי עשייה שלוקחים אחריות מגדול ועד קטן, ולא מתחמקים. ראש העיר משה פדלון ימשיך לפתח את העיר לטובת תושביה, והוא מחויב אך ורק להם".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
"אם אני מסתכל על הרזומה של רפי, הוא הכי מתאים"
הקנס על עבירות בנייה: 183.4 אלף שקל
פצוע ממסור דיסק בצפון
פצועה ממסור דיסק בצפון
"דרך החיות חזרתי לחיים"
"עבורנו היית הכל"
נבחרת תורה ומדע בגמר אליפות הנוער לסטארטאפים
נבחרת "תורה ומדע" בגמר תחרות הסטארטאפ של משרד החינוך
שותים ב"דרינקי"
קו 525 , יעבור דרך שכונת מורשה
קו 525 של אגד ייתן מענה לתושבי שכונת מורשה