הרצליה

נצמדים לקרקע

העסקאות היקרות ביותר בצמודי קרקע מתחילת השנה: בהרצליה, בכפר שמריהו ובסביון

כתב לוקאל 14/10/2018
נצמדים לקרקע
מסילתי. מוצרי פרימיום (צילום: דנה קופל)

בשנים האחרונות מורגשת אולי האטה במכירה של דירות יוקרה הן חדשות והן מיד שנייה אבל ישנן עדיין עסקאות שנחתמות ובמחירים גבוהים. מבדיקה ראשונית שערכה לשכת שמאי מקרקעין עולה כי העסקאות היקרות ביותר מתחילת השנה בצמודי קרקע נחתמו בהרצליה, בכפר שמריהו ובסביון.

הבדיקה נערכה על פי נתוני רשות המסים נכון לאמצע חודש אוגוסט. במסגרת הבדיקה נבדקו אך ורק עסקאות מלאות (ללא שותפים) ורק לעניין צמודי קרקע כבניין בודד בנחלה או מגרש וכקוטג' חד משפחתי.

על פי הנתונים, העסקה היקרה ביותר משויכת לצמוד קרקע בהרצליה המשתרע על פני 574 מ"ר ונמכר ב-26.5 מיליון שקל. במקום השני צמוד קרקע שנבנה בשנת 2010 ברחוב הרקפות בכפר שמריהו ונמכר תמורת 19 מיליון שקל. במקום השלישי נמצאת סביון עם צמוד קרקע ברחוב השקמה שנמכר בתחילת השנה תמורת 10 מיליון שקל.

לדברי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין, חיים מסילתי "צמודי קרקע תמיד נחשבו למוצרי פרימיום לעומת בנייה רוויה. גם בתקופה בה בונים מגדלי יוקרה, ישנם יישובים ושכונות בודדות המאופיינות בבנייה נמוכה ושומרות על מיתוג יוקרתי כמו למשל הרצליה פיתוח, כפר שמריהו וסביון. שוויו של צמוד קרקע עלול להיפגע בין היתר במידה ובונים במגרש סמוך מגדלים או באם נוצרים בקרבתו מפגעי רעש, זיהום אוויר וכד'. במקרה של כפר שמריהו וסביון לדוגמה מדובר ביישובים במרכז הארץ המאופיינים בבניית צמודי קרקע ובחלק מהמקרים גם בנחלות גדולות ללא בניית מגדלי מגורים וזו אחת הסיבות שערכם של הבתים נותר גבוה".

במקום הרביעי ממוקמת חיפה עם עסקה בהיקף של 9.8 מיליון שקלים ואחריה רמת גן עם צמוד קרקע ברחוב גדעון המשתרע על פני 362 מ"ר ונמכר תמורת 6.6 מיליון שקלים. את העשירייה הראשונה סוגרת ראשון לציון עם עסקה שנחתמה במרס השנה במסגרתה נמכר צמוד קרקע ב-3.3 מיליון שקל.

תל אביב לא נכנסה לעשירייה הראשונה בין היתר מכיוון שככל הנראה מתחילת השנה העסקאות היקרות ביותר בצמודי קרקע נעשו עם שותפים. עם זאת, בסוף 2017 נחתמה עסקה לקוטג' חד משפחתי ב-17 מיליון שקל. גם יישובים יוקרתיים כדוגמת ארסוף לא נכנסו לדירוג בשל העדר עסקאות מתחילת השנה.

אחת הסיבות למחירים הגבוהים של הנכסים ביישובים אלה היא הביקושים מול ההיצע. על פי נתוני יד2 היצע צמודי הקרקע בהרצליה (מודעות שפורסמו) מתחילת השנה עמד על 530 בתים לעומת ביקושים (חיפושים) של 155 אלף. בכפר שמריהו ההיצע עמד על 40 והביקושים על 7185 ובסביון ההיצע מתחילת השנה עמדו על 155 צמודי קרקע לעומת ביקושים של 10,370.

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הרב דר מיכאל לייטמן
מה חשוב לזכור בימים אלו?
הרוג בשריפה בקריות
חליל הקסם
"חליל הקסם"
מופע משלב ופאנל מרגש
בקרוב בפתח תקווה , כיכר טראמפ
המשך ישר בכיכר טראמפ
חורף מסוכן בכבישים
חורף מסוכן בכבישים
משלוחים מתוקים לאנשים השקופים
סבא וסבתא דיגיטליים