הרצליה

הרצליה: מקום 4 במדד החופש העירוני

במדד החופש העירוני של תנועת ישראל חופשית שנערך לקראת הבחירות המוניציפליות זכתה הרצליה למדד של 71.1%, כאשר הקדימו אותה מודיעין במקום הראשון (80.4%), תל אביב במקום השני (75%) וחיפה במקום השלישי (71.9%)

שרון יונתן 15/10/2018
הרצליה: מקום 4 במדד החופש העירוני
המדד בדק פתיחת עסקים בשבתות (תמונה להמחשה צילום: אלן שיבר)

הרצליה מדורגת במקום הרביעי במדד החופש העירוני של תנועת ישראל חופשית שנערך לקראת הבחירות המוניציפליות שיתקיימו ברחבי הארץ ב-30 באוקטובר. הרצליה זכתה למדד של 71.1%, כאשר הקדימו אותה מודיעין במקום הראשון (80.4%), תל אביב במקום השני (75%) וחיפה במקום השלישי (71.9%).                                                              

המדד ביקש לבחון את מידת החופש שמאפשרות הערים הגדולות בישראל ולחשוף את כוחם ומידת השפעתם של ראשי ערים ואנשי מועצת העיר בכל הנוגע לסוגיות של חופש ופלורליזם במרחב הציבורי, כמו גם את מידת האכיפה או אי האכיפה של חופש זה ברמה המוניציפלית.   

המדד, שנערך בקרב 24 הערים הגדולות בישראל (20 הערים הגדולות יחד עם שתי הערים הגדולות בצפון ושתי הערים הגדולות בדרום במטרה לתת פריסה גיאוגרפית רחבה), בחן שמונה סוגיות המשפיעות על מידת החופש שנוגעת לאורח ולאיכות חייהם של תושבי העיר או לכיסם. בין היתר נבחנו סוגיות של מסחר ותחבורה ציבורית בעיר בשבת, שיעור תקציבי הדת ביחס לתקציב הכללי, יחס העירייה לקהילת הלהט"ב, הפרדה מגדרית במרחב הציבורי וכן סוגיות צרכניות בהקשר זה, פלורליזם יהודי, פעילותה של הרבנות והמועצות הדתיות בעיר כולל שלילת תעודות כשרות מבעלי עסקים ואופציות של קבורה אזרחית לתושבים ועוד. השקלול הסופי מייצר את הדירוג הסופי של "מדד החופש" – מהעיר המעודדת חופש לבין העיר המרסנת ביותר את חופש הדת והפלורליזם של התושבים. 

מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" אורי קידר: "מי שחשב שהכח להכריע בשאלות דת ומדינה נמצא רק בממשלה מבין אחרי שקרא את המדד שהוא טעה בענק. ראשי ערים וחברי המועצות משפיעים בצורה דרמטית על חיי התושבים שלהם, וגם מידת החופש בעיר נקבעת על ידיהם במידה רבה. ראשי ערים אמיצים שמובילים ערים חופשיות הם מגדלור של הנהגה שמחוברת לציבור, לצרכיו ולאמונותיו, ואנו קוראים לציבור לדרוש שינוי בקלפי בכל מקום שזה נדרש. הבחירות הקרובות יכריעו איך העיר שלכם תראה בחמש השנים הקרובות, וכל מי שנשאר בבית נותן כח עודף למי שרוצים להחזיר את ישראל לימי הביניים. חשוב לכם החופש בעיר שלכם? זו האחריות שלכם - לכו להצביע ב-30/10. אף אחת ואף אחד לא יכול להישאר בבית".

 

עוד בהרצליה
כתב לוקאל 03/12/2019
שרון יונתן 28/11/2019
שרון יונתן 27/11/2019
כתב לוקאל 26/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
נוהגים בלי רשיון
נוהגים בלי רשיון
ארז כהן, שמאי מקרקעין ומשפטן
"כחלון לא הצליח לשבור את תקרת הזכוכית של 50 אלף התחלות בנייה ושבר במו ידיו את שוק הדיור".
חגיגות 70 שנה למכון ויצמן
יורה לכל הכיוונים
יורה לכל הכיוונים
נחזיר את רמהש להיות העיר מס 1
"נחזיר את רמה"ש להיות העיר מס' 1"
מנגינת הלב
חברת המועצה יפעת קריב. לתת מענה מהיר ויעיל
להקים נקודת הזנקה למד"א
מיל"ה של הצלחה