הרצליה

80 דו"חות בלבד ניתנו לרוכבי אופניים חשמליים בהרצליה

הממשלה אישרה השבוע פה אחד הצעת החלטה של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, המאמצת את התכנית הלאומית להגברת בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים והקורקינטים הממונעים ומשתמשי הדרך

שרון יונתן 18/10/2018
מגבירים את הפיקוח על רוכבי האופניים (תמונה להמחשה אור ירוק)

80 דו"חות בלבד ניתנו לרוכבי אופניים חשמליים בהרצליה מתחילת שנת 2018. כך הגיבה השבוע העירייה לבקשת "קול הרצליה" לחשיפת הנתונים.                                             

בעירייה הוסיפו כי: "משטרת ישראל היא הגוף האחראי על יישום מדיניות וביצוע אכיפת נושא הרכיבה על אופניים חשמליים. זאת, יחד עם השוטרים המשובצים בשיטור העירוני. סה"כ, מתחילת השנה ניתנו כ- 80 דו"חות קנס ע"י השוטרים".                                                                            

עד כמה מדובר במספר זעום של קנסות תעיד העובדה שברמת השרון, עיר שמספר תושביה הוא מחצית מזה של הרצליה, ניתנו על ידי פקחי העירייה 560 דו"חות מתחילת שנת 2018, לפי ההתפלגות הבאה: 373 דו"חות על רכיבה אסורה על המדרכה, 175 דו"חות על רכיבה אסורה במעבר חצייה ו-12 דו"חות על הרכבה אסורה של אדם נוסף על האופניים.

תוכנית הממשלה להגברת הבטיחות

 נושא האכיפה של אופניים חשמליים עלה לאחרונה שוב לסדר היום הציבורי בעקבות התאונה שאירעה בת"א ובה מצא את מותו הנער ארי נשר ז"ל.                                             

משרד התחבורה הודיע השבוע כי הממשלה אישרה ביום ראשון פה אחד הצעת החלטה של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, המאמצת את התכנית הלאומית להגברת בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים והקורקינטים הממונעים ומשתמשי הדרך.                                                                                     

ההחלטה מטילה על הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (הרלב"ד), בשיתוף משרד החינוך ואגף הרישוי במשרד התחבורה, לקבוע תכנים מקצועיים להכשרה לרכיבה על כלים דו גלגליים חשמליים, למי שלא החזיק ברישיון נהיגה או שלא עמד במבחן עיוני לקראת קבלת רישיון הנהיגה.  ההכשרה תבוצע באמצעות קורס ייעודי בסיסי בנושא חוקי תנועה, הכרת הדרך, תמרורים והתנהגות זהירה ברכיבה.

 על פי ההחלטה, הרלב"ד תפעל באופן מיידי להכשרת מורים, אשר יופקדו על הוראת הקורס. הקורס יתקיים במסגרת לימודי החינוך התעבורתי בבתי הספר התיכונים. תלמידים שאינם משתתפים בלימודי החינוך התעבורתי בבתי הספר, יעברו את הקורס במסגרת חלופית, שתקבע על ידי הרלב"ד.                                

על פי תוכנית משרד התחבורה, בסיום הקורס יבחנו התלמידים במבחן ייעודי בנושא הרכיבה על האופניים.

 רשות הרישוי במשרד התחבורה תנפיק אישור כשירות לכל רוכב האופניים שעמד בהצלחה במבחן ייעודי שיקבע על ידה. לרשות השוטרים ופקחי הרשויות המקומיות יועמד מאגר שבו יופיעו כל הרוכבים שקיבלו אישור כשירות. משרד התחבורה בתיאום עם משטרת ישראל יקים ממשק מקוון בין רשות הרישוי למשטרה באמצעותו יוכל שוטר בזמן אמת לדעת האם לרוכב ניתן אישור כשירות או שעבר מבחן עיוני לקראת קבלת רישיון הנהיגה.

החל מ-1 בינואר 2019 ייאסר על רוכב אופניים חשמליים או קורקינט ממונע, שטרם עבר את מבחן הקורס הייעודי או שלא ניתן לו אישור כשירות לרכוב על הכלים החשמליים.

קנסות ואכיפה

 נוסף, משרד התחבורה יקדם את פרסום הצעת החוק הממשלתית, המחייבת את כל רוכבי האופניים החשמליים בחבישת קסדה, בעת הרכיבה עליהם, בכל גיל ובכל הכבישים. הצעת החוק אושרה לאחרונה בועדת השרים לענייני חקיקה ובקרוב תוגש לאישור הכנסת. הקנס בגין רכיבה על אופניים חשמליים או קורקינט ממונע ללא קסדה יועלה מ-250 שקלים ל-1000 שקלים.                  

כמו כן, הוחלט כי החל מ-1 בינואר 2019, יחויבו כל רוכבי האופניים והקורקינט החשמליים ללבוש אפוד זוהר במהלך הרכיבה בשעות החשיכה ובראות לקויה, אשר נועדה להגביר את נראות הרוכבים בכבישים. כיום, לא קיימת חובה על רוכבי האופניים ללבוש אפוד זוהר.               

עוד הוחלט כי משרד התחבורה יקדם בשיתוף משרדי בטחון פנים ומשפטים תיקון לפקודת התעבורה, הדוחה את קבלת רישיון הנהיגה  בשנה למי שהורשע בעבירה של רכיבה על אופניים או קורקינט חשמלי מתחת לגיל המותר וכן למי שרכב על כלים חשמליים שאינם עומדים בהגבלת המהירות המותרת (עד 25 קמ"ש).             

משרד התחבורה יקדם בשיתוף משרד המשפטים תיקון לתקנות התעבורה, המגדיל באופן משמעותי את הקנסות הניתנים לרוכב אופניים או קורקינט חשמליים שייתפס נוהג בניגוד לחוק כגון: קנס לרכיבה מתחת לגיל המותר, רכיבה ללא קסדה או אפוד זוהר, הרכבה של אדם על האופניים בניגוד לחוק ועוד.

עוד הוחלט כי משרד התחבורה יקדם תיקוני חקיקה בהתאם לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, לפיו יוסמכו פקחי המשרד לצד פקחי הרשויות  המקומיות והשוטרים להטיל קנסות בגובה של 10 אלפים שקלים לכל כלי דו גלגלי לא תקני שיתפס בחנויות ובבתי המסחר.

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
יוזמה חדשה למען ילדים אלרגיים
יוזמה חדשה למען ילדים אלרגיים
מתכון לגלילות חציל ממולאות בגבינת עיזים
תירוצים לקראת שבת..
שיפוץ פארק המים במודיעין
רחל הראל. צאו, תבלו ותחיו
עפה על החיים
תערוכת הלגו הבינלאומית מגיעה לישראל
תערוכת הלגו הבינלאומית מגיעה לישראל
גבר התמוטט במהלך ספורט - מצבו קריטי
מר"צ למשרד הפנים: "אל תאשרו את העלאת הארנונה"