הרצליה

"נפלנו קורבן למטריד סדרתי"

תקיפה מינית של אישה בבניין במרכז הרצליה, חשפה גל תלונות של נשים מרחובות שונים שטענו כי גבר הציץ להן במקלחת, צילם את חלקן או ניסה להגיע לסיפוקו. במשטרה טוענים: "לא ברור כלל כיצד ניתן לטעון לקשר בין התלונות או החשודים". מנגד, הנשים מספרות על טראומה וחיים בפחד

מיכאל פרוסמושקין 24/10/2018

שורה של נשים מהרצליה, בגילאים שונים, הגישו בשבוע האחרון ובשנה החולפת תלונות במשטרה בהן סיפרו על גבר שהטריד אותן כשהציץ להן במקלחת ובחדר השינה. השיא הגיע בשבוע שעבר, אז הותקפה פיזית אחת הנשים בכניסה לבניין מגוריה. תקיפה זו יצרה הד ציבורי ברשתות חברתיות, נשים נוספות אשר סיפרו שהוטרדו אף הן והובילה את הקורבנות להתייצב ביחד במשטרה במשטרת גלילות לאחר ששם טענו כי אין שום ודאות לקשר בין המקרים.

מדובר בנשים בגלאים שונים החל מסוף שנות ה– 20  לחייהם ועד לאמצע שנות ה–60 לחייהן אשר מתגוררות בדירות קרקע ברחובות שונים במרכז העיר ובהרצליה הצעירה. האירועים עליהם סיפרו התרחשו בשנה וחצי האחרונות, כשאחת מהנשים סיפרה כי הוטרדה שלוש פעמים.  דפוס הפעולה של החשוד, כך על פי הנשים,  היה זהה: אורב לנשים, מציץ להן דרך החלונות ואף מצלם באמצעות הטלפון. עד שבשבוע שעבר המטריד הסדרתי לכאורה תקף אחת מהן פיזית.

השבוע, בשיחה עם "לוקאל", סיפרו הנשים על מה שעברו, על הפחדים מאז ועל אוזלת ידה לכאורה של המשטרה שלדבריהן, לא מתייחס ברצינות לתלונותיהן ובעיקר לא מחברת ביניהן חרף הנסיבות הדומות מאוד. בתחילה, המשטרה הגדירה את התלונות כהסגת גבול, מה שעורר את זעמן של הנשים: "איך אשר לכתוב רק הסגת גבול כשמבחינתי עברתי כאילו אונס" . 

"בשבוע שעבר, בתשע וחצי בערב, חזרתי מחדר כושר, לא הסתכלתי בצדדים כי אני גרה כל החיים במרכז ותמיד היה שקט ורגוע", משחזרת מ', בסוף שנות ה–50 לחייה, שהותקפה פיזית על ידי החשוד האלמוני.  "נכנסתי לבניין, ואז הוא סגר את הדלת ומצאתי את עצמי צמודה לקיר והוא התחיל לגעת לי בחזה. נתתי כמה צרחות והוא פתח את דלת בצורה מאוד רגועה והלך. אחרי שראיתי את הצילומים הבנתי שהוא חיכה לי כעשרים דקות ובעקבות כך נכנסתי עוד יותר לחרדות. אחרי שראינו שלמשטרה לא דחוף לטפל בזה, התחלנו להפיץ את זה ברשתות החברתיות". מ' מציינת כי עד המקרה לא חששה מדבר. "אני לא ידעתי מה זה פחד ועכשיו אני פוחדת לצאת מהבית, גם באור יום. אני תמיד מחפשת אותו כי אני זוכרת איך הוא נראה. אני כל הזמן מסתכלת על אנשים. בחושך אני בכלל לא יכולה להסתובב. אני מרגישה בסכנה, אני לא מרגישה מוגנת. אחרי שהבנתי שיש עוד נשים, הבנתי שזה יכול לקרות לכל אחת. אני לא מבינה את המשטרה, שעכשיו יש כל כך הרבה מקרים והם לא עושים עם זה כלום".

בתה של מ' הייתה זו שהפיצה את דבר המקרה ברשת ובעקבות כך נשים נוספות סיפרו על מה שעברו. "למחרת השגתי צילומים מאחד מבתי השכנים, בהם רואים שהוא הגיע לבניין וחיכה לה כעשרים דקות. התחלתי להפיץ את מקרה ברשתות החברתיות ואז התחילו לפנות אליי נשים עם אותו תיאור בדיוק. הייתה לו שיטה, מדובר באותו אדם בוודאות, אותה שיטת פעולה ואותו תיאור מדויק שמסרו הנשים".

אורב ליד הבניין

אורב ליד הבניין

מבחין באחת המתלוננות ורץ לפניה לתוך הבניין

מבחין באחת המתלוננות ורץ לפניה לתוך הבניין

מטריד יוצא מהבניין לאחר תקיפה

מטריד יוצא מהבניין לאחר תקיפה

בעקבות פרסום הפוסט החלו להופיע סיפורי נוספים

א', סיפרה כי המקרה שלה קרה ב-7 באוקטובר. "סביבות השעה שמונה וחצי, כשיצאתי מהמקלחת, התחלתי להתעסק בענייניי, לשים מגבת וכאלה ואז הבן אדם עמד מחוץ לחלון וצילם עם הטלפון. הסתובבתי וראיתי מכשיר אייפון מולי. ישר נתתי ישר צעקה לבעלי שיש כאן מישהו. כשבעלי יצא עם הכלבה, הוא כבר לא היה שם. לא ראיתי בן אדם, אלא רק אייפון שמוצמד לחלון". א' מספרת כי מאז המקרה היא "רוב היום מסתובבת ובודקת חלונות. תחושת הביטחון שלי ממש התערערה. אנחנו גרים בשכירות ואנחנו אף שוקלים לא להאריך את החוזה שלנו ולעבור דירה".

 

ש', סיפרה ל"לוקאל" :"המקרה שלי היה כבר לפני כחצי שנה. חזרתי הביתה סביבות חצות ודבר ראשון שעשיתי זה לתלות כביסה, ואז ראיתי צל, הזזתי את הכביסה ופתאום ראיתי את הפרצוף שלו מולי  ובעודו מאונן. צעקתי מה אתה עושה? רק אחרי שנתתי צעקה לבעלי זה הבריח אותו. הייתי בטראומה במשך כשבועיים. פחדתי להסתובב לבד ותמיד התקשרתי לבעלי שיפגוש אותי בחניה. זה מלחיץ מאוד".

צעירה נוספת משכונת הרצליה הצעירה אף החליטה, לדבריה, לטוס לחו"ל לזמן מה נוכח הטראומה שחוותה. "לפני כחודש בזמן שהתקלחתי, הסתובבתי לאחור וראיתי בחלון טלפון לבן", מספר ל'. "צעקתי, נחרדתי וקפאתי במקום. ישר התקשרתי להורים ולמשטרה אבל הוא כבר ברח.  אחרי שראיתי את הסרטונים זיהיתי  שהוא ארב לי כשיצאתי מהבית והתחבא בין מכוניות". ל' מספרת כי מאז המקרה היא בחרדות. "התחלתי טיפול, קשה לי להחליף בגדים ואני במתקפת חרדה. אני לא מסוגלת לישון בבית ובגלל זה עזבתי לתקופה לחו"ל. אני לא יכול לנהל חיים נורמאלים ולא יצאתי מהבית אחרי השקיעה. מטריד מאוד  שיש מטרידן סדרתי ואומרים למשטרה שזה סדרתי ועדיין המשטרה מזלזלת".

ק' סיפרה כי הוטרדה כבר שלוש פעמים מאז מאי 2017.  "בפעם הראשונה, בחצות, מישהו כיבה את החשמל של הדירה וחשבתי ששמעתי מישהו בחוץ. נעלתי את הדירה היטב והלכתי לחדר שינה להחליף בגדים. התחלתי להתפשט, הסתכלתי על החלון וראיתי כף יד צמודה לרשת וישר צרחתי. פעם שנייה, ביולי 2017, הייתי במקלחת. כאשר יצאתי ראיתי שהחלון היה פתוח לחלוטין. כאשר ניגשתי לסגור את החלון ראיתי פרצוף של בן אדם. צרחתי וסגרתי את החלון וברחתי למסדרון. פעם שלישית הייתה חודש לאחר מכן ושוב זה היה בחלון של חדר שינה. שמעתי שמישהו מנסה להרים את התריסים והפעם ממש צרחתי עליו שיעוף מכאן והוא ברח. בינואר השנה. עברה שנה וחצי אבל המשטרה לא עשתה כלום. הם אומרים שיש חקירה ובדיקה אבל בעיני זה שטויות".  לדברי ק', מאז המקרה היא בחששות. "אני מסתכלת מסביב בכל פינה חשוכה, אני אף פעם לא בבית מבלי שהכל נעול, אני לא פותחת חלונות בחדר השינה ואני חיה בפרנויה. סוטה מסתובב חופשי בהרצליה וחייבים לתפוס אותו".

בתחילה, כאמור, במשטרה טענו כי בידיה שתי תלונות בלבד, אך לאחר שהנשים התייצבו יחד במשטרה, שם עדכנו את מספר הקורבנות. אולם, עדיין, הנשים העידו כי מספר הנשים שהוטרדו גבוה יותר. ממשטרת ישראל נמסר: "באשר להתקדמות החקירה, נאשר כי נכון לכתיבת שורות אלה (יום שלישי) אכן הוגשו חמש תלונות, אולם נבהיר כי לא ברור כלל כיצד ניתן לטעון לקשר בין התלונות/ החשודים כאשר מדובר בחקירות בתחילתן וטרם נמצא ביניהן שום מכנה משותף. יובהר, כי מיד עם קבלת התלונות נפתחו חקירות אשר ממשיכות להתנהל במשטרה ביסודיות, תוך ביצוע כל פעולות החקירה הנדרשות במטרה להתחקות אחר החשוד/ים ולהגיע לחקר האמת".

 

 

 

 

 

עוד בהרצליה
מיכאל פרוסמושקין 14/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 14/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הבמה היא שלהן
הוגשה תביעת רשלנות נגד בי"ח מאיר
הרב דר מיכאל לייטמן
ידענו ימים יפים מאלה
תושב הרצליה דקר את שכנו
חשד: תושב הרצליה דקר את שכנו
אופנוען נהרג סמוך להרצליה
אופנוען נהרג סמוך להרצליה
אישום: הצית רכב בהרצליה
רו"ח הואשם במרמה והונאה
יושבת ראש מכבי רעננה, זיוה לב דגן, הודיעה על התפטרותה
ג'ף רוזן במו"מ לרכישת מכבי רעננה