הרצליה

"יש פה מעבר לסטיגמה על הכדורגלן המזרחי"

יו"ר סיעת מרצ-התנועה הירוקה, עופר לוי, שהוביל את הרשימה לזכייה בשלושה מנדטים, הוא לא בדיוק הסטריאוטיפ של מצביעי מרצ. ל"לוקאל" הוא מספר על החיבור שלו למרצ ועל האפשרות שהוא יהיה סגן ראש עיריית הרצליה

שרון יונתן 08/11/2018
לוי. "אף אחד לא נולד פוליטיקאי" (צילום: אלן שיבר)

עופר לוי (ולא הזמר...) מוכר בעיקר לחובבי הכדורגל היותר ותיקים שביניכם, אבל מעתה יכירו אותו כל תושבי הרצליה, לאחר שסיעת מרצ-התנועה הירוקה, שהוא עומד בראשה, זכתה בבחירות למועצת העיר בשבוע שעבר לשלושה מנדטים, עובדה שעשויה להעניק לו את תפקיד סגן ראש העירייה בקואליציה של משה פדלון.                                           

לוי (בן 47) מתגורר בהרצליה כל ימי חייו ולאחר גירושיו לפני 6 שנים עבר להתגורר בשכונת נווה עמל. הוא אב לשלושה ילדים: אביב (17 וחצי), תלמיד כיתה י"ב בתיכון היובל, מתן (12 וחצי) תלמיד כיתה ז' בחט"ב רעות, ומאיה (בת 10) תלמידת כיתה ה' בבית ספר ברנר.            

 לוי היה מגן בקבוצות בני יהודה ומכבי ת"א בשנות התשעים, כאשר בתחילת שנות האלפיים שיחק גם בהפועל רעננה ובהפועל הרצליה עד שפרש ממשחק בגיל 32. בשנים האחרונות ניהל את מרכז הספורט "ראשונים" בהוד השרון ובמקביל אימן קבוצות ילדים במחלקת הנוער של הפועל רעננה.                                       

החיבור למפלגת מרצ מגיע בעקבות אחותו הגדולה, מיטל להבי, סגנית ראש עיריית ת"א בשתי הקדנציות האחרונות. "אנשים אולי לא יודעים אבל אני פקוד למפלגת מרצ כבר 15 שנים", אומר לוי ומוסיף: "נכנסתי למפלגה בעקבות הפעילות של אחותי שסחפה אותי לתוך זה. כל השנים ראיתי את הפעילות מבחוץ".

 ומה גרם לך לפני כחצי שנה לקפוץ לתוך הזירה הפוליטית המקומית ולהתמודד על ראשות מרצ?

 "כל השנים הייתי פעיל בוועידת מרצ ובוועדות בחירות של מרצ. ראיתי את הפעילות של אחותי וזה בער בי לנסות ולהשפיע בעיר מגוריי. נפגשתי עם חבר'ה צעירים ממטה מרצ שביקשו ממני לקחת את המושכות ולהיכנס למרצ המקומית ומשם זה התחיל"

 אי אפשר לברוח מהשאלה על היותך כדורגלן ומזרחי. לא בדיוק הסטריאוטיפ של מצביעי מרצ. איך קיבלו בסיעה את התמודדותך על ראשותה?

 "היו כאלו שהרימו גבה והיו אנשים שהיה להם קשה לבלוע את זה, אבל עם הזמן הבינו שיש פה משהו מעבר לסטיגמה על הכדורגלן המזרחי. אלו שהכירו אותי מקרוב ידעו שאני ראוי ומתאים ונתנו לי גב".

 מה אמרו עלייך בתקופת הפריימריז?

 "מה הוא בא לנו ודברים כאלו, אבל שוב זה לא כולם. אלו שהכירו אותי ידעו על אחותי והפעילות במרצ, כך שלא נפלתי להם יום אחד מהירח".

 הדיבורים עלייך פגעו בך?

 "זה הפריע לי בדיוק כמה ימים ואז עשיתי עם עצמי סוויץ' והגעתי למסקנה שאני לא צריך להקשיב לרעשי רקע כאלה".

 היה לך ברור שתנצח בבחירות על ראשות הרשימה?

 "ממש לא. הייתה התמודדות דמוקרטית וניצחתי. גם אחר כך, כשרצנו בתור מרצ התנועה הירוקה, אמרו לי שאין לי מה להתאמץ כי לא אכנס למועצה. יכול להיות שבגלל הסטיגמה עלי חשבו שאנחנו רשימה לא מספיק אטרקטיבית".

 מה היה היעד בבחירות למועצת העיר?

 "לשמור על הקיים שזה שלושה מנדטים ואף להגדיל את כוחנו. אז נכון שלא הגדלנו את מספר המנדטים, אבל את כמות הקולות הגדלנו בצורה יפה".

 העמידה שלך בראשות הרשימה הביאה להישג שלכם?

 "זה שילוב שלי, של הרשימה והחיבור עם התנועה הירוקה, חיבור שאותו אני הובלתי ויזמתי. ישבתי עם דרור בן עמי וראינו שיש לנו נושאים ואג'נדות משותפים והחיבור בינינו בהחלט הצליח".

 גם במהלך מערכת הבחירות היו דיבורים על הסטיגמות עלייך?

 "כן. היו דיבורים מנציגי מפלגות מוכרים שאמרו לחבריי מה הכדורגלן הזה מוביל אתכם, אתם לא תצליחו וכל מיני דברים כאלו, אבל התברר שהם טעו".

 בתוך הסניף זכית לתמיכה מלאה?

 "בוודאי ואני רוצה לציין את נאוה חרנם, יו"ר סניף מרצ, ורות רזניק, חברת המועצה לשעבר, שתמכו ועזרו לי רבות".

 החיבור בינך לרזניק זה לא דבר מובן מאליו.

"נכון, אבל היא אישה מדהימה והיא העניקה לי המון תמיכה ואהבה. היינו מדברים בטלפון ונפגשים על בסיס קבוע תוך שהיא מייעצת לי על המון דברים. אני חייב להודות גם לחברי הסיעה, דניאל אייזנברג, יהונתן יסעור, דרור בן עמי וירדן רוזן ולילדים המקסימים שלי. הבן שלי אביב עזר לי המון, גייס חברים שעזרו לנו ואני גאה בו מאוד. הוא ראה בזה לא רק עזרה לאבא אלא משימה אידיאולוגית לעזור למפלגה שהוא מאמין בה".

בדרך לסגנות

בימים אלו החלו השיחות בין ראש העירייה לראשי הסיעות ופגישה בין פדלון ללוי נערכה ביום שני. לוי עדיין נזהר, אבל לכל מי שמעורה בעשייה הפוליטית די מובן שהוא יקבל תפקיד של סגן ראש עירייה. "

 אתם תהיו הסיעה השנייה בגודלה בקואליציה. תדרשו סגנות ראש עירייה?

 "אנחנו נדרוש את מה שסיעה בגודל שלנו צריכה לקבל, אבל כרגע זה מוקדם מדי לדבר על חלוקת תפקידים. שיהיה לנו מה להודיע אז נודיע. יש ביני לפדלון חיבר מעניין ודיאלוג טוב".

 אלו נושאים אתה רוצה לקדם בעיר?

 "אלו נושאים שדיברנו בקמפיין שלנו ואנחנו נדאג לשמור על האינטרסים של הבוחרים שלנו".

 יש בעיר הדתה וכפייה דתית?

"אנחנו נדע לשמור על הצביון החילוני והסטטוס קוו הקיים עם הציבור הדתי".

 תשבו עם הדתיים בקואליציה?

 "אנחנו לא פוסלים אף אחד. אל תשכח שבקדנציות האחרונות, גם בתקופת יעל גרמן, מרצ ישבה עם הדתיים בקואליציה והכל היה בסדר".

 לשלוש מפלגות בבחירות הייתה אג'נדה די דומה בבחירות: אתם, "יש עתיד" ו"החופש לבחור". הייתה יריבות ביניכם במהלך הבחירות?

 "הייתה תחרות על קולות. אני לא רוצה להתייחס לסיעות האחרות כי באופן אישי קצת נפגעתי מנציגי 'יש עתיד' שזלזלו לא רק בי אלא בשאר חברי הרשימה שלנו".

 אתה חסר כל ניסיון פוליטי מוניציפלי. איך תתמודד עם זה?

 "כל תפקיד שמתחילים הוא בלי ניסיון. הכל שאלה של זמן ומי שחרוץ לומד בצורה טובה. יש לידי אנשים עם ניסיון ואני נעזר ביניהם. אני זוכר משחק באצטדיון רמת גן עם 45 אלף צופים שהסתכלתי על הדשא כדי לא לראות את הקהל מרוב התרגשות. בהמשך חיכיתי שיהיה הרבה קהל כדי שזה ידרבן אותי, אז הכל הוא עניין של זמן ואני בטוח שאקבל ניסיון עם הזמן. אף אחד לא נולד פוליטיקאי, כדורגלן וגם לא עיתונאי. אני בטוח שגם אתה בראיון הראשון התרגשת ועם הזמן זה עבר לך".

 

  

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד לאונס בבת ים
בבת ים נותנים מכל הלב
נפתח המרכז לפיתוח כלכלה מקומית בישראל
הניב ניצחון
חילוץ הפועל שנפל
"כנראה שבטיחות זה לא בראש סדר העדיפויות שלהם"
קטטה פרצה בית שתי משפחות בירושלים
קריסטל יתמוך בברוידא ויהיה סגן ראש עירייה בשכר ומ"מ
10 בתי"ס חדשים נפתחו בי-ם