הרצליה

"התוכנית נולדה בחטא"

ראש העירייה, משה פדלון, הגיע לבית המשפט העליון לדיון בנושא תוכנית הבנייה "אפולוניה" ונימק את התנגדותו לתוכנית, שכוללת הקמת 2,687 יח"ד במגדלים

שרון יונתן 14/11/2018
התושבים בדרך לדיון בבית המשפט (צילום: פרטי)

עשרות תושבי נוף ים הגיעו ביום שני השבוע לבית המשפט העליון בירושלים לדיון בנושא תוכנית הבנייה "אפולוניה". הדיון התקיים בעקבות ערעור שהגישה המדינה בדצמבר 2017 על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, באוקטובר 2017, לבטל את תוכנית אפולוניה ולהחזיר אותה לוותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים), לאחר שזו אישרה את התוכנית מבלי שנערך בשטח ששימש בעבר מפעל של תע"ש סקר סיכונים סביבתיים. לפי התוכנית אמורות לקום בשטח 2,687 יחידות דיור במגדלים בני 26 קומות.

משה פדלון, ראש העירייה, שמתנגד נחרצות לתוכנית הבנייה ותומך בהקמת פארק באזור, אמר בדיון בבית משפט: "תוכנית אפולוניה של  הותמ"ל היא תוכנית שנולדה בחטא. היא נולדה בחטא משום שבעת קידומה, ואף לא עכשיו, לא נעשו הצעדים הנדרשים כדי לבחון מהם החומרים המסוכנים אשר שוכבים בקרקע. התוכנית נולדה בחטא, משום שטיהור הקרקע במה שהיה מפעל תע"ש בעבר הוא פרויקט בסדר גודל לאומי שביצועו יארך שנים ארוכות. התוכנית נולדה בחטא משום שאין שום היתכנות תשתיתית להעמיס שם כ-3000 יחידות דיור, ולא נעשו שום צעדים גם בעניין. אך חשוב מכך לא פחות, כי התוכנית תחסל באופן טוטאלי את אחת מפיסות הטבע היחידות שעוד נותרו לנו, ותפר את המרקם הטבעי הקיים בשמורה".

פדלון הוסיף נימוק נוסף להתנגדותו לתוכנית: "תוכנית הבנייה באפולוניה תקטול בהינף יד עשרות זני בעלי חיים, צבאים, תנים וזוחלים, שפע של תוצרים ארכיאולוגיים למן התקופות המוקדמות ביותר, עושר בוטאני מדהים- שאליו נחשפתי רק בשנתיים האחרונות באמצעות מומחים בנושא הסביבה".                                      

פדלון זוכה לתמיכתו של שר האוצר משה כחלון שהביע גם הוא התנגדות לתוכנית הבנייה. פדלון אמר בדיון: "העיר הרצליה פיתחה דיור במתחמים רבים ומסוגלת לפתח עוד מתחמים במקום מתחם הדיור באפולוניה. בסיכום שערכתי בשבוע שעבר עם כבוד שר האוצר, סיכמתי איתו שיחידות הדיור של אפולוניה יתפזרו בפרויקטי דיור אחרים ברחבי העיר, ואף מצאנו מקומות ייעודיים לכך. אני בטוח שאנשי מטה הדיור ואנחנו נגיע להסכמה".

בסיום דבריו אמר פדלון: "אני מקווה שכבוד הרכב השופטים יקבל את הטענות שלנו וידחה את הערעור. זיהוי רמות הרעלים בקרקע הוא קריטי, וטיהור הקרקע מיד אחריו. הקרקע צריכה עוד לנוח, והצמחייה לשגשג".

אלון כרמלי, תושב נוף ים וממובילי ההתנגדות לתוכנית הבנייה אפולוניה, אמר לאחר הדיון:

"התוכנית לבניית מגדלי יוקרה על הקרקעות המזוהמות בשמורת הטבע אפולוניה בוטלה על ידי בית המשפט המחוזי. המדינה בחרה לערער על ביטול התוכנית. היום התקיים הדיון בערעור, המתנגדים הפגינו נוכחות מאסיבית בדיון. ראש העיר הביע התנגדותו לתוכנית בפני ההרכב. יצאנו אופטימיים".

הכרעת בית המשפט צפויה להתקבל בקרוב.

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד בהרצליה
מיכאל פרוסמושקין 24/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 16/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
ראש עיריית רעננה חיים ברוידא
"אני לא לחיץ ולא חושש מביקורות"
אירוע הספרות הגדול בתל אביב-יפו "רגע אחד"
מבצע הקש בדלת
מבצע "הקש בדלת"
שריפה פרצה בבניין מגורים בהוד השרון
שריפה פרצה בבניין מגורים בהוד השרון
אישה התחשמלה למוות
אמנות רחוב בכפר סבא
אמנות רחוב בכפר סבא
עלייה של 100% בביקורים במכון השד ברמבם
עלייה של 100% בביקורים במכון השד ברמב"ם
 מצלמות אבטחה בשכונת הכרמים
מצלמות אבטחה בשכונת הכרמים