הרצליה

"ניתן לתכנן פרויקט צנוע יותר בשיכון דרום"

לפני שלושה חודשים הופקדה תוכנית פינוי בינוי בשיכון דרום, במסגרתה ייהרסו הבניינים הישנים ויבנו רבי קומות. עשרות תושבי שכונת הרצליה הצעירה הסמוכה הגישו התנגדויות בטענה כי התוכנית, במתכונתה הנוכחית, מופרזת ובלתי מידתית מבחינת היקפיה, ולא נותנת פתרונות הולמים לבעיות התחבורה הקשות שיווצרו

שרון יונתן 15/11/2018
המתנגדים לתכנית הפינוי בינוי בהפגנה לפני מספר חודשים (צילום: פרטי)

עשרות תושבי שכונת הרצליה הצעירה חתמו על מספר התנגדויות נפרדות לתכנית שיכון דרום שהופקדה לפני כשלושה חודשים. את ההתנגדויות הכינו והגישו עורכי הדין עידית הראל ועו"ד יוסי בן דרור, עו"ד שירלי גדניר, עו"ד רנן גרשט, עו"ד ישראל כספי ואחרים. 

תוכנית בלתי מידתית

מתנגדי התוכנית מדגישים כי אין להם התנגדות עקרונית לשיקום מתחם שיכון דרום, ואף להפך. לדברי עו"ד שירלי גדניר חשוב ואף דחוף להחליף את המבנים הישנים והמוזנחים משנות ה- 60 במבנים חדשים, מודרניים שמתאימים לתקנים של היום, לשפר את תנאי החיים של תושבי שיכון דרום, ובהזדמנות זו גם להוסיף מספר סביר של יחידות דיור בכפוף להתאמת כל התשתיות החיוניות. ואולם, לא נכון לפתור בעיה אחת במחיר של יצירת בעיות רבות אחרות לעשרות אלפי תושבי סביבת המתחם והעיר בכלל. לדבריה, התוכנית במתכונתה הנוכחית היא מופרזת ובלתי מידתית מבחינת היקפיה, והיא לא נותנת פתרונות הולמים לבעיות התחבורה הקשות שיווצרו באזור הנמצא בכניסה להרצליה מכיוון רמת השרון, ומתקשה כבר היום לשאת את מספר כלי הרכב הנכנסים אליו והיוצאים ממנו.

בנוסף, התוכנית לא נותנת פתרונות הולמים גם למחסור שיווצר בתשתיות חיוניות אחרות באזור כגון חניות, חינוך, מבני ציבור, שטחים פתוחים ועוד.

פרויקט מנופח

עו"ד שירלי גדניר ועו"ד רנן גרשט טוענים בהתנגדויותיהם, כי ניתן בהחלט לתכנן פרויקט צנוע יותר בהיקף שטחי הבניה למגורים ולמסחר, ועדיין להבטיח תמורות הוגנות לבעלי הדירות ורווח יזמי מקובל ליזמים, ובדרך זו לאפשר את שיקום הדירות במתחם שיכון דרום ללא פגיעה בצביון שכונת הרצליה הצעירה והסביבה ובאיכות חיי התושבים בה.                      

לטענתם, כאשר חלק ניכר מבעלי הדירות שדירתם אינה עולה על 40 מ"ר, מקבלים דירה חדשה בשטח של 100 מ"ר בתוספת מרפסת, חניה ומחסן, מתקבלת תוספת שטחים משמעותית, אשר על מנת לממנה יש לתת ליזם תוספת מוגזמת של יחידות דיור למכירה, וכדי לממן את יחידות הדיור האלו מוסיפים אלפי מ"ר של שטחי מסחר ותעסוקה.

ברור לכל, טוענים המתנגדים, כי אין בהן צורך אמיתי לתושבי האזור, וכל מטרתם לאפשר לעירייה הכנסות ארנונה גבוהות. בדרך זו, טוענים המתנגדים, מתקבל פרויקט מנופח, עם צפיפות מופרזת של כ- 26 יח"ד לדונם, שייבנו יחד עם אלפי מ"ר של שטחי מסחר ותעסוקה במגדלים בני עד 27 קומות וכל זאת, ללא שום אפשרות אמיתית להתאים את התשתיות למצב החדש.

טענה נוספת של המתנגדים נוגעת לתכנון הפרויקט במנותק מהחלק הצפוני של מתחם שיכון דרום (מצפון לרחוב רבי עקיבא), אשר אף הוא זקוק לשיקום דחוף. לטענת המתנגדים, קידום התכנית הנוכחית תחסום כל אפשרות לתכנן ולקדם בעתיד תכנית לחלק הצפוני של מתחם שיכון דרום. לפיכך, נדרשת ראייה כוללת יותר, שחסרה בתכנית הנוכחית.

לטענת המתנגדים, הניסיון להציג את ההתנגדויות לתכנית כמאבק של אוכלוסייה חזקה באוכלוסייה חלשה, היא "עיוות פופוליסטי מצער של המצב האמיתי. רבים מבעלי הדירות במתחם שיכון דרום הם משקיעים או יורשים וכלל אינם גרים במתחם, שרוב הדירות בו מושכרות, בעוד שבעליהם גרים במקומות אחרים בשכונה, בעיר או מחוצה לה, ומצבם הכלכלי אינו בהכרח גרוע יותר מזה של תושבים רבים אחרים בעיר ובכלל".

 העירייה: מענה למאות משפחות החיות בבתים ישנים ומתפוררים

מהעירייה נמסר בתגובה: תוכנית ההתחדשות העירונית בשיכון דרום נועדה לתת מענה למאות משפחות החיות כיום בבתים ישנים ומתפוררים ולאפשר שיפור משמעותי, הן באיכות המגורים והן במרחב הציבורי הכללי של העיר הרצליה. התוכנית נמצאת בשלב ההפקדה והיא תידון על ידי הוועד"ה.

ליאורה אהרון, רכזת הפרויקט, אמרה השבוע בתגובה: "התוכנית הראשונה הוגשה למחלקת הנדסה בשנת 2014. התבקשנו לשבת עם המתנגדים לפני הפקדת התוכנית, מה שלא מקובל ונדרשנו להסיט את כל רחוב הגאון מוילנה לבקשתם ולהנמיך את הקומות. מיותר לציין שהתעכבנו זמן רב בשל כך. המתנגדים טוענים לבעיות תחבורתיות שהפתרון זה פתיחת  דרך ירושלים. תזכורת, ילדי הרצליה הצעירה לומדים בבית ספר לב טוב וגן מעין ומבני ציבור שנבנו עבור תושבי שיכון דרום". 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הרוג בשריפה בקריות
מעיין-כלו לוין. ליד הספרייה בגינה הציבורית
"זו לא שכונת פאר, זו לא שכונה של עוני"
יהודית שבתאי. מסע רצוף סבל ותלאות
"הרגשתי שאני חייבת לעשות הכל כדי להישאר בחיים"
מגבירים אכיפה נגד וילות רועשות באילת
תאגיד המים הבאר השלישית הגיש דוח שנתי ראשון
דוח ראשון לתאגיד "הבאר השלישית"
יום עיון מיוחד ללבורנטים
יום עיון מיוחד ללבורנטים
שלל הגניבות: מוצרי מזון בשווי אלפי שקלים
שלל הגניבות: מוצרי מזון באלפי שקלים
רצים בשביל הבנים הדרוזים
רצים בשביל הבנים הדרוזים