הרצליה

הלב הגדול של כפיר

בשבועיים האחרונים התגייסו בעלי מקצוע והרבה אנשים טובים לשפץ את ביתו קשיש חולה וערירי שמתגורר בשכונת נווה עמל. על המבצע ניצח שכנו המסור של הקשיש, כפיר יפת, בעל חברה לשיפוצים, שהצליח להביא את הבית להיות ראוי למגורים

שרון יונתן 22/11/2018
כפיר יפת

זהו סיפור מופלא על תושב הרצליה עם נתינה מכל הלב, נתינה שבמציאות היומיומית שלנו בכלל לא מובנת מאליה. תושב שלמעשה הציל את חייו של שכנו. פשוט כך.                      

מדובר בכפיר יפת (בן 40, נשוי ואב לחמישה) בעל חברה לשיפוצים "טוהר אחזקות" שהחליט לשפץ את ביתו של שכנו הקשיש והחולה בעזרת המון אנשים טובים שהתגייסו למבצע שבוצע בשבועיים האחרונים.  

 גילה הזנחה קשה

יפת דואג מזה מספר שנים לשכנו הערירי המתגורר בבית פרטי בסמיכות אליו ברחוב שוחט ישראל בשכונת נווה עמל. הטוויסט בעלילה החל ביום שישי בערב לפני מספר שבועות כאשר כפיר הביא אוכל לשכנו כמדי יום אבל הופתע לגלות ששכנו איננו בבית. חששו של כפיר לשלומו של שכנו התחזק ולאחר שלא הצליח להיכנס לבית בכוחות עצמו הזעיק את המשטרה שהגיעה ופתחה את הבית, אבל הקשיש לא היה בביתו. המראה בתוך הבית הבהיל את כפיר שתיאר השבוע: "במהלך כל השנים שדאגתי לו והבאתי לו אוכל לא הייתי אצלו אף פעם בתוך הבית כי הוא כנראה התבייש. נדהמתי ממה שראיתי כאשר נכנסנו. כל הבית היה מלא בזבל ולכלוך רב, כך שבכלל לא רואים את הרצפה. הבית היה מסריח, ריח של שתן בכל הבית".

 רק כאשר המשטרה לקחה את מכשיר הטלפון הנייד של שכנו התברר שהאיש נמצא בבית חולים מאיר. כפיר: "מאחר שאני שומר שבת נסעתי אליו במוצאי שבת והוא סיפר לי שהוא היה בקופת חולים והחליק ולכן פונה לקבלת טיפול בבית חולים. לאחר כמה ימים הוא חזר לבית. כשהבאתי לו שוב אוכל אמרתי לו שהוא לא יכול להישאר בדבר הזה שאני בכלל לא קורא לזה בית. אין לו משפחה אלא רק אח אחד שלא בתמונה. הבאתי לו אוכל למיטה ואמרתי לו שככה זה לא יכול להימשך".  

 גייס בעלי מקצוע ומתנדבים לטובת השיפוץ

ואם כל זה לא מספיק, הצרות הרפואיות נמשכו, כאשר לאחר מספר ימים פונה שוב הקשיש לבית חולים בשל בעיה רפואית נוספת בעקבותיה כרתו לו שתיים מאצבעות רגליו. כאשר כפיר ביקר אותו שוב בבית חולים הוא שכנע אותו שיתן לו מפתח לדירה כדי שיוכל להוציא את פרויקט השיפוץ לדרך.                                   

כפיר: "זה קרה לפני שבועיים. הבנתי שאין לי הרבה זמן. רציתי שהוא יחזור לבית נקי ומשופץ כי לא רציתי שיחזור לבית מטונף עם מלא ריח של שתן. בעזרת אשתי העלנו פוסט לפייסבוק ומשם הכל התגלגל, גם בעזרת יניב מפלאפל יניב בנווה עמל, ארז כרמל מקבוצת הפייסבוק "אבא פגום" שהתנדב לעזור ושני חברי מועצה שאני רוצה לציין, ירון עולמי וגרי גוזלן שגם עזרו מאוד".                                                      

מבצע השיפוץ יצא לדרך בעזרת בעלי מקצוע שכפיר גייס בהתנדבות. "התחלנו בעזרת העובדים שלי וחברים מתנדבים להוציא כמויות לכלוך אדירות מתוך הבית וכל רגע התגלה לנו עד כמה הבית מוזנח. כך למשל, גיליתי שאין לו בכלל דוד שמש. בימים הראשונים עבדנו בשתי משמרות, צוות העובדים שלי בבוקר ובצהריים ובערב חמישה עד שבעה אנשים נוספים שהתנדבו, אנשים נפלאים שעזרו לי בשבוע הזה שבו עבדנו קשה מאוד. קיבלנו הרבה תרומות והנחות, כמו חומרי בנין, מטבח, אינסטלציה ועוד".

כפיר מספר על השינוי שהבית עבר: "אחרי שהוצאנו את כמויות הלכלוך הגדולות התחלנו לעבוד. שברנו קירות כדי שיוכל לנוע בחופשיות עם כסא גלגלים, סידרנו מקלחת ושירותים חדשים, ריצוף ואינסטלציה חדשים בכל הבית, צבענו את כל הבית, מטבח חדש, הגינה בחוץ סודרה ועוד. הוא חזר ביום רביעי שעבר לבית חדש לגמרי".

 איך הוא הגיב שראה את הבית החדש שלו?

 "הוא היה ממש בשוק, בהלם מוחלט, התרגש ובכה. לאט לאט עיכל את זה ואמר שהוא ישלם על הכל אבל כמובן שאמרתי לו שהוא לא צריך לשלם על כלום ושהכל נעשה מכל הלב ובאהבה גדולה".                                                              

מעבר לעובדה שהפסיד עבודות בעסק שלו, כפיר הוציא כמה אלפי שקלים מכיסו כדי לבצע את השיפוץ. "זה החינוך שחונכתי", מסביר כפיר, "וככה הילדים שלי חונכו ולכן אני לא רואה בזה משהו מיוחד".

 אלו תגובות קיבלת?

 "אנשים מחמיאים לי מאוד ואומרים לי כל הכבוד. אנשים אמרו לי שזה מקרה מדהים של נתינה וזה עושה לי טוב".

 מה מצבו כיום?

"הוא נעזר בקביים וקשה לו ללכת. אחרי השיפוץ וחזרתו מבית החולים התחיל החלק היותר קשה. אני סועד אותו כמה פעמים ביום, בעזרת אשתי הנפלאה וחמשת ילדי המקסימים. זה אומר להביא לו אוכל מספר פעמים ביום, לדאוג לו להכל כולל לסעוד אותו ברמות הכי קשות. הוא צריך מטפל סיעודי דחוף ועד היום זה לא קורה. אני אומר זאת בוודאות, אם אני לא שכן שלו הוא פשוט היה מת".

 איפה העירייה במקרה הזה?

"עד עכשיו הוא לא היה מוכר לשירותי הרווחה ורק בשבוע שעבר ביוזמה שלי הם הגיעו לראות אותו. בסיפור הזה אף אחד לא עזר לו חוץ ממני וזה מה שעצוב. היו פה גם אנשים ממפלגות גדולות שדיברו יפה ולא עשו כלום בנדון. מעבר לאלו שתרמו מכל הלב, היו אנשים שפחדו להוציא מכיסם כמה שקלים וזה ממש אכזב אותי".

איך אתה יכול להמשיך לתפקד בצורה כזאת?

"זה קשה לי מאוד. יש לי משפחה ועסק והראש שלי לא פנוי לטפל בעסק, חוץ מהעובדה שפיזית אני מטפל בו כמה פעמים ביום. בשביל שהוא ימשיך לחיות כמו בן אדם הוא חייב מלווה סיעודי 24 שעות ביממה. אני לא יכול להמשיך לסעוד אותו לנצח. אתמול אשתי ניקתה את דירתו עד השעה 1 בלילה. אנחנו באמת עושים זאת מכל הלב אבל צריכים פה עזרה דחופה ונותר לי לקוות שגורמי הרווחה יכנסו לטפל בעניין בדחיפות ובצורה הראויה ביותר".

מהעירייה נמסר בתגובה: "מפאת צנעת הפרט אין באפשרותנו להתייחס לפרטי המקרה הספציפי. אגף הרווחה מודע לנושא ומטפל בו מקרוב, אך למרות ניסיונות חוזרים ונשנים לשפר את מצבו לא זכה האגף לשיתוף פעולה מצד המטופל".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד בהרצליה
כתב לוקאל 03/12/2019
שרון יונתן 28/11/2019
שרון יונתן 27/11/2019
כתב לוקאל 26/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
פסטיבל קולנוע דרום 2019
פסטיבל קולנוע דרום 2019
משפט בן חמו: בקרוב ייקבע מי ישב על כס השיפוט
חשד: אישה נפטרה כתוצאה משימוש בסמים
רכש חדש להפועל כפס
רכש חדש להפועל כפ"ס
מה עם מפגש סוקולוב?
נחקרו בעלי חברת טלמרקטינג בראשל"צ
המרעננת של הקיץ
כנס Y השלישי לצעירים באילת