הרצליה

מאסר בפועל למתווך שהורשע בעבירות מרמה

תשעה חודשי מאסר וקנס של אלפי שקלים נגזרו על תושב הרצליה שהורשע בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה ושימוש במסמך מזויף - וזאת בהקשר חשיקים שקיבל מגורמים ב"שוק האפור", הפקיד אותם בחשבונותיו וקיבל במרמה עשרות אלפי שקלים. הוא זוכה מעבירת זיוף שיוחסה לו בתחילה

מיכאל פרוסמושקין 29/11/2018
תשעה חודשים מאסר בפועל (תמונה להמחשה iclipart)

תשעה חודשי מאסר בפועל נגזרו לפני ימים אחדים על רפאל גבעתי (45) מהרצליה, מתווך מקרקעין בעיסוקו, שהורשע בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף וניסיון לקבל דבר במרמה.

 מגזר הדין עולה כי בתאריכים שונים בין חודש יוני לחודש דצמבר 2012, הגיעו לידיו של הנאשם 24 שיקים, אשר נרשמו על-ידי מספר מתלוננים, ונמסרו לנאשם מאת גורמי "שוק אפור". השיקים זויפו משהוספו בהם חתימת הנאשם בגב השיק ו/או בחזית השיק באופן הנחזה להיראות שהנאשם רשאי לפדות את השיקים. בנוסף לכך, בחלק מן המקרים, שונו תאריכי פירעון השיק.  בהמשך, הנאשם הפקיד את השיקים המזויפים באחד מארבעת חשבונות הבנק הרשומים על שמו, וקיבל כך במרמה סכום כולל של 136,267 שקל בגין 23 שיקים שהופקדו ונפרעו בחשבונותיו.  שיק נוסף לא נפרע, אף הנאשם ניסה לפדותו ולקבל במרמה את שוויו בסך 26,338 שקל.

 השופט עידו דרויאן גמליאל קבע כי גבעתי ידע שהוא מקבל שיקים מזויפים ממקור חשוד, ומשלב מסוים ידע שנגנבו. "הנאשם עשה שימוש בשיקים אלו, אותם הפקיד בחשבונותיו בעצמו או באמצעות אחר, וקיבל כך במרמה את הנחת דעתם של פקידי הבנקים ואת סכומי השיקים", ציין השופט. "הנסיבות המחמירות למעשיו הן השיטתיות והחזרתיות, השימוש במסמכים מזויפים, מספר השיקים וגודל הסכום הכולל שהתקבל כך במרמה".

עוד הוסיף השופט כי "הנאשם פעל באופן מתוכנן, בהתמדה ובחזרתיות, בסכומים לא מבוטלים המצטברים לסך ניכר.  הנאשם היה חוליה במסכת המרמה, אך לא כ'מריונטה' אלא כחוליה חשובה, כשפעל מתוך מטרה ברורה להשגת רווח כלכלי".

לדברי השופט, "גם אם אקבל את טענות הנאשם למצוקה כלכלית, וללחצים שגברו והפכו לאילוצים מצד אותם גורמים שהפכו אותו ואת חשבונותיו ל'מסלקה של השוק האפור' – לא אוכל לקבל טענות אלה כהסברים לבחירת הנאשם להיטיב את מצבו על-חשבונם של אחרים".

 מגזר הדין עולה כי לנאשם אין עבר פלילי ובתחום התיווך הוא החל לעבוד לאחר שנחשפו העבירות בהן הורשע. הוא עצמו סיפר כי כשל בניהול החברה שפתח וניהל, והחל לצבור חובות כבדים לגופים שונים לרבות גורמי "שוק אפור". הנאשם עבר את העבירות על-רקע הסתבכויותיו הכלכליות, ולדבריו גם מחמת לחצים קשים של אותם גורמים. עם-זאת, המשיך לטעון כי לא הבין את משמעותם של מעשיו ופעל ללא כוונה פלילית.

הנאשם הופנה לשירות המבחן שמצא כי הנאשם נוטל אחריות חלקית בלבד על מעשיו, התנהגותו מניפולטיבית, הוא אינו מוכן להכיר בכל בעייתיות בהתנהגותו ובתפיסותיו ואינו מוכן להתחייב בכנות לטיפול. השירות נמנע אפוא מהמלצה טיפולית.

 הפרקליטות עתרה לגזור עליו שנת מאסר. מנגד, סנגורו, עו"ד עידן שטרולי ביקש להסתפק בעבודות שירות.

 בסופו של דבר השופט גזר עליו תשעה חודשי מאסר, ארבעה חודשי מאסר על תנאי, קנס בסך 8,000 שקל והטיל עליו התחייבות בסך 10,000 שקל.

 

עוד בהרצליה
מיכאל פרוסמושקין 24/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 16/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
אורה ושמחה הפקות ארועים ושמחות
מתכננים ארוע?
 נקיים או לא?
נקיים או לא?
אישה מחוסרת הכרה נמצאה ברעננה
עומר פדידה (מימין), בנגמין קוקו ויהב אפריאט מציגים את המדים החדשים
בליגה של הגדולות
נעצרו גבר ואישה בחשד לתקיפה של אדם אחר
נעצרו גבר ואישה בחשד לתקיפה של אדם אחר
פתחה עם ניצחון
עיריית רחובות תומכת במאבק הנשים
מבצע אכיפה בגבעון החדשה
המשטרה הירוקה פתחה בחקירה פלילית