הרצליה

"אני גאה בהישג, למרות ההפסד"

בתום מערכת בחירות חברת המועצה מאיה כץ נותרה רק עם המחמאות כשגרפה כ- 35% מקולות הבוחרים. כץ, שמתחילה להתרגל לתואר יו"ר האופוזיציה, מודה: "העולם הפוליטי הוא מאוד אכזרי ואחרי בחירות תמיד דברים משתנים"

שרון יונתן 29/11/2018
מאיה כץ. "קיבלתי המון הצעות" (צילום: אלן שיבר)

לאחר עשר שנים בקואליציה העירונית משנה מאיה כץ סטטוס. מסגנית וממלאת מקום ראש העירייה עוברת כץ לשמש כיו"ר האופוזיציה ויו"ר ועדת הביקורת לאחר שסיעתה, בת הארבעה מנדטים, נותרה כצפוי באופוזיציה. כץ ידעה לאורך כל הדרך שהפסד בבחירות ימנע ממנה להמשיך בתפקיד הבכיר בו כיהנה בחמש השנים האחרונות אולם היא לא מצטערת על המהלך שעשתה. בתום מערכת בחירות כץ נותרה רק עם המחמאות כשגרפה כ- 35% מקולות הבוחרים.                                                        

"אני מאוד גאה בהישג שהשגנו, גם כסיעה שקיבלה את אמון הציבור ועלתה לארבעה מנדטים, שקולה לגודלה של סיעת ראש העירייה", אמרה השבוע כץ, "כמעט 15 אלף איש הביעו את אמונם בי, בדרך שהצגתי, באני מאמין שלי וזה אומר הרבה. אני גאה בהישג למרות ההפסד בבחירות".

מאיה, במבט לאחור, היית מתמודדת שוב?

"בהחלט. ההתמודדות שלי נבעה מהמחלוקות שהיו קיימות ביני לראש העירייה בעיקר בנושא תכנון העיר וגם בנושאים אחרים. ההתמודדות שלי לראשות העיר מגיעה ממקום של אני מאמין ומדיניות ולא משום מקום אחר".

טעית במהלך הקמפיין?

"בכל קמפיין יש טעויות שנובעות גם מהיותו קמפיין ראשון לראשות העיר או עומס שמצטבר בתוך המערכת. הטעויות היו בעיקר לוגיסטיות אבל לא מהותיות. ניהלנו קמפיין יפה ונקי והעברנו את המסרים שלנו".

35 אחוז זה הישג יפה או שאת רואה בזה כישלון?

 "הכישלון הוא כי לא ניצחנו אבל מצד שני כמות האנשים שהגיעה לתמוך בי זה בהחלט הישג עבורי. העובדה שאנחנו הסיעה הגדולה ביותר, ביחד עם סיעתו של ראש העירייה, מלמדת על העבודה הטובה שעשינו בחמש השנים האחרונות".

בעוד חמש שנים תתמודדי שוב על ראשות העירייה?

 "העולם הפוליטי הוא לא שחור או לבן אלא קבלת החלטות תוך כדי תנועה בהתאם למצב המשתנה. אם היית שואל אותי לפני שנה אם אני רואה את עצמי, בחורה בת 32, מתמודדת לראשות העיר התשובה הייתה לא, כך שאני לא יכולה לתת תשובה לעוד חמש שנים".

היו לך מחשבות לחזור לסגנות כחלק מהקואליציה החדשה?

"היה לנו ברור כקבוצה שאנחנו הולכים לאופוזיציה".

כי את ופדלון כבר לא יכולים לעבוד ביחד?

"כי קראנו תיגר על המערכת ונמשיך כך ככל שהמדיניות תהיה במחלוקת. אני רוצה להאמין שאף אחד לא רוצה להיות נבחר ציבור כדי לשמור על המשכורת או לחמם כיסא. אני רוצה להאמין שנבחרי הציבור מאמינים לשינוי שהם יכולים להוביל אותו. ברגע שיש מחלוקות צריך להיפרד. אופוזיציה זה דבר חשוב כחלק ממערכת של איזונים ובלמים".

לא נראה שפדלון רצה אתכם בקואליציה.

"הייתה בינינו שיחה כמו שהוא שוחח עם כל ראשי הרשימות. הוא שאל מה באנו לבקש ואני שאלתי מה יש לו להציע וכך פחות או יותר הסתיים המפגש. ראש עירייה נבחר צריך לבחור את הרכב הקואליציה. לא עלה בינינו שיח של תוכן".

אחרי עשר שנים בקואליציה יהיה לך מוזר לעבור לאופוזיציה?

"אני מאוד שלמה עם ההחלטה וכך גם חברי סיעתי והפעילים שלנו".

עשית כבר את השינוי בראש, כאשר מתפקיד סגנות ומ"מ את הופכת להיות רק חברת מועצה?

"העולם הפוליטי הוא מאוד אכזרי ואחרי בחירות תמיד דברים משתנים. ברגע שאתה בוחר אורח חיים כזה אתה מבין שזה חלק מהעניין. עשיה ציבורית זה דבר שאני אוהבת וניתנה לי זכות לעסוק בזה. אלו תהליכים שמביאים להמון סיפוק ברמה האישית".

 אופוזיציה עניינית ולוחמנית

איזו אופוזיציה תהיה לפדלון?

"אנחנו אופוזיציה בת שמונה חברים מארבע סיעות שונות. אני מאמינה שנהיה אופוזיציה מאוד עניינת שמקדמת את רצון הבוחרים שנתן בנו את אמונו. נוביל תהליכים של שינוי מתוך האופוזיציה. נהיה מאוד ערניים לכל מה שקורה".

 תהיה אופוזיציה לוחמנית?

"במידת הצורך כן. אף אחד מאתנו לא חושש להגיד את דברו, לעמוד על שלו ולהיאבק במידת הצורך, אבל הכל תוך כדי שיח ענייני ומכבד. כך נעביר את המסרים בצורה ברורה".

מהם הנושאים העיקריים שעליהם תילחמי באופוזיציה?

"מדיניות תכנון ובניה, תהליכי ההתחרדות בעיר, חלוקה שוויונית של תקציבים, חינוך, איכות הסביבה והמאבקים שהובלנו עד היום".

מה דעתך על הקואליציה שנבנתה?

"ברגע ששמונה חברי מועצה בוחרים לא להיות חלק מהקואליציה זה מעיד על חוסר אמון במדיניות הקיימת. ברגע שחצי מהסיעות החילוניות נשארות בחוץ זה גם מעיד על אי שביעות מהתנהלות המדיניות".

נושא חילוניים דתיים יעמוד בראש סדר היום בקדנציה הבאה?

"חד משמעית כן. היו סוגיות שעלו במהלך מערכת הבחירות ואני צופה שהן יעלו גם בהמשך. רוב הציבור החילוני הבין שצריך לשמור על הסטטוס קוו".

בקואליציה יש רוב חילוני כאשר רק שלושה חברי מועצה הם דתיים. מדוע שהסטטוס קוו לא ישמר?

"לא אמרתי שתהיה כפיה דתית, אלא אמרתי שיש סוגיות שנמצאות על סדר היום, כמו גם בנושאים אחרים כמו בניה ותחבורה".

אפרופו תחבורה, פדלון האשים אותך בכישלון נושא התחבורה ואמר שיחזיק תיק זה וכעת נתן את התיק למרצ. מה דעתך על כך?

"זאת כבר עדות ראשונה לכך שהבטחות הבחירות לא מתממשות עבור הציבור שבחר בו. חשוב לי לציין את ההישגים העיקריים שלי כמחזיקת תיק התחבורה: עבדתי מאוד קשה כדי שיקום מרכז הדרכה לאופניים חשמליים הראשון בארץ, כניסת מוניות שרות להרצליה בחודשים הקרובים, כמו גם פרויקט השכרת אופניים. אני מניחה שבכל התהליכים שיזמתי וקידמתי הקרדיט יילקח על ידי אחרים".

פורסם שקיבלת הצעה לשמש כמנכ"לית עיריית נתניה. לאן פנייך מועדות?

"אני יכולה להגיד לך שקיבלתי המון הצעות ואני עדיין מקבלת, וזאת אחת מההצעות האלו. עדיין לא החלטתי בנושא".

 

 

 

 

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
איזה סיפתח
הצגות, מיצג, הרצאה ומפגש העצמה
עוד רן שפירא
מיטת הניתוח נשברה והמטופל נותר נכה
המיילדת סילבי אקרמן עם יולדת - רקודי בטן בחדר הלידה של הלל יפה
לידה בקצב אחר
על המסלול
ב-14 בדצמבר: כביש החוף יחובר לאיילון דרום במחלף שפיים
מתכון - בולונז עוף לילדים
תלמידי ראשלצ זכו במקום השלישי באליפות אירופה ברובוטיקה
תלמידי ראשל"צ זכו במקום השלישי באליפות אירופה ברובוטיקה