הרצליה

שימו שמן, שמן זית

משרד החקלאות חושף: מהי צריכת שמן הזית של הישראלי הממוצע? מהו ה"מחיר ההוגן" עבור ליטר שמן זית? כיצד ניתן להימנע מרכישת שמן זית מזויף?

אתר לוקאל 02/12/2018
(תמונה להמחשה צילום: iclipart)

חג החנוכה מאופיין בשימוש רב בשמן, משרד החקלאות קורא לכלל הציבור בחג להקפיד לצרוך שמן זית ישראלי, אשר מהווה תמיכה ישירה בתוצרת ישראלית וחיזוק החקלאים והחקלאות הישראליים. לכן לטובת הדלקת נרות ולטיגון לביבות וסופגניות, מומלץ לצרוך שמן זית ישראלי!

לקראת חג החנוכה, משרד החקלאות איגד את הנתונים הדרושים לצריכה נכונה של שמן הזית לקראת החג: צריכת השמן למאכל המומלצת היא בבקבוק זכוכית כהה או בפח בלבד. יש להימנע מאחסונו של השמן במיכל פלסטיק, ומחשיפתו לאור, או לאחסונו בטמפרטורה שהיא מעל ל- 20 מעלות. תנאים אלה תורמים לקלקולו המהיר, ולירידה באיכות השמן ובהעברת חומרי הפלסטיק לשמן. על כן, מומלץ לא להניח את בקבוק השמן לאכילה סמוך לכיריים או לתנור האפייה.

כמו כן, המשקעים הקיימים בתחתית שמן הזית, כגון חתיכות פרי, ומוצקים שנשארו מהכבישה אינם קריטריון לאיכותו של השמן. עם זאת, אורך החיים של שמן עם משקעים יהיה קצר יותר מאשר שמן ללא משקעים, וכתוצאה מכך יתקלקל יותר מהר. על כן, מומלץ לקנות שמן שסונן או לסננו בבית. יתר על כן, במשרד מדגישים כי לצבעו של השמן אין כל השפעה על איכותו ועל טעמו. אנשי המקצוע מסבירים כי ככל שמסיק הזיתים נעשה מוקדם יותר, כך צבעו של השמן יהיה ירוק יותר, וטעמו חריף יותר. 

לטובת הצרכנים, משרד החקלאות מפרסם את המחיר העדכני לצרכן בשנת 2018 לליטר שמן זית למאכל שעליו תווית של "כתית מעולה": המחיר נע בין 38 ₪ בממוצע בחנויות "הדיסקאונט" ל- 42.63 שקל בממוצע בחנויות "בעיר". המשרד ממליץ לצרכנים לערוך קנייה חכמה ולקנות שמן זית איכותי ישראלי בחנויות במחיר שלא יעלה על 40 שקל לליטר. מדובר בירידה של כ-10% במהלך העשור האחרון. כמו גם, ניתן לראות כי מכירות שמן הזית ברשתות השיווק עלו בהתמדה ב-8.5% בהשוואה לשנים קודמות, ונאמדות ב-244 מיליון שקל, כאשר 90% מהמכירות ברשתות השיווק הן של שמן זית מכתית מעולה.

ככלל, שוק שמן הזית בישראל מוערך בכ-23.5 אלפי טון לשנה. כ-25% מכמות זו נמכרת ברשתות השיווק והשאר נצרך על ידי השוק המוסדי ומפעלי תעשייה. מקורות אספקת שמן הזית הם מייצור מקומי, המהווה 80% מסך הצריכה הישראלית, ו-20% מקורם ביבוא שמן בבקבוקים ובצוברים. 

משרד החקלאות חוזר ומזהיר את הציבור מפני רכישת זיופי שמנים. כדי למנוע זאת, מומלץ לבדוק האם האריזה נושאת את תווית האיכות של ענף הזית במועצת הצמחים, המעידה על איכות השמן ועמידתו בהתאם לקריטריונים המתאימים. ככלל, מומלץ לקנות את השמן במקומות מוסדרים, ועליהם תווית של "כתית מעולה" או "כתית".


עוד בהרצליה
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
אתר לוקאל 19/11/2018
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 08/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
שדה תעופה
שדה תעופה חלופי להרצליה?
עדן רפאלי
פסטיבל נווה נאמן הראשון
45 פולשים בנגב התפנו עצמאית
מאבק: מתנגדים לפתיחת גן חב"ד בעיר
תופעה מחרידה בשכונת רמת הדר
שפת רחוב בסימן עצי הפיקוס
שפת רחוב בסימן עצי הפיקוס
נועה רף. העתיד נמצא בטכנולוגיה
מעלה את הרף
סבתא וסבא - צוברים תאוצה