הרצליה

הרצליה מזדהה עם המאבק באלימות כלפי נשים

השבוע בהרצליה נערכו שני אירועים מרכזיים בהם קראו נשים וגברים לממשלת ישראל להפסיק ולהפקיר דמן של נשים: בשדרות ח"ן ובעיריית הרצליה. "בושה לנו כחברה שאנו נאלצים לקיים מחאות בנושא האלימות נגד נשים", אמר ראש עיריית הרצליה משה פדלון

בילי בסרגליק 06/12/2018
אירוע המחאה בשדרות ח"ן (צילום: פרטי)

מיקי כץ (42) תושבת הרצליה לבשה השבוע חולצה שחורה ויצאה להרים את דגל המחאה על אוזלת ידה של המדינה בכל הנוגע בטיפול בתופעת הנשים הנרצחות בישראל. כץ, מנהלת משרד ועוזרת אישית, אם לשני ילדים, גרושה, תושבת הרצליה, הגיעה בבוקר יום שלישי לשדרות ח"ן ובמשך 24 דקות שתקה שתיקה רועמת יחד עם עוד 50 נשים תושבות הרצליה. המחאה נפתחה בהקראת שמות כל הנרצחות. הרב נקי מבית חב"ד המתנדב במעון לנשים מוכות, דיבר ושיתף בסיפור המצמרר של אם לשבעה, ששהתה במעון לנשים מוכות בהרצליה, ואחרי שיצאה מהמעון, נרצחה על ידי בעלה. המחאה הסתיימה בכך ששוב קראו את שמות הנרצחות, ובקריאה לממשלת ישראל לקחת אחריות ולהפסיק להפקיר דמן של נשים.

"זה היה מאוד אמוציונאלי עבורי לעמוד ולהקריא את שמות הנרצחות, הגילאים, על ידי מי נרצחו, זה היה קשה", משתפת כץ שיזמה את ההתארגנות הספונטנית הזו. "אנחנו לא מתכוונות לשתוק או לוותר".

מיקי, מה גרם לך לצאת ביוזמה הזו?

"החלטתי שאני לא רוצה סתם לשבות, אז יצאתי לשדרות ח"ן בהרצליה. הרעיון היה: שתיקה רועמת. עשו זאת בעוד מקומות בארץ, לזכר 24 הנשים שנרצחו בשנה האחרונה. אני מכירה לא מעט נשים שהיו קורבנות לאלימות גברית. בן אם זה אלימות מינית, כלכלית, פיזית, אך ורק בשל היותן נשים - אלימות מגדרית לחלוטין. הנושא הזה בוער בי. כל חברות הקואליציה הצביעו נגד הקמת ועדה פרלמנטרית לחקור את הנושא והפקירו את החיים של כל אישה במדינת ישראל, הן לא הגנו עלינו. ממשלת ישראל מזמן הפסיקה להגן על אזרחיה בכלל ועל הנשים בפרט וכל קבוצות המיעוט. אנשים עדיין לא השכילו להבין, שרק כאשר נצא לרחובות ונצעק את הצעקה, ולא רק בפייסבוק ובאינסטגרם, משהו ישתנה".

"יום עצוב למדינת ישראל"

עיריית הרצליה נרתמה אף היא למאבק וערכה בשלישי עצרת מחאה באולם בעירייה. בהנחיית מנכ"ל העירייה, יהודה בן עזרא, איפשרה הנהלת העירייה לכל עובד ועובדת להשתתף בעצרת, במסגרת שעות העבודה.

"זהו יום עצוב למדינת ישראל. בושה לנו כחברה שאנו נאלצים לקיים מחאות בנושא האלימות נגד נשים", אמר ראש עיריית הרצליה משה פדלון, בעצרת. "אני יוצא בקריאה לממשלה ולרשויות המדינה להתחיל לעשות. להתחיל להקצות משאבים לתוכניות טיפול באלימות במשפחה. מדובר בתוכנית חירום! נשים משלמות בחייהן על אוזלת היד שלנו כחברה. אסור לנו לחכות לקורבן הבא. חייביים לפעול ומהר. נחצה הקו האדום - די לאלימות כלפי נשים".

מ"מ וסגנית ראש העיריה איה פרישקולניק אמרה "נשים נרצחות מדי שנה כי בחברה הישראלית 'אלימות נגד נשים' היא תופעה נסבלת. היום אנחנו ניצבות כאן כדי להגיד די! די להשלים עם תופעה בזויה, שהייתה צריכה כבר מזמן לחלוף מן העולם. אנחנו לא נשלים עם מצב בו חייה של אישה אינם בידיה.

"כמחזיקת תיק הנשים העירוני, אני מתחייבת על שורת פעולות שיינקטו על מנת להבטיח שבתוך הארגון שלנו תהיה אפס סבלנות לאלימות מגדרית. בעזרת מינהל נשים, אגף החינוך ואגף תנו"ס, בתקופה הקרובה יאושרו ויוטמעו תכניות לימוד שעוסקות באומץ ובישירות באלימות בתוך המשפחה".

בעצרת הוקרא מכתבה של רות רזניק, כלת פרס ישראל וחברת מועצה לשעבר, בו הבהירה "עלינו החובה לחשוב ולתמוך באותן רבבות רבות של נשים וילדיהן החיים במעגל האלימות. עלינו להחדיר את הנושא של אי אלימות לכל מערכות החינוך כדי שהדור הבא יגדל כשנושא זה לא מוכר ולא ידוע לו".

כידוע המחאה הארצית יצאה לדרך בעקבות גל של מקרי רצח של נשים על ידי גברים. מתחיל השנה נרצחו בישראל מספםר שיא של 24 נשים. בשנת 2017 טופלו במרכז לשלום המשפחה בהרצליה 102 בתי אב עקב אלימות. 79 נשים, 41 גברים ו- 29 ילדים ובני נוער חשופים לאלימות ומטופלים במנהל נשים ובמרכז לשלום המשפחה, שתי נשים עם ילדיהן נכנסו לשהות השנה במקלט לנשים מוכות בהרצליה. את הנתונים הקשים האלה מוסרות אורנה סדגת ארז, ראש מנהל נשים, ואריאלה בילצקי, מנהלת המרכז לשלום המשפחה בהרצליה.

עיקר הפניות למרכז לשלום המשפחה הנן מעובדים סוציאליים עובדי אגף הרווחה של עיריית הרצליה, משטרת גלילות, שירות מבחן וצוותים רפואיים בעיר. המרכז נותן מענה טיפולי פרטני: שעה שבועית למי שסובל מאלימות: נשים, ילדים וגברים. ישנה אפשרות להשתלב במקביל גם בקבוצה טיפולית, בת 10 משתתפים (גברים ונשים בנפרד) המונחית על ידי שני עובדים סוציאליים מומחים בתחום.


billie@netvision.net.il

 

עוד בהרצליה
כתב לוקאל 03/12/2019
שרון יונתן 28/11/2019
שרון יונתן 27/11/2019
כתב לוקאל 26/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
ב"ש: אמבולנס היה מעורב בתאונה
מעבדות הלימוד בחטיבות מושבתות
משלחת סטודנטים מאוהיו ביקרה בכפר סבא
האלופה שלנו
אישום: שדד זוג קשישים ופצע את בן הזוג
גל פרידמן, יניב רונן, ניב קריספין, ים אלגברי, שף דויד אלחדף
סדנאות שף לילדים ונערים עם מוגבלויות
טיפול בצחוק - עם טוהר
קומדיה חדשה בתיאטרון הנגב
מרק עדשים כתומות