הרצליה

תושבי הרצליה נגד בינוי אינטנסיבי בתקופת הבחירות

11 תושבי העיר, ביניהם חברי המועצה איל פביאן ותמי גרוסמן, הגישו ביום חמישי שעבר עתירה לבג"ץ נגד החלטות קבינט הדיור להכריז על מתחמי דיור מועדף בצפון הרצליה ובאזור המט"ש (מכון טיהור שפכים) שיפונה

שרון יונתן 26/02/2019
תמי גרוסמן , ממגישות העתירה
צילום: דני שביט ופרטי

העתירה הוגשה נגד ממשלת ישראל, שר האוצר, ראש מטה הדיור, הועדה הארצית לתכנון ובניה של מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) והועדה המקומית לתכנון ובניה הרצליה.

בבסיס העתירה דרישת התושבים לביטול החלטות קבינט הדיור בראשות שר האוצר משה כחלון, לקדם בתקופת הבחירות בינוי אינטנסיבי בהרצליה וזאת מהטעם שההחלטות מהוות תעמולת בחירות ברורה, והתקבלו חרף התנגדות העירייה והתושבים ובניגוד להבטחותיו קודם להכרזה על הבחירות לכנסת.

במסגרת העתירה טוענים העותרים, באמצעות עורכי הדין חיה ארז, חגי קלעי ואוהד רוזן, כי החלטות קבינט הדיור, שהתקבלו בפועל על ידי השר כחלון לבדו, הן כלכלת בחירות ברורה ונועדו לסייע לו בקמפיין הפוליטי. עוד טוענים התושבים כי ההחלטה להפקיע מהרשות המקומית את הליכי התכנון פוגעת בזכות הטיעון של התושבים, וצפויה להביא לבינוי אינטנסיבי ללא תשתיות מתאימות בשטח העיר.

התושבים טוענים כי הפרקטיקה שקידם כחלון של עקיפת הליכי התכנון המקובלים באמצעות הועדה הארצית לתכנון מתחמי דיור מועדפים, זכתה לביקורת חריפה על ידי הרשויות המקומית השונות ברחבי הארץ כמו גם על ידי בית המשפט העליון. וזאת, מאחר שמדובר בתכנון חפוז, שמחירו פעמים רבות ביצירת שכונות רפאים ללא תשתיות ותחבורה. יש לציין כי עיריית הרצליה עצמה מצויה בשיאו של הליך תכנון כוללני, במסגרתו, לאחר מאבק תושבים עיקש, הורתה הועדה המחוזית לתכנון לבניה על קיום שיתוף ציבור ממוקד. ההחלטה הנוכחית, לטענת התושבים, סותרת למעשה את הוראות הועדה המחוזית לתכנון ובניה, ומרוקנת מתוכן את שיתוף הציבור שהתקיים, בפרט לגבי תושבי צפון הרצליה.

בסיום העתירה, המתפרשת על פני 29 עמודים, כתבו העותרים: "החלטת השר כחלון, כשר היחיד שנכח בישיבת קבינט הדיור, להכריז את שני מתחמים מועדפים לבניה, ימים ספורים לאחר שהממשלה המכהנת הפכה לממשלה יוצאת, עומדת בסתירה חזיתית להנחיית היועץ המשפטי על הצורך של הממשלה וועדות השרים לנהוג באיפוק. ההחלטה, לא רק שאינה חיונית ודחופה, אלא שיש לה השלכות רוחב כעד כדי קיום חשש, שהיא תפגע בהלכי התכנון תכנית המתאר הכולננית המקודמת בהרצליה במקביל בימים אלו ממש. ההחלטה חורגת ממתחם הסבירות בהיבטים רבים ומעלה חשש שהיא נגועה בדיוק בפגמים מפניהם הזהיר בית המשפט העליון – העדפה של אינטרס מפלגתי צר והעמדת הממשלה הבאה בפני עובדות מוגמרות. לאור כל האמור, דין העתירה להתקבל על כל סעדיה".

שני חבריי המועצה, מאות התושבים שמימנו את העתירה, ונציגי המאבק לבינוי שפוי  מסרו השבוע כי: "אנו תולים תקווה בבית המשפט שיביא לביטול החלטת קבינט הדיור מיום 31.12.2018, שלא הייתה צריכה להתקבל כלל מראש, ויביא להחזרת תהליך קבלת החלטות מסודר, ראוי ואחראי , למנהל תקין, וכן לתכנון מסודר וראוי של העיר הרצליה וסביבתה לעשרות השנים הבאות, כראוי למדינת ישראל, אזרחיה וזכויותיהם, וימנע מחטפי בחירות בהחלטות הרות גורל ונזקים אורבניים וסביבתיים גדולים ובלתי הפיכים. הרצליה נמצאת בהליך תכנון לשנים הבאות, יש לבצעו כראוי ובצורה אחראית. אנו חרדים לעתיד העיר, תכנונה, ואיכות החיים של תושביה".

עו"ד ארז, קלעי ורוזן מסרו: "הדין בנוגע לממשלת מעבר ברור " ,ואוסר על קבלת החלטות ארוכות טווח ובלתי הפיכות בתקופה זו. יש להצר על כך שסוגיה תשתיתית, בעלת השפעות לדורות קדימה, מתקבלת באופן נמהר, ללא תכנון סדור וללא התחשבות בתושבים המושפעים מההחלטה. אנו תקווה כי בית המשפט העליון יבטל את ההחלטה ויכריז את ההליך התכנוני התקין על מכונו". עם הגשת העתירה פסק השופט דוד מינץ מבית המשפט העליון כי המשיבים לעתירה יגישו את תגובתם עד לתאריך 21 למרץ.

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הדובי ששרד את השואה
הדובי ששרד את השואה
"הציבור משווע לו"
עוד שמואל סעדיה
עו"ד שמואל סעדיה עתר השבוע לבג"צ נגד היועץ המשפטי לממשלה
בית קפה בשרון
יובל המבולבל , באירועי פורים ברמת השרון
קרנבל פורים חגיגי ברמת השרון
הרוג בתאונה בכביש 232 בדרום
עוד רחלי גרינברג יור פורום נשים להב רעננה
חיזוק לפורום הנשים להב רעננה
קולקציית  COLOUR IS YOU נולדה בברצלונה
הקיץ הזה תלבשי ג'ינס