הרצליה

פורצת דרך

סול צבי, ממייסדות תחום הסייבר בישראל, ההאקרית הראשונה בארץ, יזמית ומשקיעה בתחומים טכנולוגים, מרצה, עשתה אקזיט של 40 מיליון דולר, אם יחידנית, מלחינה, שרה וכותבת, נפגשה לשיחה עם בילי בסרגליק לכבוד יום האישה ומספרת איך אפשר להצליח בגדול

בילי בסרגליק 07/03/2019
סול צבי.
צילום: משה נחמוביץ'

היא פרצה כבר בגיל 20 פלוס לתחום שליטה גברי. הפכה לאחת ממייסדות תחום הסייבר בישראל, עשתה אקזיט של 40 מיליון דולר, היא כותבת, שרה ומלחינה, וביום רביעי הקרוב תהיה סול צבי (43), תושבת הרצליה, אורחת הכבוד בכנס של איגוד ההייטק הישראלי והתאגדות התעשיינים בטרקלין העסקים בתל אביב. שם תספר סול על דרכה, איך פרצה ללא ידע או השכלה רלוונטית והפכה לדומיננטית בתחומה וגם לאישה עשירה מאוד.

כיצד נכנסת לעולם שהיה כולו גברי ופרצת שם כאישה מקצוענית?

"התחום הזה ריתק אותי מהרגע שנחשפתי אליו. כל עולם ההייטק היה בחיתוליו יחסית. זה היה בשנת 96 . בגיל 21 כבר פרסמתי ספר ראשון: 'וורד 97 למתקדמים', כשרק התחלתי ללמוד מה זה מחשב. אחרי חמש שנים הוצאתי עוד שני ספרים בתחום הסייבר. מהר מאוד התחלתי להרצות בקורסים של משרד העבודה להסבת אקדמאים לעולם המחשב. אט אט נחשפתי לכל העולמות של התקשורת: חומות הגנה ועולמות הקשורים בסייבר".

 בגיל 26 הייתה צבי מעורבת כמעט בכל פרויקט במדינה שהיה קשור בתחום הסייבר, כמו: משרדי ממשלה, בנקים, משרד ראש הממשלה, שדות תעופה.

בהיותה בת 24, פרץ למחשב שלה אדם מלבנון למחשב, והיא שמה לב לזאת כאשר צ'וטטה עימו. "מתוך ההבנה הזו שאפשרי לפרוץ למחשבים, התחלתי לחקור איך זה יתכן שניתן לפרוץ למחשב, ומכאן התחילה הסאגה הזו של לנסות להבין מצד אחד איך לפרוץ מצד שני איך מגנים".

 צבי הצטרפה ל"מייקרוסופט". בהתחלה במרכז מחקר ופיתוח בחיפה, מאוחר יותר הקימה את תחום הסייבר במייקרוסופט ישראל והפכה אחת מחמש המרצות המובילות בכל אירופה. ואז  היא עשתה רילוקיישן לארה"ב. בתפקיד הראשון שימשה צבי כחלק מקבוצת הפיתוח של ההצפנות של "ווינדוס" ו"אופיס", ובשלב מאוחר יותר, ניהלה את אסטרטגיית הסייבר עבור מייקרוסופט ארצות הברית. בישיבות היו רק גברים, גם ביל גייטס והיא תמיד הייתה האישה היחידה בחדר.

איך זה הרגיש להיות אישה יחידה בעולם הזה?

 "גם הייתי צעירה יחסית לתפקידים, וגם אישה, והשילוב הזה גרם לי לשאוף לרמה מקצועית מאוד גבוהה כי אישה לא נתפסה אז כמומחית טכנולוגית, ואז חובת ההוכחה הייתה עלי: להיות מכל אנשי הטכנולוגיה הטובה ביותר, לדעת הכי טוב מכל הטכנולוגים על מה אני מדברת. זה דרש ממני הצטיינות."

סול חזרה לישראל בגיל 30 וחיפשה אתגר חדש, והיא מצאה. צבי הקימה עם שותף חברה בתחום הבינה המלאכותית וניתוח התנהגות משתמשים ברשת האינטרנט. לחברה היא קראה "ג'יניוס". את הרעיון היא הגתה ופיתחה: מין עיתון שאוסף לפי הרגלי המשתמש את נושאי ההתעניינות ושולח אותם ארוזים תוכנית מותאמת אישית בכל יום למחשב . 6 שנים היא ניהלה את החברה עם שותפה יענקלה טננבויים. את האקזיט היא עשתה בשנת 2014, כשהיא בחודש תשיעי עם בתה הראשונה. את החברה מכרה לחברה ישראלית ציבורית בשם "סומוטו" ב- 40 מיליון דולר.

היום, כמעט חמש שנים אחרי, היא אם יחידנית לאיטן בת הארבע וחצי ולאיידן בן השנתיים, ונבחרה ב 2015 לאחת מעשרים המנהלים המצליחים בישראל של "פורבס", וב"ליידי גלובס" לאחת מחמישים הנשים המובילות.

בקיץ הקרוב עתיד לצאת לאור אלבומה השני של סול צבי. אלבום שאת שיריו כתבה, הלחינה והיא שרה. הופעת הבכורה תיערך בהרצליה, בזאפה, לא רחוק מביתה בהרצליה פיתוח ב 19 למאי. "כל שיר באלבום הזה מייצג את אחד מתפקידיה של האישה המודרנית, כדוגמה: אימא לילדים, בת להורים, אשת קריירה וכולי."

אנחנו ביום וחודש האישה, מה דעתך על מעמדן של נשים היום בשנת 2019?

"אני יכולה לומר, שאם תסתכלי על גנץ לפיד, שם תקבלי את התשובה. בעשרת המקומות הראשונים יש רק שתי נשים. ולכן זו התשובה".

אותך זה לא עצר מלהתקדם, הכיצד?

"אי אפשר לומר שזה לא הפריע עצם היותי אישה. הבחירות שלי היו חריגות. אני בחרתי להקים משפחה בשלב מאוחר. הפכתי לאימא לראשונה בגיל 39. זאת מתוך העדפה להשקיע את כל כולי בקריירה.  מה שלא מתאים לכל אישה, והצורך לג'נגל בין קריירה לאימהות, חד וחלק, יש לזה מחיר. יש אימהות שמשלמות את המחיר, ישנם ילדים שמשלמים את המחיר, עם כל הרצון שלנו בשוויון, המערכות התומכות עבור נשים קרייריסטיות, עדיין לא קיימות".

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
אישום: מכר סחורה של מותגים מזויפים
חשד: נהג כשהוא שיכור ברמה הגבוהה פי 5 מהמותר
סכסוך שכנים הסתיים בירי
סיכול פיגוע בציר המתפללים בירושלים
רחובות מארחת
סיור שכונות בשכונת הדרים
משדרגים את פני העיר
צעירת הצולחות
ראש עיריית נצרת יישאר בתפקידו