הרצליה

מה מטריד את תושבי הפרויקט בגליל ים?

תושבים אשר עתידים לגור בפרויקט המגורים החדש בגליל ים חוששים מקרבתן של אנטנות סלולאריות באיזור מגוריהם

14/03/2019
האנטנות (משמאל) ובנייני המגורים וגני הילדים (מימין)
צילום: פרטי

תושבים שאמורים להיכנס בקרוב לבתיהם החדשים בפרויקט "פיבקו גליל ים" בהרצליה חוששים מהקרבה לאנטנות סלולאריות הנמצאות על גג בנין בזק הישן ברחוב הרב קוק 99, מרחק של עשרות מטרים בלבד מבתי התושבים וגני הילדים החדשים.                                                               

במכתב שהיפנו בשבוע שעבר למשרד להגנת הסביבה כתבו הדיירים: "אנו, דיירי בתים מספר 3 ו -5 ברחוב שלום רווזנפלד עתידים לקבל דירות במהלך חודש אפריל הקרוב ורבים מילדי הדיירים עתידים ללמוד בגן הילדים שממוקם ממש מתחת לבניין, החל מחודש ספטמבר הקרוב. פנייתנו הינה בגין קיומה של אנטנה סלולארית פעילה וגדולה הממוקמת באפן מטריד במיוחד בסמוך מאוד לבתי המגורים ולגני הילדים חדשים שנבנו זה עתה וסכנת הקרינה הגבוהה לאור מיקום האנטנה".                                                                 

במכתבם ביקשו התושבים התייחסות לכך ממשרד להגנת הסביבה. "האם בכוונתכם להודיע על הפסקת פעילותה של אנטנה זו או הזזת האנטנות למיקום אחר ומרוחק. אם אכן ישנה כוונה להפסיק פעילות האנטנות או הזזתן מבוקש לדעת מתי בפועל זה יקרה. לא נאפשר כל פגיעה בבריאותנו ובריאות ילדינו, בכל הצעדים העומדים לנו על פי החוק, למניעת פגיעה באיכות חיינו".                                               

התושבים מפנים אצבע מאשימה גם לעירייה כפי שאמרה השבוע אחת התושבות העתידיות במתחם: "ישנה אנטנה סלולארית פעילה המוצבת ברחוב הרב קוק 99, במרחק של פחות מ- 100 מטרים מבנייני מגורים וגרוע מכך, מגן ילדים שהקימה העירייה. הדבר נוגד את התקנות והעירייה מתנערת מאחריות ואומרת שהדבר קשור במשרד להגנת הסביבה בלבד. זה מקומם מאוד לאור התפארות העירייה בהשקעתה הרבה בשכונה החדשה, תוך שבמקביל היא למעשה מסכנת את בריאות תושביה ובכוונתנו לצאת במחאה בהיעדר שיתוף פעולה מצדה. אמנם בעבר היו שם פרדסים, אך מרגע שהאדמה אושרה לבנייה ואיכלוס, על העירייה לתבוע מחברות הסלולאר להעתיק את מיקום האנטנה לאלתר.

ממשרד הגנת הסביבה נמסר בתגובה:

מיקומי מוקדי השידור בישראל נקבעים על-ידי החברות הסלולריות והרשויות המקומיות, כאשר לצורך הקמה והפעלת מוקדי שידור נדרשים היתרי הקמה והפעלה מהמשרד להגנת הסביבה. המשרד להגנת הסביבה מבצע מדידה אחת לשנה, באמצעות מודדי קרינה מוסמכים וחיצוניים, עבור כל אחד ממתקני השידור הפרוסים ברחבי הארץ. לקראת מועד פתיחת גן הילדים בשכונה בספטמבר 2019, דרש המשרד מחברות התקשורת לבדוק אם יש צורך בהתאמת כיוון והספקי השידור במקום, על מנת לוודא כי רמת הקרינה לא תעלה על הסף שנקבע על ידי המשרד. המשרד ימשיך ויעקוב אחר תוצאות המדידות ואחר ביצוע השינויים אם ידרשו. יודגש, כי קרבה פיזית בין התורן שעליו האנטנות למבנה אינה מלמדת על חשיפה גבוהה יותר. על-פי מדידות הקרינה שנעשו באזור ויצאו תקינות, האנטנות שברחוב הרב קוק בהרצליה אינן מהוות סכנה לציבור.

מהעירייה נמסר בתגובה:

הגורם המאשר היתרי ההקמה וההפעלה של אנטנות סלולריות הוא המשרד להגנת הסביבה. כחלק מאישורי ההפעלה, נדרש מהחברה הסלולרית לבצע בדיקות קרינה המאושרות על ידי המשרד להגנת הסביבה. העירייה מבצעת בדיקות קרינה בכל מוסדות החינוך ותבצע מדידת קרינה גם במוסדות הציבור הנמצאים בקרבת הבניין המדובר. היה ותהיה חריגה מהמלצות המשרד להגנת הסביבה, עיריית הרצליה תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה להסרת המפגע. חשוב לציין בהקשר זה שבניין בזק עליו נמצאות האנטנות עומד בפני הריסה.עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
קרע בלתי ניתן לאיחוי (טור פרשנות)
מי שרוצה ומאמין יכול להתפתח בתחום
מתנדבים להציל חיים
עשרות כוורות גדושות דבורים ודבש נשרפו
עשרות כוורות נשרפו
שלב השאלה הזהה
תנועת הרכבות שבה לסדרה בהדרגה
ישחקו הנערים לפנינו
פרויקט נדל"ן חדש באילת
קבוצת הרוגבי נשים. ממשיכה לזכות בתארים
ממשיכה במלוא העצמה