הרצליה

2.5 מיליון שקל פיצוי בגין פגיעה מוחית כתוצאה מחיסון

משרד הבריאות ישלם 2.5 מיליון שקל, בתוספת מאות אלפי שקלים על הוצאות משפט ושכר טרחה, לצעיר בן 27 מהרצליה שסובל מפגיעה מוחית כתוצאה מחיסון שקיבל לפני כ – 26 שנה בטיפת חלב ברעננה

מיכאל פרוסמושקין 21/03/2019
פיצוי בגין נזקי חיסון (iclipart)

בית משפט השלום בכפר סבא חייב לפני ימים אחדים את משרד הבריאות לשלם לצעיר, בן 27, מהרצליה ואביו 2.5 מיליון שקל בתוספת שכר טרחה והוצאות משפט במסגרת תביעת נזיקין בה נטען כי לצעיר נגרמה פגיעה מוחית כתוצאה מחיסון DTPשקיבל בגיל 14 חודשים בקופת חולים ברעננה.

בתביעה נטען כי התובע נולד בשנת 1991 והתפתח באופן תקין בשנת חייו הראשונה. לאחר כשנה וחודשיים קיבל חיסון DTP כנגד צפדת, קרמת ושעלת, יחד עם חיסון פוליו, בהתאם להוראות משרד הבריאות. החיסון ניתן בסניף טיפת חלב ברעננה.

מהתביעה עולה כי כיומיים לאחר קבלת החיסון החל התובע לסבול מאי שקט, חום לסירוגין וצליעה על רגל שמאל. ביום 18.12.1992, הובא התובע על ידי הוריו לבית חולים, לאחר בדיקה וללא אבחנה ברורה, התובע שוחרר לביתו וזומן לביקורת לאחר יומיים. 

כיומיים לאחר ששוחרר מבית החולים, התובע הובא שוב למיון, אושפז ובמהלך האשפוז תוך מספר ימים חלה הדרדרות משמעותית במצבו – קושי בבליעה, אי עמידה וישיבה וחדל לדבר. בבדיקות נרחבות שבוצעו על ידי בית החולים נמצאה פגיעה מפושטת וקשה בחומר הלבן שמסביב לחדרי המוח ואובחנה דלקת מוח.

כתוצאה מכך, התובע סובל פגיעה מוחית מפושטת הגורמת לבעיות מוטוריות וקוגניטיביות קשות. בשל מגבלות אלה נקבעה לו על ידי המוסד לביטוח לאומי, נכות לצמיתות בגובה 74% ו-100% אי כושר החל מתאריך 1.7.2012.

הצעיר ואביו דרשו לחייב את משרד הבריאות וקופת חולים לפצותם עקב המחלה בה לקה התובע. לטענת התובעים, מחלתו הקשה של התובע נגרמה כתוצאה מרכיבי החיסון המשולש שקיבל, החיסון בוצע מבלי שנתקבלה הסכמה של הורי התובע, שכן הנתבעות לא הסבירו להוריו על תופעות הלוואי והסיכונים. עוד נטען כי לא בוצעה כל בדיקה רפואית מקדימה על מנת לוודא כי התובע כשיר לקבל את החיסון.

השופט אלדד נבו קבע בהחלטתו כי "התובע נפגע פגיעה מוחית קשה כתוצאה ממתן חיסון שנועד להבטיח את בריאות הציבור וזאת במסגרת מדיניות החיסונים שקבעה מדינת ישראל. חלק בלתי נפרד מאותה מדיניות היא צמצום אפשרות הבחירה החופשית של האזרחים, הן בהסברה אגרסיבית בדבר חשיבות החיסונים והמעטה בהצגת הסיכון הטמון בהם. כל זאת, כאשר למקבלי ההחלטות ידוע, כי מבין כלל מקבלי החיסון, יהיו בוודאות, כאלה שייפגעו כתוצאה מכך, אם כי בודדים".

לצד ההחלטה כי על המדינה לפצות את התובע בגין כל נזקיו, החליט השופט כי קופת החולים אינה אחראית למדיניות החיסונים שקבעה המדינה ועל כן התביעה כנגד קופת החולים נדחתה.

מומחים מטעם הצדדים הסכימו כי התובע סובל מפגיעה מוטורית בכל ארבע הגפיים וכן מפגיעה קוגניטיבית הפוגעת ביכולת התפקוד היום יומית וכן ביכולתו התעסוקתית. שני המומחים העריכו את נכותו הרפואית בגין הפגיעה הקוגניטיבית בשיעור של 30% אך היו חלוקים בשיעור הנכות הרפואית שיש לייחס לפגיעה המוטורית.

לדברי השופט, התובע, שאינו מסוגל לדאוג לענייניו, טופל כל ילדותו על ידי אביו שדאג לכל צרכיו וגם כיום, הוא נזקק להשגחה וסיוע בכל תחומי החיים. בסופו של דבר השופט הגיע למסקנה כי נכותו התפקודית עומדת על 100% ואת הפגיעה בשכרו קבע השופט בגובה ההפרש בין השכר הממוצע במשק [10,884 שקל]  לבין השכר המרבי שלדעת השופט יכול התובע להשתכר בעבודה מוגנת [2,500 שקל].

בסיומו של ההליך המשפטי, קבע השופט הנזק נאמד בכ – 5.716 מיליון שקל, כאשר מסכום זה נוכו תגמולי ביטוח לאומי בסך 767 אלף שקל.  מאחר והתביעה הוגשה לבית משפט השלום, סכום הפיצוי המרבי הוא 2.5 מיליון שקל.

לאור כך, פסק השופט כי משרד הבריאות, למרות שלא נקבעה אשמתו, ישלם לצעיר ואביו 2.5 מיליון שקל בתוספת 30 אלף שקל בגין הוצאות משפט ו – 585 אלף שקל נוספים בגין שכר טרחה. לסכומים אלו יתווספו הפרשי הצמדה וריבית חוקית מיום הגשת התביעה ועד לתשלום בפועל.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "פסק הדין קבע מפורשות כי לא הייתה התרשלות של משרד הבריאות במתן החיסון או בהמלצה עליו, ויחד עם זאת, החליט לחייב את המדינה בתשלום פיצויים לתובע. פס"ד המטיל אחריות על המדינה ללא הוכחת אשם הינו תקדימי, זאת בהיעדר כל הלכה משפטית מחייבת המיישמת דוקטרינה זו, בוודאי שלא בתחום של רשלנות רפואית. לאור האמור, ובהתאם להמלצת הפרקליטות, בכוונת המשרד לערער על פסק הדין".

בתוך כך, יש לציין כי לפני כשבועיים הודיעה הרשת החברתית "פייסבוק" שלא תאפשר עוד לקדם בתשלום עמודים שמתנגדים לחיסונים ותפעל על מנת להוריד את דירוג האמינות לפוסטים שעוסקים בנושא זה.  

עוד בהרצליה
מיכאל פרוסמושקין 24/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 16/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
חוג לכל ילד
שיכון דרום כיום. יש מתנגדים לתוכנית
"מדובר בניסיון מצער לקבל החלטות רחוק מעיני הציבור"
 עוד גילעד ושדי
יזם בהתחדשות עירונית – עשה ואל תעשה
תאונת דרכים בכביש 531
הפוליטיקה של רמת השרון
הפוליטיקה של רמת השרון
נלחמים בשחיתות
רוכב אופנוע נפצע בינוני בחולון
מדברים סב(ת)אות על המורכבות והגיוון