הרצליה

לימון עולה המון

חרף זיכוי בתיק פלילי, קשיש מרמת השרון יפצה במסגרת הליך אזרחי מתנדב במועדון גמלאים בהרצליה במאות אלפי שקלים בגין נזקים רפואיים ונפשיים שנגרמו לו כתוצאה מפגיעת לימון בעינו

מיכאל פרוסמושקין 21/03/2019
לימון עולה המון
iclipart

כתשעה חודשים לאחר שתושב רמת השרון, בן 81, זוכה, במסגרת הליך פלילי, מתקיפתו של מתנדב במועדון גמלאים בהרצליה, החליט בית משפט השלום בת"א, במסגרת תביעה אזרחית, כי הקורבן יפוצה בכ – 214 אלף שקל בתוספת הוצאות משפט שונות.

מדובר בתביעה אזרחית שהוגשה עוד במרץ 2015 על ידי גבר, כיום בן 77, בגין נזקי גוף שנגרמו באירוע תקיפה שאירע ב – 14 בפברואר 2014 במועדון גמלאים ברחוב הבנים בהרצליה. בתביעה נטען כי ללא כל התגרות מוקדמת או פעולה מקדימה, חבט הנתבע בעוצמה רבה עם לימון בעינו של התובע.

לטענת הנתבע, האירוע אירע בשל העדר תקשורת בין הצדדים, בשל כך שהנתבע חירש - אילם, לא קורא שפתיים ויכול לתקשר עם הזולת רק בשפת סימנים, שפה שהתובע אינו שולט בה. לטענתו, האירוע אירע באשמתו הבלעדית של התובע ולחלופין, התנהגותו הרשלנית תרמה תרומה מכרעת לקרות האירוע והנזק הנטען.

בגין האירוע הוגש כנגד הנתבע כתב אישום פלילי שייחס לו תקיפה שגרמה לתובע חבלה חמורה. אולם, כפי שפורסם לראשונה בעיתון, בתום שמיעת הראיות, זוכה הנתבע מחמת הספק.

במסגרת התביעה האזרחית, קבע השופט יחזקאל הראל כי נמצאו סתירות בגרסאות התובע בדבר נסיבות האירוע. השופט ציין כי אשר לשאלת שיעור הנזק, התובע שייך את כל מצבו הרפואי לתוצאות האירוע, על אף כי מצבו הרפואי לפני האירוע לא היה תקין, אך אין ספק כי החמיר בעקבותיו. יחד עם זאת ציין השופט כי עדותו של הנתבע לא עוררה את אמונו וניכר, ציין השופט, היה כי הנתבע עושה כל שביכולתו, תוך הגזמה, על מנת להרחיק עצמו מכל אחריות לקרות האירוע, בין היתר, בטענה כי לכאורה כלל לא ראה שהתובע נפגע בעינו, וכן כי אחז קלות בלבד בלימון.

השופט הגיע למסקנה כי הנתבע ביקש להוציא בחוזקה את הלימון מידיו של התובע וכי האחרון סירב לשחרר את הלימון מידיו. בשלב כלשהו שחרר הנתבע את אחיזתו בלימון וזה נהדף לעבר עינו של התובע. לדברי השופט, הוא לא השתכנע כי הנתבע דחף את הלימון אל תוך עינו של התובע וקבע כי הנתבע פעל ברשלנותו כלפי התובע. יחד עם זאת, סבר השופט, התובע והנתבע משכו בו זמנית ובחוזקה את הלימון לצדדים מנוגדים. שניהם היו אמורים לצפות את האפשרות כי ככל שיעלה בידי מי מהם לגבור על האחר ולהחזיק את הלימון באופן בלעדי – תוצאה זו עלולה לגרום להדיפת ידו האוחזת בלימון לכיוון גופו. לאור כך, קבע השופט כי לתובע הייתה רשלנות תורמת לקרות האירוע.

בעקבות המקרה, טען התובע, כי הוא עבר ניתוחים בעיניו, ראייתו נפגעה קשות, הוא נתון מאז המקרה בדיכאון וחרדה קשה, סובל מכאבים והפך להיות תלוי בעזרת הזולת. מחוות הדעת שהוגשו, עלה כי הנכות הרפואית שנגרמה לתובע בתחום הנפשי ובתחום העיניים כתוצאה מהאירוע הינה 52.4%. כמו כן, לאחר המקרה אושרה לו גמלת סיעוד בהיקף של 19 שעות שבועיות. "תרומתה של הנכות שנגרמה לתובע בגין האירוע היא רבה", ציין השופט והוסיף כי נראה כי התובע, שנהג לצאת מביתו ולהגיע למועדון, מרבית הזמן, לאחר המקרה, מסתגר לבד בביתו. 

בסופו של דבר, פסק השופט כי נזקי התובע נאמדים ב – 330 אלף שקלים, אך מסכום זה נוכו 35% בגין רשלנותו התורמת של התובע – כך שהנתבע חויב לשלם לתובע 214,500 שקל בתוספת שכר טרחה בשיעור של 23.4% (כ – 50 אלף שקל), וכן יישא הנתבע בהוצאות התובע בגין חוות דעת מומחים ואגרה.  

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
"נולדת לנצח"
הדמיית פרויקט יורו בראש העין של חברת יורו ישראל
בכמה נמכר פנטהאוז בראש העין?
כמות גדולה של סמים אותרה בהרצליה
דר אלכסנדר קורין , חייו ניצלו
התמוטט במחלקה ועמיתיו הצילו את חייו
שתי פצועות בתאונת דרכים בבת ים
ארז ברט
עצרת מחאה נגד מצעד הגאווה ברעננה
משה פרץ פתח גלידרייה ברחובות
איזה זמר פתח גלידרייה ברחובות?
מפרגנים לנשים
מפרגנים לנשים