הרצליה

"ישבתי בכלא במרוקו בגלל שהייתי ציוני"

שמעון ישי ונונו, תושב הרצליה, הוכר רק לקראת גיל 90 כאסיר ציון ("אצל הרוסים זה הלך צ'יק צ'ק, רק לספרדים לא סיפרו שמגיעות לנו זכויות"), אבל זה לא גרם לו לאהוב פחות את המדינה שלחם עבורה בארבע מלחמות: "פה זה הבית שלי ושל כל היהודים"

קרן שלהבת 11/04/2019
ונונו.
צילום: קרן שלהבת

הוא כבר בן 90, אבל בזכות האהבה הגדולה לישראל ולאנשים (וגם הגנים הטובים שקיבל משחקים לטובתו) שמעון ישי ונונו צלול, מלא הומור ושמחת חיים.

אנחנו נפגשים בביתו בהרצליה לקראת פסח, חג החירות, ולשמעון יש הרבה מה להגיד על המחיר של החופש, על אהבה והקרבה למען המדינה.

הוא נולד ב-1.4.1929 במרוקו למשפחה בת עשר נפשות. כשהיה בן 16 עזב את משפחתו ועלה לארץ ישראל לבדו. התחנה הראשונה שלו בארץ הייתה בראש פינה. בשנת 1950 התגייס לצה"ל. "בשבילי זו הייתה גאווה מאוד גדולה ללבוש את המדים של צבא הגנה לישראל", הוא אומר. "זה משהו שאי אפשר להסביר למי שגדל בארץ. לגדול במרוקו, במדינה שבה אתה מיעוט ופתאום להגיע למדינה שלך, שאתה בעל הבית, וללבוש את המדים שלה זה משהו שאין לו מחיר".

ונונו לחם בכמה קרבות קשים, בהם הקרב בתל מוטילה בגבול הסורי שבו נהרגו 41 מחבריו. "במשך חמישה ימים  נלחמנו עד שהכוחות הסורים עזבו את האזור".

לאחר הצבא לא מצא את מקומו. "לא הייתה לי משפחה כאן ולא עבודה", הוא נזכר. בהמלצת אביו ששלח לו כרטיס טיסה הוא חזר למרוקו. "אהבתי את החיים במרוקו, אבל היה לי קשה עם הדרך הקיצונית שבה דיברו על היהודים ובעיקר על ישראל", הוא מספר. "באיזשהו שלב החלטתי שאני חוזר לארץ. נפגשתי עם ידיד שלי נידאם ואמרתי לו שאני רוצה לחזור לארץ. אחרי שבועיים הוא ארגן לי דרכון וחיבר אותי לקבוצה של 400 יהודים שהתכוננה לעלות לארץ. בדרך עצרו אותנו שוטרים ושמו אותנו בבית סוהר".

מדי יום עבר ונונו חקירות קשות, שכללו אלימות והשפלות, במטרה להוציא ממנו מידע על ישראל והציונות. "הגיע אליהם מידע שאני לחמתי בצה"ל וזה לא פעל לטובתי. אחד החוקרים עם מקל גדול דפק לי מכות בצלעות. שבר לי שלוש צלעות ועד היום אני סובל מזה".

אחרי שמונה חודשים בכלא הוא שוחרר. לאחר המאסר הכיר בחורה מקומית ואחרי שהתחתנו עלו לארץ ומאז הוא מתגורר בהרצליה.

כל חייו עבד כנגר, בנה בתים ברחבי הארץ ועשה חיל בעבודתו. לדבריו, הוא קשר את גורלו בהרצליה, אליו הגיעו בהמשך גם הוריו.   

עשרות שנים לא ידע שהוא זכאי לתשלומים מהביטוח הלאומי בגין היותו אסיר ציון. "גיליתי את זה במקרה", הוא מספר. "פגשתי בביטוח לאומי בחור פרסי  שסיפר לי שישב בכלא האיראני חצי שנה והוכר כאסיר ציון. סיפרתי לו שאני ישבתי בכלא כמעט שנה. אז הוא אמר: 'אתה מטומטם? תגיש בקשה להכיר בך כאסיר ציון'. זה לא היה פשוט בכלל. ביטוח לאומי לא הסכים להכיר בי, ורק אחרי שלקחתי עורך דין וניהלתי מאבקים משפטיים הם נכנעו ורק לאחרונה הכירו בי".

אתה חושב שזה מחדל שהמדינה לא יידעה אותך?

"בהחלט. עורך הדין שלי אמר לי שהחוק על אסירי ציון יצא ב-1992, אבל אני לא ידעתי על זה כי אף אחד לא בא וסיפר לי. אני יודע שאצל הרוסים זה הלך צ'יק צ'ק, גם אם ישבו רק חודש בכלא. רק לספרדים לא סיפרו שמגיעות זכויות.

 "אגב, לפי החוק הייתי צריך לקבל חצי מיליון שקל, אבל בסוף החליטו לא לתת לי סכום גדול בפעם אחת אלא קצבה חודשית. זה גם טוב".

נשמע שלמרות שהסתירו ממך את המידע הזה אתה לא כועס על המדינה.

"נכון, אני לא כועס כי אני אוהב את המדינה שלי. ישבתי בכלא במרוקו בגלל שהייתי ציוני ואני לא מתחרט. פה זה הבית שלי ושל כל היהודים. רק כואב לי על המדינה שנהייתה מפולגת. אנשים שונאים אחד את השני יותר ממה שהערבים שונאים אותנו וזה חבל מאוד. זו לא יהדות".

מה המסר שלך לאנשים?

"אני מבקש מאנשים שיזכרו שאנחנו מדינה אחת, עם אחד. אנשים נלחמו על המדינה הזו. אנשים ישבו בכלא בשבילה. בבקשה בואו נשמור על מה שיש לנו. אל תהרסו את זה בגלל פוליטיקה".

סרטון שבו ונונו מספר על ימיו בכלא המרוקאי וגם שר בצורה מרגשת מאוד את ההמנון מחכה לכם בדף הפייסבוק "קול הרצליה".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
מאבדת גובה
פועל נפל מגובה ונפצע באורח בינוני
המסע של תלמידי שקמה בפולין
נעצר חשוד בשוד אלים ביפו
ילד כבן 10 נפצע באורח בינוני לאחר שנפל מגג מבנה מסחרי בחולון
ילד נפל מגג מבנה מסחרי בחולון
אילת במקום השמיני בשירותים הדיגיטליים
ודמני הולך עם גינזבורג
גבר עלה על עמוד חשמל ואיים להתאבד