הרצליה

"אין שום סיבה למדינה להתערב לנו בחיים"

לרגל חג הפסח העניק ראש העירייה משה פדלון ראיון חגיגי ל"קול הרצליה" שבו הוא מפרט את תוכניותיו לקדנציה הקרובה ומבטיח להיאבק בגורמים הממשלתיים המבקשים לקבוע עובדות בשטח

שרון יונתן 18/04/2019
משה פדלון. מירב המרץ שלי מוקדש לעשייה
צילום: רמי גרידיש

לפני חמישה וחצי חודשים נבחר משה פדלון לקדנציה שניה כראש עיריית הרצליה. רגע לפני חג הפסח, העניק השבוע פדלון ראיון ל"קול הרצליה" ובתחילתו תיאר את הרגשתו על קבלת אמון התושבים בפעם השניה. "אני רואה בבחירה בי בשנית הכרה בהצלחת העשייה שלנו במשך 5 שנים, אך גם מחויבות מלאה להמשיך ולפעול למענכם ויחד אתכם".

מהם הדברים העיקריים שתקדם בקדנציה הקרובה?

"הנושאים שיעסיקו אותנו יהיו המשך חיזוק מערכת החינוך העירונית ושימורה כמערכת המעודדת מצוינות וערכים וחותרת לשוויון הזדמנויות. אנו פועלים כדי להתמודד עם אתגרי התחבורה ובפרט שיפור מערכת התחבורה הציבורית. אנו פועלים לשיפור משמעותי של התשתיות העירוניות וחידוש המרקם הוותיק של העיר. אנחנו מניחים את המסד להפיכת העיר ל"עיר חכמה". אנחנו מייצרים תכניות עבודה לשיפור איכות החיים והסביבה תוך חשיבה מקיימת. גם נושא מינוף הכלכלה העירונית חשוב לי מאד, וזהו הבסיס לשמירה על יכולותינו להתנהל באופן עצמאי ואיכותי עבור התושבים. נעבוד גם בתחום של התרבות, הספורט והקהילה ונמשיך לפתח את הייחודיות של הרצליה כעיר קהילתית, שכל תושב בה מרגיש שייך".

אחד הנושאים שמעניינים את תושבי העיר היא תכנית המתאר. מתי תוגש התכנית והאם היא תהיה שונה מקודמתה?

"תכנית המתאר של הרצליה היא פרויקט חשוב שתכנונו מתבצע באופן שקוף, בתוך הליך שיתוף ציבור משמעותי ומעמיק. התכנית הנוכחית היא תכנית אחראית ומידתית, שתתבסס על פיתוח תשתיות עירוניות שונות, ביניהם תנועה, שטחים ירוקים, ומוסדות חינוך וציבור. אנו צפויים להגיש את התכנית במהלך חודשי הקיץ". 

באיזה שלב נמצאות תכניות הפינוי בינוי הגדולות: יד התשעה, שיכון ויצמן ושיכון דרום?

 "אנו נמצאים בשיאו של תהליך תכנוני ביד התשעה, במסגרתו בשיתוף התושבים נכין תכנית בנייה איכותית וטובה. לשמחתי הרבה שיכון ויצמן ושיכון דרום הן תכניות בשלות שצפויות להיות מאושרות בשבועות הקרובים".

אתה יכול לתת לוח זמנים לתחילת ביצוע?

"חלק מהתכניות כבר בשלות ממש ואני מאמין שבטווח הקרוב נוכל להנפיק היתרי בנייה בחלקם"

כיצד תבטיח שהיקפי הבניה בעיר יהיו הגיוניים בניגוד למה שהותמ"ל דורש?

"אני פועל לכך שהרצליה תתכנן את הבנייה בה בעצמה ולא תתוכנן על ידי גורמים חיצוניים.  כרשות מקומית נבטיח כי התכנון העירוני יעשה באופן מידתי, אחראי ובשיתוף הציבור שלנו ואנו לא חוששים להתעמת עם הגופים השונים כדי להבטיח את איכות החיים בעיר. הדרך להבטיח זאת היא הכנה של תכנית מתאר באופן שמשקף את הדרישות שלנו ואת העקרונות שלנו".

האם אתה תומך במאבק התושבים שקוראים לא לתת לותמ"ל להתערב בתכניות בניה גדולות בעיר כמו באזור צפון העיר ואפולוניה?

"העמדה שלי היא ברורה. צפון העיר לא יתוכנן על ידי המדינה לפני שהמדינה תציג במפות את כל התשתיות הנדרשות לפני יחידות הדיור. בלי תשתיות נאותות לא בונים. אפולוניה היא לא אזור שצריך לבנות בו. התכנית נולדה בחטא. זהו מתחם מדהים באיכותו מבחינת טבע ומורשת. יחידות הדיור יכולות לבוא לידי ביטוי בהתחדשות עירונית ואין שום סיבה להרוס חלקת טבע כה עשירה ומיוחדת. העתירה של העירייה כנגד בינוי באפולוניה נידונה כעת בבית המשפט העליון. מה גם שהקרקע מזוהמת והמדינה בכלל לא נתנה את דעתה על זה".

תכנית מחיר למשתכן בגליל ים עונה על הציפיות או שהיא אכזבה?

 "כשנכנסתי לתפקיד לראשונה לפני כחמש שנים הצהרתי כי אני מתכוון להשאיר את הילדים של כולנו בהרצליה ולספק דיור בר השגה לצעירים. לפני 4 שנים המדינה רצתה לשווק את הקרקע בגליל ים לשוק החופשי, ולאחר התערבות שלי בנושא הגענו להסכם שבו צעירים תושבי הרצליה יוכלו לשכור דירה במחיר מפוקח ולטווח ארוך, או לרכוש דירה במחיר זול משמעותית ממחיר השוק. לשמחתי הרבה ולאחר שהתכנית יצאה לפועל יש מאות צעירים בני העיר שזכו בדירה במחיר מדהים. בנוסף, בעקבות מאמץ עירוני רב בנושא תכנון האזור, אנו מפתחים בשכונה פארק ענקי ומיוחד, בתי ספר חדשניים, מרכז קהילתי גדול, שבט צופים ותשתיות ציבוריות איכותיות".

האם אתה יכול לומר מתי יבנה בית ספר חדש בהרצליה הצעירה?

 "לצערי, במקרה זה התכנית מתעכבת בשל התנגדויות של תושבים הגרים בסמיכות למיקום המיועד של בית הספר. ישנה תופעה מצערת בה אנשים רוצים תוספת של תשתיות נאותות, אבל לא כשזה מגיע  אל ה"החצר שלהם". התנגדויות התושבים בשכונה עיכבה את תהליכי רישוי הבנייה שם, אך גם הנושא הזה ייפתר בקרוב ונוכל להתחיל בבניית בית הספר לרווחת התלמידים בהרצליה הצעירה".

הנת"צים (נתיבי תחבורה ציבוריים) בפתח. תן לנו סקירה עליהם ברחבי העיר כולל לוחות זמנים.

 "אחד הפרויקטים המרכזיים שילווה אותנו בשנים הקרובות יהיה הקמתם של נתיבי תחבורה ציבורית. מדובר על כ-16 ק"מ של נתיבים הרצליה, שישלבו גם בפיתוח סביבתי ונופי, כולל שתילת עצים רבים והוספת שבילי אופניים. הרצליה היא אחת הערים המתקדמות ביותר בביצוע הנת"צים. כבר היום, השלב הראשון, בציר שבעת הכוכבים והרכבת, עומד להסתיים. לאחר מכן נמשיך בפיתוח הנתיבים ברחוב הרב קוק, שדרות ירושלים ומקומות נוספים במרכז העיר. מדובר בפרויקט לאומי בסדר גודל עצום ובהשקעה תקציבית אדירה. רק בהרצליה מוקצים למעלה מרבע מיליארד שקלים כדי לממש את התכניות הללו. יש לציין שבמסגרת שיתופי הציבור שנערכו, תושבי העיר נתנו תמיכה מלאה ברעיון ואני בטוח שמצבם של הפקקים ישתפר לאין שיעור ככל שנמשיך בעבודות".

נאבקת נגד חוק המרכולים. האם אתה יכול להבטיח לתושבי העיר שהסטטוס קוו בנושא ימשך כל עוד אתה ראש עירייה?

"בהרצליה יש סטטוס קוו מנצח. זו לא סיסמה זו המציאות. הקואליציה העירונית מורכבת ממגוון קהילות וזרמים ואין שום סיבה למדינה להתערב לנו במרקם החיים המיוחד בעיר. יש לנו תרבות של כבוד הדדי והניסיון של המדינה להתערב בו הוא ניסיון שאני לא מקבל. כל עוד אני ראש העירייה לא אאפשר לאף גורם לכרסם בסטטוס קוו ובנוהגים הקיימים בעיר מזה שנים. כל קהילה חיה את חייה באופן שמשקף את תפיסת העולם שלה ואני מתכוון להבטיח את זה".

חברי האופוזיציה טוענים נגדך שהעירייה לא עונה כראוי לשאילתות בישיבות המועצה ושאתה מנסה להשתיק אותם.

 "הבל הבלים. העירייה בראשותי היא עירייה שקופה ופתוחה. אין מידע שלא נמסר או שאלה שלא נענית. כשרוצים לייצר כותרות בכוח אז מייצרים. חלק מחברי האופוזיציה מבקשים להפוך את ישיבות המועצה לזירת התגוששות לא מכבדת ולא ראויה. באנו לעבוד עבור הציבור. כאשר דפוס הפעולה הוא ניסיון להטיל דופי בעובדים אני לא מוכן לקבל את זה. כאשר מנצלים את ישיבות המועצה לדיוני סרק ולהזדמנות לייצר דרמה יש מאין זה לא רציני. השאילתות הוא מוסד מוגדר היטב ויש העושים בו שימוש ציני. אמרתי בעבר ואני אומר גם היום, דלתי פתוחה לכל חבר מועצה, הקואליציה או מהאופוזיציה, והוא מוזמן להיפגש ולדון איתי ועם אנשיי על כל נושא שיכול לקדם את העיר שלנו".  

האם קיימת כוונה אמיתית להקים היכל ספורט חדש בעיר? אם כן, איפה ומתי יוקם?

 "אני פועל להקמת היכל ספורט עירוני חדש במקום האצטדיון העירוני שאינו משרת עוד את המטרה לשמו הוקם. הצוותים העירוניים פועלים בנושא ובקרוב נוכל לצאת עם בשורה לתושבים".

אתה יכול לומר לנו כבר עכשיו אם תרצה להתמודד על קדנציה שלישית?

 "אני לא עוסק בזה כעת, ומירב המרץ שלי מוקדש לעשייה. כשיגיע המועד לכך אני משוכנע שאתם תדעו".

לסיום, מה אתה מאחל לתושבי הרצליה לכבוד חג הפסח?

"אני רוצה לאחל לתושבים חג חירות שמח. שנמשיך להיות סיפור הצלחה, שנהיה מאושרים וערבים זה לזה ושנמשיך ליהנות מכל הטוב שיש בעיר שלנו".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
סיום קורס חובשים מתנדבים בתחנת מדא בגן יבנה
סיום קורס חובשים מתנדבים בתחנת מד"א בגן יבנה
אברהם פורז מתמודד למועצת ת"א
נתפסו על חם גונבים מצברים
רשימת 'העבודה' למועצת העיר
משלחת תלמידי קציר ביקרה בהיידלברג
הולך רגל נפגע ממשאית ברמת גן - מצבו בינוני
ביה"ס תמר יקבל תמיכה חלקית
משבר בזוגיות: אנחנו מרוחקים , למה זה קורה לנו?
משבר בזוגיות: אנחנו מרוחקים , למה זה קורה לנו?