הרצליה

"אין ספק שזאת סגירת מעגל עבורי"

שרגא מילשטיין, לשעבר ראש המועצה המקומית כפר שמריהו, יו"ר ארגון שארית הפליטה ברגן-בלזן בישראל, ויוכי ריץ-אולבסקי מרעננה, מ"מ היו"ר וילידת מחנה העקורים ברגן-בלזן לאחר השחרור, השתתפו בטקס בגרמניה לציון 74 שנה לשחרור מחנה המוות ברגן-בלזן

שרון יונתן 02/05/2019
שרגא ויוכי ליד הזר באובליסק
צילום: פרטי

שרגא מילשטיין, לשעבר ראש המועצה המקומית כפר שמריהו ויו"ר ארגון שארית הפליטה ברגן-בלזן בישראל, הארגון הגדול ביותר מסוגו בעולם, נבחר ביום שני בגרמניה לתפקיד יו"ד המועצה הבין-לאומית לאתרי הנצחה לשואה בנידרזאקסן שבגרמניה. במועצה חברים נציגים מכל ארצות אירופה ומארה"ב. מדובר בהישג יוצא דופן מכיוון שזאת הפעם הראשונה שישראלי נבחר ליו"ר מועצת אתרי זכרון לשואה בגרמניה.

מילשטיין, בן 86 המתגורר בכפר שמריהו, השתחרר במחנה הריכוז ברגן-בלזן בגרמניה בידי הצבא הבריטי באפריל 1945, בהיותו בן 12 בלבד. כנער יתום, ניצול שואה, עלה לישראל לפני הכרזת המדינה, עסק בפעילות ציבורית ענפה, היה מנהל כפר נוער, מחנך ופעיל להנצחת השואה. בהמשך כיהן כראש מועצת כפר שמריהו בשנים 1998-1983, וכיו"ר הוועד המנהל של "משואה" – המכון ללימודי השואה בתל-יצחק בין השנים 2005 עד ל-2013.

ביולי 2018 נבחר מילשטיין בניו-יורק כחבר דירקטוריון ועידת התביעות, המייצגת את כל הארגונים היהודיים בעולם במו"מ עם ממשלת גרמניה לקבלת פיצויים לניצולי השואה ולהשבת רכוש יהודי ליורשיהם.

מילשטיין ייצג את המדינה בשליחויות רשמיות בחו"ל, וכתב את סיפור חייו בספר "מסע חיים" בהוצאת משרד הבטחון.

ביום ראשון השבוע התקיים טקס לציון 74 שנה לשחרור מחנה המוות ברגן-בלזן, כאשר נציגי ישראל בטקס היו שרגא מילשטיין ויוכי ריץ-אולבסקי, מרעננה, מ"מ היו"ר וילידת מחנה העקורים ברגן-בלזן לאחר השחרור.

ברגן-בלזן, אחד הסמלים לשטניות הנאצית, היה מחנה הריכוז הגדול ביותר על אדמת גרמניה, אך הוא גם היה היחיד שהפך לאחר שחרורו באפריל 1945 למחנה עקורים ולמרכז קליטה ברגן-בלזן. כיום הוא אתר הזיכרון לשואה הרשמי של ממשלת גרמניה.

"אין ספק שזאת סגירת מעגל עבורי ותפקיד שהוא מחייב ביותר", אמר שרגא מילשטיין ביום שלישי, מספר שעות לאחר שחזר מגרמניה.

בתוקף תפקידו כיו"ר הארגון נוכח שרגא בטקס מדי שנה, לא הרחק מהמקום בו קבורה אמו שנפטרה לאחר שמחנה הריכוז שוחרר על ידי הבריטים ב – 15 לאפריל 1945. גם אביו נפטר באותה תקופה ומי ששרדו היו הוא ואחיו הצעיר ממנו בשלוש שנים, שנפטר לפני כחודשיים בהיותו בן 83.

בתוקף היותו חבר בועדה המייעצת שמורכבת מ-30 נציגים מכל רחבי אירופה נוכח שרגא בטקס הזיכרון לציון שחרור המחנה מדי שנה באמצע אפריל, כך שתמיד זה בסמיכות ליום השואה. השנה, כאמור, הביקור היה עבורו אחר בגלל בחירתו לתפקיד המכובד. "אני רואה בבחירתי הבעת אמון וכבוד גדול לי ולישראל. ", אמר שרגא השבוע וסיפר על פעילות הארגון: "הועדה המייעצת עוסקת בתכנים של החינוך שמועבר למבקרים באתר הנצחה שבו הוקם מוזיאון. מבקרים באתר כ-200 אלף תלמידי בתי ספר מגרמניה. גופים כמו אתר ברגן בלזן מסייעים בהנצחת השואה וקירוב צעירים לזוועות שהיו ולכן זה כבוד גדול עבורי להיות הישראלי הראשון שעומד בראש המועצה".

לשרגא זיכרונות קשים מהמקום: "הזיכרונות קשים בעיקר כי אמי קבורה שם. היא שרדה את תקופה המלחמה אבל נפטרה לאחר שחרור המחנה כתוצאה מתופעה ממנה נפטרו אלפים שסבלו מתת תזונה באופן קיצוני. הבריטים נתנו אוכל לאנשים מורעבים ואנשים שלא אכלו במשך חודשים פשוט מתו מכך, עד אשר הובנה הבעיה נפטרו אלפים. מכיוון שאמי נפטרה שם היא גם נקברה שם וכל שנה אני נוסע לטקס ומבקר את קברה".

שרגא מספר על המטרות שהציב לעצמו כעת:

"אני מעוניין ליצור יותר שיתוף פעולה עם הנהלת האתר ולהיות יותר מעורב בתכנים האלו". מתברר כי גילוי אנטישמיות ברחבי העולם לא מפתיעים אותו אבל הוא סבור ששואה כזאת לא יכולה לחזור שוב: "גילוי אנטישמיות כלפי עמים כאלו או אחרים היו לפני השואה ונמשכו אחריה, אבל כמובן שהשואה הייתה שיא של שנאה ורצח. כיום דבר כזה לא יכול לחזור על עצמו, במיוחד שאנו חיים במדינת היהודים שהיא מעצמה אזורית מכל הבחינות".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
נער נפצע בינוני עד קשה בתאונת דרכים בירושלים
נער נפצע בינוני עד קשה בתאונת דרכים בירושלים
לחבק את העצב
שני רוכבי אופנוע נהרגו בתאונה בכביש 444
אישום: ויכוח בחניון בראשל"צ הסתיים בדקירה
מובילים בבגרות 5 יחל במתמטיקה
מובילים בבגרות 5 יח"ל במתמטיקה
חשד: ביצע עבירות מין בחסרת ישע
ים המלח
גבר כבן 76 התמוטט בים המלח
חשד: ביצעו עוקץ של 800 אלף דולר באתר ביטקוין בינלאומי