הרצליה

"הצלת חיים בשבילי זה ערך עליון"

טל אגאי, בן 17 מהרצליה, מתנדב במד"א הרצליה, נוסע עם האופניים החשמליים ברחבי העיר וזמין לקריאות מצוקה שמגיעות אליו דרך האפליקציה של מד"א: "אני מאמין שאני שליח שהגיע לכאן עם מחויבות להציל בני אדם"

קרן שלהבת 07/05/2019
צילום: פרטי

טל אגאי, בן 17 מהרצליה, מתנדב בשנתיים האחרונות במד"א הרצליה יחד עם עוד 130 בני נוער.

 בחודשיים האחרונים הוא שדרג את ההתנדבות והפך לפרמדיק צעיר על אופניים. במסגרת המשמרת הוא נוסע עם האופניים החשמליים ברחבי העיר וזמין לקריאות מצוקה שמגיעות אליו דרך האפליקציה של מד"א.

"הצלת חיים בשבילי זה ערך עליון", הוא אומר בגאווה. "אני מאמין שאני שליח שהגיע לכאן עם מחויבות להציל בני אדם. מאז ומתמיד ידעתי שאגיע לכאן והעובדה שהתחנה קרובה לביתי היא בונוס".

מה היתרון של אופניים?

"ראשית, יש לי גישה למקומות שלאמבולנס יהיה קשה או בלתי אפשרי להגיע. אני עוקף פקקים בשעות העומס ואני מגיע במהירות שיא למקום הארוע".

איך אנשים מגיבים אליך, אתה בסך הכל ילד שבא לזירה ומנסה לעזור להם?

"אני לא חושב שהגיל הוא פקטור כאן. מה שחשוב זה להסתכל על זה מנקודת מבט רפואית. אני מראה למטופל את הרצינות והביטחון ומעניק לו טיפול ראשוני עד שהאמבולנס מגיע".

איזו הכשרה עברת?

"עברתי קורס של 60 שעות. אני יודע לעשות החייאה ולמדוד לחץ דם. אין לי סמכויות של חובש, אבל בערכה שלי יש תחבושות אישיות, קיבועים, פלסטרים ומדד לחץ דם, כל מה שאני צריך עד שהצוות מגיע".

אני מתארת לעצמי שנחשפת במהלך ההתנדבות גם למראות קשים. אתה לא נרתע מזה?

"לא. אני שש למגע עם המטופלים וזה גם מה שאני מתכוון לעשות בצבא. אני נמצא במיונים לעתודה רפואית בצה"ל ואני מקווה שגם אחרי שאשתחרר מצה"ל אשתלב בתחום הרפואה".

אגאי, תלמיד בתיכון "היובל", הוא דמות מוכרת בעיר. חוץ מההתנדבות במד"א, הוא עוזר גם לנזקקים ופעיל בהתנדבות באגודת הספורט "בני הרצליה". עם רקורד כזה מה הפלא שבבחירות האחרונות ראש העירייה, משה פדלון, הציע לו מקום ריאלי ברשימה? למען האמת, הוא היה יכול להיות חבר מועצה כיום, אלא שהחוק קובע כי רק בני 21 ומעלה יכולים לשבת סביב שולחן המועצה. אגאי ופדלון החליטו לצאת למאבק בכנסת בכדי לשנות את החוק. הם פנו לחברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון (כולנו), יו"ר הוועדה המיוחדת לזכויות הילד בכנסת, בבקשה לתקן את החוק שיאפשר להיבחר למועצת העיר מגיל 17 - הגיל שבו ניתן כבר להצביע בבחירות ברשויות המקומיות.

אתה נער מאוד פעיל. איזה מסר אתה יכול להעביר לבני גילך?

"אני רוצה להגיד לכל בני הנוער שקוראים את הכתבה שכדאי להם להגיע לכאן ולתרום מזמנם. מעבר לכך שערך הנתינה מאוד חשוב בעיניי, ההתנדבות כאן הופכת את בני הנוער לאנשים בוגרים יותר שמקבלים פרופורציות אמיתיות על החיים".

אלעד דרעי, פרמדיק מרחב ירקון צפון, אומר כי 14 אלף בני נוער מכל הארץ מתנדבים במד"א. "מדובר בנוער איכותי, העלית של הנוער. הם מגיעים למשמרת של שמונה שעות. עולים על אמבולנס וניידת טיפול נמרץ ועושים עבודה מדהימה".

עד כמה הם משתלבים בעבודה?

"אנחנו משלבים אותם בכל דבר והם חשופים לכל ההתרחשויות. הם מפגינים קור רוח ראוי לציון ומקבלים כאן כלים חשובים לחיים. אם זה בני נוער שהופכים אחר כך לחובשים צבאיים או לסטודנטים לרפואה".

צריך ידע מקדים כדי להתנדב כאן?

"לא. רק ראש על הכתפיים ורצון לתרום לקהילה. מדובר בילדים בני 15 שנכנסים למשפחה הגדולה של מד"א. הם רואים כאן חבר'ה בגיל שלהם ומקבלים מהמבוגרים עזרה וליווי לאורך כל הדרך".

רוצים גם אתם להתנדב? התקשרו למוקד הקורסים של מד"א בטלפון *8101

סרטון על פעילותו של טל אגאי מחכה לכם בדף הפייסבוק "קול הרצליה".

עוד בהרצליה
שרון יונתן 06/11/2019
כתב לוקאל 29/10/2019
שרון יונתן 10/10/2019
שרון יונתן 26/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
מדוע אין גינת שעשועים במתחם זרובבל?
"מייקל ומיכל הם אותו אדם"
סיגריות במסווה של אטריות
סיגריות במסווה של אטריות
רוכב אופניים נפצע קשה בתל אביב
רוכב אופניים נפצע קשה בתל אביב
נבחרת הכדורשת של רמת השרון. משתתפת באליפות הארצית
התחילו ברגל ימין
נשיא המדינה ביקר בגבול לבנון
רוכב אופנוע נפצע בינוני בירושלים
רוכב אופנוע נפצע בינוני בירושלים
צעיר נפצע מירי בראשון לציון