הרצליה

אני כאן בגלל אחותי

דפנה צור, תושבת הרצליה, מדברת על היחסים עם אביה החורג רפול, על אהבתה וגעגועיה לארץ ישראל הישנה והטובה ולאחותה שנפטרה מסרטן וביקשה ממנה בקשה שהיא פשוט לא יכלה לסרב לה

קרן שלהבת 16/05/2019
דפנה צור
צילום: קרן שלהבת

הריאיון עם דפנה צור, תושבת הרצליה, היה שונה מכל ראיון שעשיתי בשנה האחרונה. ראשית, משום שהוא התנהל כמעט כולו בשירה (ככה זה כשיש לך מרואיינת עם קול פעמונים שלא מפסיקה לשיר). שנית, מדובר באישה שהיא תמצית מזוקקת של אהבת ארץ ישראל (ככה זה כשאביך החורג הוא רפול – הישראלי האולטימטיבי), ובתוך כל היופי הקולי וההיסטוריה המשפחתית יש גם סיפור מרגש על אחות שנפטרה ודפנה ממלאת את צוואתה בשירה.

לפני 25 שנה דפנה נסעה לסיבוב הופעות בקנדה. "זה היה אמור להיות טיול קצר של שלושה חודשים והוא נמשך מעל 20 שנה", אומרת צור. "רציתי לחזור כבר לפני כמה שנים, אבל בעיות בירוקרטיות מנעו ממני לעשות את זה.  כשאחותי נאבקה בסרטן היא ביקשה ממני שאחזור לארץ ואופיע איתה עד שלא תוכל עוד להופיע. בקשתה האחרונה הייתה שאשאר כאן ואחליף אותה בהרכב שלה 'קולות בזמן', שמעלה את המופע 'רפול – שירו של חייל'. זה מופע על האיש שהיה ישראלי בכל רמ"ח איבריו ועל השירים של ישראל הישנה והטובה".

אם יש פה מישהו שלא מכיר את רפול, זה הזמן להציץ בוויקיפדיה ולהשלים את החסר על הרמטכ"ל ה-11 של מדינת ישראל ואחד הפוליטיקאים המיוחדים שידעה המדינה. "הרבה אנשים זוכרים את רפול בגלל שילוב הידיים או הקול המחוספס של האיכר שקרוב לאדמה, מה שלא יודעים זה איזה אדם מיוחד הוא היה. אדם טוב, מלא בהומור ואהבת הארץ. לשמחתי זכיתי להכיר את הצדדים האלה באישיותו בזכות אמי".

אמה, עופרה מאירסון, היא פעילת שמאל מובהקת. זה לא הפריע לשניים להתאהב ולהתחתן. "הכל התחיל כשאמא שלי הגיעה לתכנית של דן מרגלית כמנהלת פנימיית 'אהבה' בחיפה. רפול הגיע לשם להתראיין בנושא אחר ושם מאחורי הקלעים נרקם רומן. בביקורים שלנו בארץ הוא היה לוקח אותנו לראות את שובר הגלים שהוא בנה באשדוד. האיש הזה היה אהבת ארץ ישראל בהתגלמותה".

קצת אירוני שדווקא מהמפלגה שהקים צמח המרגל של איראן, גונן שגב.

"כן. זה סיפור כואב. רפול אמר פעם לפיני בדש 'כשאני רואה את גונן אני יכול להבין למה לאנשים מתעורר רצון לרצוח'. אין ספק שהפעולות של גונן שגב הרסו את השם הטוב של רפול שאהב את הארץ והיה אדם מקסים. לא רק אמא שלי התאהבה בו, אלא גם אני ואחותי גליה. אחותי לקחה את זה צעד אחד קדימה ויצרה יחד עם אביטל דותן ויובל זהבי מופע על חייו עם השירים היפים של ארץ ישראל. זה מופע יפהפה שמנציח את הזיכרון של האיש המיוחד הזה ובשבילי באופן פרטי זו גם דרך להמשיך ולחיות את אחותי גליה, שהייתה גם גרפיקאית מוכשרת ועשתה את כל השקופיות של המופע".

שנה אחרי שנפטרה אחותה עדיין מלווה אותה. "בכל פעם שאני שרה אני שומעת את הקול שלה", היא אומרת בהתרגשות. "יש את השיר 'בלבי אתה נמצא כמו שיר' וככה היא נמצאת אצלי".

את נשמעת מאוד ציונית, אבל קשה בארץ להתפרנס ממוזיקה. את לא מצטערת שחזרת לארץ?

"ממש לא. ההחלטה לחזור לארץ הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלתי בחיי. זה יישמע קלישאה להגיד את זה אבל באמת שאין לנו ארץ אחרת. בחו"ל אתה תמיד תרגיש לא שייך. רק כאן זה הבית. נכון שקשה להתפרנס בארץ ממוזיקה בגלל שיש הרבה מאוד זמרים והקהל יחסית לחו"ל קטן מאוד, אבל אני בחורה אופטימית. מניסיון מי שמזמין אותי להופעה אחת נשאר בקשר לאורך שנים".

האם בעידן הזמר המזרחי יש בכלל הצדקה לשירים של פעם?

"זה נכון שמה שהולך היום זה שירים מזרחיים, אבל אני לא יודעת לשיר מזרחי. אני שרה שירים של פעם. אני פונה לקהל אחר. נכון שהוא קצת יותר מבוגר, למרות שאני שרה גם כוורת, יהודית רביץ ושלמה ארצי. בעיניי זה  פריבילגיה לשיר שירים של פעם לאנשים שהקימו את המדינה. כשאני שרה 'איפה הן הבחורות ההן' אני שרה על הקהל שלי. את יכולה לראות את האנשים שבאים למופע שלי עם מקלות והליכונים ותוך כדי השירה קמים ושרים ויוצאים ממני עם אור בלב. זו זכות גדולה".

כנסו לדף הפייסבוק "קול הרצליה" לצפות בסרטון על דפנה צור.

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
רעננה שיאנית הגשם בסופ"ש
עדן רפאלי
פסטיבל נווה נאמן הראשון
זוכרים את נופלי צוק איתן
זוכרים את נופלי "צוק איתן"
יריד מכירות יזמים צעירים בקניון עופר לב חדרה
יריד "יזמים צעירים"
פסטיבל "עדי שף"
נכנס למים לחלץ אדם אחר - וטבע למוות
נכנס למים לחלץ אדם אחר - וטבע למוות
צעירה ישראלית נהרגה בבוליביה
מהו כיול ואילו סוגי כיולים קיימים?