הרצליה

ח"כ הכי צעיר בכנסת

חבר הכנסת יוראי להב ארצנו ("כחול לבן"), הוא הח"כ הצעיר בכנסת, שגר עדיין עם ההורים בהרצליה, ואחד מחמשת חברי הכנסת המשתייכים לקהילת הלהט"ב: "אני רוצה להביא שוויון זכויות מלא לקהילה הגאה בישראל"

שרון יונתן 23/05/2019
ח
צילום: שרון יונתן

הבחירות לכנסת נתנו הזדמנות לאנשים אלמוניים ופחות מוכרים להיכנס לבית המחוקקים המכובד. אחד מהם הוא חבר הכנסת יוראי להב ארצנו מהרצליה, מקום 35 בסיעת כחול לבן.

יוראי, בן 30, שימש בחמש השנים האחרונות כראש מטה הצעירים של "יש עתיד". הוא בעל תואר ראשון במשפטים ותואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה, שניהם באוניברסיטת ת"א, בעל תואר שני במשפטים באונ' ת"א ותואר שני במשפט ציבורי מאונ' נורת'ווסטרן בשיקגו.

כמי שעומד בראש צעירי "יש עתיד" דורג יוראי במקום ה-15 ברשימת המפלגה ולאחר האיחוד הוא שובץ במקום ה-35 ברשימת כחול לבן. למזלו, מפלגתו קיבלה מספר זה של מנדטים והוא נכנס כח"כ האחרון בסיעה וכיום הוא הח"כ הצעיר בכנסת ואחד מחמשת חברי הכנסת המשתייכים לקהילת הלהט"ב. לטקס ההשבעה הגיע מלווה בבן זוגו צפריר אביר.

 "אני שמח וגאה בהיותי הומו ואחד מחמשת הנציגים של הקהילה הגאה בכנסת", אמר השבוע בראיון וסיפר על בן זוגו בקצרה: "בן זוגי צפריר הוא דוקטורנט לפיזיקה ופחות רגיל לאור הזרקורים שהתפקיד בכנסת מביא איתו. הוא מעדיף את האור במעבדה שלו באוניברסיטה".

מתברר כי העיסוק בפוליטיקה הוא לא חדש עבור יוראי. "תמיד עסקתי בעשיה החברתית למען הציבור", סיפר השבוע, "הייתי יו"ר מועצת התלמידים של ת"א-יפו, רכז מחויבות אישית ויו"ר תנועת הנוער של מפלגת שינוי. התנדבתי לצה"ל ושירתתי במערכת הביטחון במשך 6 שנים. בשנת 2013 רצתי למועצת העיר של הרצליה מטעם רשימת 'יש עתיד' בראשות עפרה בל".

האמנת שתיכנס לכנסת למרות שדורגת במקום ה-35?

"במהלך הקמפיין חרשתי את הארץ, מהצפון ועד הדרום, דיברתי עם אנשים, עם חבר'ה צעירים בעיקר והייתה תחושה חזקה שמשהו גדול הולך לקרות, שאנשים צמאים לשינוי וש'כחול לבן' הוא השינוי הזה. בזכות ההיכרות עם השטח לא היה לי ספק שאיכנס לכנסת".

מהם הגורמים שמנעו מסיעתך לזכות בבחירות?

"לא הצלחנו לשכנע מספיק אנשים שאנחנו אלטרנטיבה ראויה. לכן, ראשי 'כחול לבן' הצהירו כבר יום אחרי הבחירות שהתחלנו בקמפיין הבחירות הבא. אנחנו הולכים לחרוש את הארץ ולשכנע את אזרחי ישראל שאנחנו ראויים לאמונם, שאנחנו יכולים להציב ולקדם סדר יום שישנה את הכיוון אליו הולכת ישראל".

עד כמה התאכזבת מכך?

"ההישג של 'כחול לבן' הוא היסטורי וחסר תקדים בכל קנה מידה. למעלה ממיליון ומאה אלף איש בחרו ברשימה שהוקמה 50 ימים לפני הבחירות. אני גאה בהישג הזה ומחויב להגדיל אותו בבחירות הבאות, כדי שנוכל להקים ממשלה שתעשה דברים גדולים וחשובים בישראל".

מהם הדברים שתרצה לקדם בכנסת הבאה?

"אני מגיע לכנסת כדי לייצג את הצעירים במדינת ישראל. אני הולך ליישם את תכנית הצעירים של 'כחול לבן', אותה גיבשתי כראש מטה הצעירים של 'יש עתיד'. אני הולך למקד את העשייה שלי במאבק ביוקר המחייה, כדי שזוגות צעירים יוכלו לסיים את החודש בכבוד, לקדם משרתי שנות השירות והמכינות הקדם צבאיות, לקדם חיילים בודדים וקידום זכויות סטודנטים, לקדם פה לגליזציה אחראית של קנאביס, להביא שוויון זכויות מלא לקהילה הגאה בישראל".

האם לדעתך כחול לבן תחזיק מעמד כמפלגה מאוחדת עד הבחירות הבאות?

"אין לי ספק בכך. כחול-לבן מאוחדת תעמיד אופוזיציה בועטת, לא מתפשרת ולא מרפה".

איך ההרגשה להפוך ביום אחד מאיש אנונימי לחבר כנסת?

"אני לא מרגיש בשינוי. כל בוקר אני קם מוקדם עם חיוך על הפנים, להוט לעשות את מה שאני אוהב לעשות, את השליחות שלי, אלא שכיום יש לי יותר כלים לעשות זאת, עוזרים פרלמנטריים ודובר שעובדים 24/7. כניסת ח"כים צעירים למשכן עשויה לשנות את האווירה הרשמית במקום להתמקד בפורמליות נתעסק בתוכן. באנו לשנות את העולם".

ולמרות שאתה כבר חבר כנסת אתה עדיין גר עם הורייך.

"זה נכון. אני גר בבית ההורים שלי בהרצליה כי יקר בישראל ולא יכולתי להרשות לעצמי לעבור לגור מחוץ לבית. חלק מהסיבה שהגעתי לכנסת היא לטפל ביוקר המחייה, כך שגם צעירים הבוחרים במשלח יד ציבורי יוכלו להתקיים בכבוד ולסיים את החודש תחת קורת גג משלהם".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
לשכוח ומהר
מרכז מסחרי חדש בשכונת נווה זמר
צו מנהלי להפסקת העבודות בנווה זמר
עובדי המוקד. נענים לכל פנייה
הלב הפועם של העירייה
בתואר הראשון קיבלתי את כל הכלים התאורטיים האפשריים
"בתואר הראשון קיבלתי את כל הכלים התאורטיים האפשריים"
חזרו לכיתה
פיימינג במקום שיימינג
פיימינג במקום שיימינג
ביקור הפרלמנט
רואים עתיד – מסע עולמי