הרצליה

האונס הקבוצתי בהרצליה: הפרקליטות סגרה את התיק

כשנתיים לאחר שנפתחה חקירה בחשד לאונס קבוצתי של נערה בת 17 בהרצליה, הפרקליטות הודיעה על סגירת תיק החקירה מחוסר ראיות - וזאת לאחר שהחשוד המרכזי בתיק נהרג בקטטה באילת

מיכאל פרוסמושקין 30/05/2019

פרקליטות מחוז ת"א הודיעה היום (יום חמישי) לבאי כוחם של החשודים בפרשת האונס הקבוצתי בהרצליה כי התיק נגדם נסגר מחוסר ראיות מספיקות - וזאת שבועות ספורים לאחר שהחשוד המרכזי בתיק נהרג בקטטה באילת. 
 
האירוע האלים התרחש ב - 24 באפריל, סמוך לשעה חמש בערב, אז התקבל דיווח על קטטה במלון דירות "בית אורן" באילת. עם קבלת הדיווח הוזעקו למקום כוחות מד"א ומשטרה. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח יוספטל שני פצועים כבני 20 במצב אנוש וקשה כשהם סובלים מפציעות חודרות בפלג גופם העליון. 

"כשהגענו למקום הובילו אותנו למסדרון בקומה הראשונה של הבניין - שם ראינו שני גברים שוכבים", סיפר פראמדיק מד"א ניר יפת. "אחד מהפצועים היה מחוסר הכרה ומיד התחלנו לבצע בו פעולות החייאה, בעוד הפצוע השני היה בהכרה. העלנו אותם במהירות לניידות לטיפול נמרץ והם פונו בדחיפות לחדר הטראומה בבית החולים בעיר כשמצבו של אחד אנוש והשני קשה". בהמשך נמסר על מותו של אחד הפצועים - בן 23, שבמקור התגורר בהרצליה אך לפני זמן מה עבר להתגורר באזור הדרום.  המעורב השני, תושב שועפט בן 24, נפצע כאמור באירוע ומעצרו הוארך עד 5 במאי. החשד הוא כי הקטטה פרצה בעקבות ויכוח הקשור לצעירה, שהינה ידידתו של הקורבן. שוטרי תחנת אילת סגרו את הזירה ופתחו בחקירה שפרטיה תחת צו איסור פרסום. 

לפני מספר שבועות התברר כי הצעיר שנהרג באירוע הינו החשוד המרכזי בפרשת האונס הקבוצתי שהתרחש באפריל 2017 בהרצליה. במסגרת הפרשה נעצרו אז ארבעה צעירים: שלושה מהם נחשדו ישירות באונס הנערה לכאורה והצעיר הרביעי נחשד כי היה נוכח בדירה בה התרחש המקרה ולאחר מכן שיבש את החקירה. השלושה נחשדו כי נתנו לנערה, שלה הייתה היכרות מוקדמת עם אחד מהם, סם בתוך משקה ואז אנסו אותה לכאורה במשך מספר שעות תוך שאזקו אותה באזיקים ואף גרמו לה לחבלות במהלך האקט המיני. החשודים
, שחלקם יוצגו על ידי עורכי הדין דן באומן ורותם כהן,  טענו מצידם כי כל המעשים בוצעו בהסכמה מלאה. לאחר ימי חקירה ארוכים, החשודים שוחררו מהמעצר לאחר שהחוקרים התקשו לגבש תשתית ראייתית כנגדם, בין היתר נוכח מצבה הנפשי של הנערה והקושי בעקבות כך לגבות ממנה עדות מלאה וכן לבצע עימות בינה לבין החשודים. מאז, אגב, לפחות חלק מהצעירים המעורבים הואשמו בעבירות סמים. 

הפרשה עוררה סערה ציבורית גדולה מצד אחד נוכח חומרת החשדות ומצד שני לאור ההחלטה לשחרר אותם מהמעצר. שילוב הדברים הוביל הן למחאה ברשתות החברתיות כנגד רשויות האכיפה והן לקמפיין תמיכה בנערה, בהשתתפות מפורסמים רבים, במטרה לגייס כספים למימון טיפול פסיכולוגי עבורה. 

לאחרונה החליטה הפרקליטות, נוכח שיפור במצבה הנפשי של המתלוננת, להחזיר את התיק למשטרה לצורך ביצוע השלמות חקירה. "יש כאן עוד שלושה חשודים אחרים שצריך למצות איתם את החקירה כי אנחנו חושבות ומאמינות שצריך להגיש בתיק הזה כתב אישום", ציינה עו"ד יערה רשף המייצגת את המתלוננת רק לפני כחודש בשיחה עם קול הכפר. עוד היא אמרה אז: "בכל הנוגע למותו של החשוד, אמרה עו"ד רשף: "אין שמחה מצידנו על מותו של אדם, גם אם הוא ביצע את העבירה החמורה ביותר עלי אדמות וגם אם הוא עשה את המעשה המחריד ביותר עלי אדמות. "זה שיש תחושת הקלה, שהיא לא צריכה לפחד להיתקל בו ברחוב, אכן יש תחושת הקלה אבל מתחושת ההקלה ועד לשמחה -  המרחק ארוך. ראיתי תגובות של כל מיני קבוצות פמיניסטיות שמרימות כוסית נוכח מותו, אנחנו לא חלק מהפסטיבל הזה. יש תחושת הקלה כי היא לא תצטרך לחשוש להיתקל בו ברחוב כי הוא היה השכן שלה".

 כך או כך, היום, כאמור, הודיעה הפרקליטות על סגירת התיק נגד כל החשודים. מהפרקליטות נמסר: "בעקבות פנייתה של באת כוחה של המתלוננת בתיק לפיה מצבה מאפשר ביצוע השלמות חקירה בתיק, החליטה הפרקליטות להורות למשטרה לבצע השלמות חקירה. בטרם התבקשו ההשלמות, נודע לפרקליטות כי החשוד המרכזי בתיק נפטר. במצב זה לא ניתן לבצע את השלמות החקירה אשר היו מחויבות על מנת למצות את החקירה ולהגיע לחקר האמת. משכך, ולאחר בחינה מחודשת ויסודית של הראיות בתיק, הוחלט לסגור את התיק נגד החשודים.
נמסרה על כך הודעה גם לבאת כוחה של המתלוננת".
 
עו"ד יערה רשף, המייצגת את המתלוננת מסרה בתגובה לסגירת התיק: "לא נותר אלא להצטער על האופן שבו פעלה הפרקליטות - שהוכיחה פעם נוספת שזכויותיה של נפגעת אונס וכבודה הן ממנה והלאה. הפרקליטות סירבה להיפגש עם הנפגעת, ולמרבה הצער הוציאה מיד הודעה לתקשורת על סגירת התיק. האופן הנמהר והמזלזל בו פעלה הפרקליטות מנע ממני, כעורכת דינה, להיפגש עם הנפגעת כדי לבשר לה על ההחלטה פנים מול פנים, בכבוד הראוי.  העובדה שהפרקליטות פעלה כפי שפעלה הינה רק נדבך נוסף בשרשרת הפגיעות והזלזול הרב שהפגינה כלפי המתלוננת. מדובר בהתנהלות חמורה, מזלזלת ומחפירה שצריכה להדיר שינה מכל אזרח ואזרחית. לגופם של דברים, ההחלטה שגויה בעליל, בתיק חמור זה עוד 3 חשודים אחרים ואנו נפעל במלוא המרץ כדי למצות את כל האפשרויות החוקיות לרבות ערר". 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
חינוך וקהילה בהוד השרון
"לפנות את הכולל בהרצליה ב׳"
כנס חינוך עירוני, של פוליטיקאים במרוץ הישרדות
רכב עלה באש ליד נצרת - שניים נפצעו
התקנת גלאי עשן בבתי קשישים בכפר-סבא
התקנת גלאי עשן בבתי קשישים בכפר-סבא
גבר נפצע בינוני במפעל במעלה אדומים
רואה שש שש
שוחרר מהכלא והסתבך שוב