הרצליה

דיירי שבעת הכוכבים דיור מוגן נושמים לרווחה

ועדת הערר דחתה את התוכנית להרחבת המבנה בהרצליה

כתב לוקאל 02/06/2019
עורכת הדין ענת בירן
צילום: בני אדם

ניצחון נוסף לדיירי הדיור המוגן "שבע הכוכבים" במאבקם נגד תכניותו של היזם להגדיל את המעון ולהוסיף לו קומות ודירות נופים. לאחר שלפני מספר שנים התקבלה התנגדות הדיירים על ידי הועדה המקומית שדחתה את התכנית, החליטה השבוע  ועדת הערר לתכנון ובנייה מחוז תל אביב לדחות את הערר של יזמי בית שבעת הכוכבים כנגד החלטת הועדה המקומית.

היזמים ביקשו להרחיב את בית הדיור המוגן הממוקם ברחוב נילי פינת הנשיא בן צבי בהרצליה פיתוח ולהוסיף לו שתי קומות חדשות שבהן 200 יחידות דיור. להרחבת בית הדיור המוגן הוגשו התנגדויות גם על ידי תושבי הבית עצמו וגם על ידי התושבים באזור והועדה המקומית החליטה, כאמור, לדחות את התוכנית.

הועדה המקומית טענה כי אין הצדקה תכנונית להרחבת המבנה וכי היא נשענת על מניעים כלכלים שישרתו רק את יזמי התוכנית. דיירי המעון המיוצגים על ידי עורכות הדין ענת בירן, דפנה תמיר ומור אגיב, טענו כי התוכנית להרחבת המבנה כלל אינה בסמכות הועדה המקומית. כמו כן טענו כי לא יכן לאפשר ליזם לבנות מעל ראשם כאשר קיימת התנגדות גורפת מצד הדיירים, וכי מדובר בפגיעה קשה באוכלוסייה קשישים שהשקיעו את מיטב כספם כדי למצוא שקט והגנה, והם מוצאים עצמם מחוסרי זכויות  ו"שקופים" מול היזם. הדיירים טענו, כי התוכנית דורסנית, מתעלמת מקיומם ופוגעת בהם שכן הם יאלצו לחיות באתר בניה במשך חודשים ארוכים על כל המטרדים הכרוכים בכך. בנוסף טענו כי לאחר סיום הבניה יגרם להם נזק שכן הבניה תחשיך חלק מהדירות ותביא להסתרת הנוף והאויר ובנוסף יוחרפו בעיות התנועה והחניה.

היזמים טענו כי החלטת הועדה המקומית לסרב לתוכנית נעדרת כל בסיס מקצועי והיא החלטה שרירותית שסוטה מהמלצת הצוות המקצועי לרבות מהנדס הוועדה ללא נימוק ראוי.

ועדת הערר פסקה כי התכנית אינה בסמכותה של הועדה המקומית ומשכך גם אינה בסמכותה של ועדת הערר ולכן דחתה את הערר מבלי שהכריעה ביתר טענות הצדדי לגופן.

עו"ד ענת בירן ציינה כי החלטתה של ועדת הערר מוכיחה כי המסלול בו בחר היזם היה שגוי מלכתחילה. אם יחליט היזם לפעול מחדש בהליך של תכנית בוועדה המחוזית ימשיכו הדיירים בנחישות להיאבק בתכנית, ולשמור על זכויותיהם.

 עו"ד בירן ממליצה לכל מי שרוכש דירה בדיור מוגן להבטיח בחוזה את זכויותיו במקרה שבו היזם ירצה לבצע תוספות בניה, וממליצה למחוקק להסדיר אחת לתמיד את הנושא בחקיקה מתאימה שתמנע כל וויכוח על מהות זכויותיהם של הדיירים, ותבטיח שלא יהיו "שקופים" בעיני היזמים.

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
נחנכו חדרי הצנתור המתקדמים בישראל
נחנכו חדרי הצנתור המתקדמים בישראל
רגעים קטנים של אושר
חגיגות יום העצמאות ברעננה
עשרות בני נוער טופלו במהלך יום העצמאות
אשת חיל מי ימצא
פביאן. הגיש שאילתא בנושא
רמפת הירידה לנתיבי איילון דרום תיחסם
כמות גדולה של סמים ברכבו אשר היתה מחולקת למנות
בדקו רישיונות ומצאו סמים
הליונס בוחר את איש השנה
המשפחה מתגייסת – אנחנו איתכם