הרצליה

סמינר חבל"ז

תלמידי כיתות י' בביה"ס הראשונים, הרצליה השתתפו בסמינר ייחודי של קרן תל"י העוסק בזהות היהודית-ישראלית

כתב לוקאל 02/06/2019
סמינר חבל
צילום: אביב פרסטנבורג

סמינר חבל"ז (חוויה-בירור-לימוד-זהות) אורך שלושה ימים ומעניק חוויה משמעותית לתלמידים שעורכים מסע לבירור זהותם רגע לפני שיקבלו את תעודת הזיהוי ממשרד הפנים.

100 תלמידי כיתה י' בתיכון ביה"ס הראשונים בהרצליה השתתפו לאחרונה בסמינר חבל"ז (חוויה-בירור-לימוד-זהות) של קרן תל"י, אשר כלל שלושה ימי פעילות בגבעת חביבה. מדובר בסמינר ייחודי שמטרתו להעניק לתלמידים חוויה משמעותית במסע לבירור זהותם לקראת קבלת תעודת הזיהוי ממשרד הפנים. במשך שלושת ימי הסמינר השתתפו התלמידים בסדנאות חווייתיות, יצאו לסיורים, אותגרו בפעילות של חדרי בריחה וכל זאת כדי לנסות ולפענח עוד רבדים בזהותם היהודית־ ישראלית.

סמינר "חבל"ז – מתעודת זהות לתודעת זהות" הוא חלק ממערך ההשתלמויות והסמינרים שקרן תל"י מציעה לבתי ספר ממלכתיים על־י סודיים ושזכה לאישורו של משרד החינוך. הסמינר מיועד לתלמידי כיתות י' הלומדים בבתי הספר הממלכתיים והוא ממומן הודות לתרומה ייחודית של סקוט שיי מניו יורק.

לדברי דניאל טופז, סמנכ"ל קרן תל"י הממונה על החינוך העל־ יסודי: "סמינר חבל"ז הוא סמינר לימוד חוויתי שמטרתו לעורר בתלמידים מחשבות ושאלות כלפי זהותם וכפועל יוצא מכך גם כלפי זהותה של החברה והמדינה שבה הם חיים, ולנסות לאפשר להם שינוי מחשבה ועומק בחשיבה ובדיון. הוא מתבסס על התיאוריה החינוכית שמציג פרופ' גד יאיר: חוויית מפתח אחת עשויה להיות שקולה לעשרות ולמאות ימי לימוד או לסדרה ארוכה של פעילויות שגרתיות, ובדומה לכך די במורה, במפקד, במדריך או בפעילות אחת שלהם, כדי ליצור חוויית מפתח ונקודת מפנה בחייו של היחיד. דברים אלו עמדו לנגד עינינו כשבנינו את הסמינר. בסמינרים מדריכים מדריכים צעירים של קרן תל"י מתוך כוונה לייצר אצל התלמידים הזדהות עם חבר'ה כמוהם שבחרו לעסוק בהבניית זהותם היהודית־ ישראלית. החל מהשנה הבאה נפעל במתכונת מורחבת יותר בקרב עשרות בתי ספר תיכוניים ברחבי הארץ ואנו מקווים שהן הצוותים החינוכיים והן התלמידים יעמיקו באחד מתפקידיו המרכזיים של החינוך שהוא הבניית זהות".

לדברי סיגל דוד, מנהלת ביה"ס הראשונים: "בחרנו לשלב את סמינר חבל"ז בתכנית הערכית של בית הספר במסגרת העיסוק בשיח מברר זהות יהודית, ציונית וישראלית, שיח אותו אנו מקיימים עם תלמידינו בכל שכבות הגיל, במטרה לייצר תודעת זהות באופן מושכל  ולאפשר לתלמידינו לגבש עולם ערכים ותפיסות המחובר לתרבות עבר ולהווה מתפתח.

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
פינוי בינוי ברחוב הנשיא בחדרה
יור מועצת הנוער  יהונתן ברוסילובסקי-וייצמן וראש העיר משה פדלון מחזיקים במפתח העיר במליאת העירייה. (מימין) גזבר העירייה רוני חדד, מנכל העירייה יהודה בן עזרא, ממ וסגנית ראש העיר איה פרישקולניק
"לו הייתי ראש העיר"...
תמי פלד חיון
אין לי מושג במי לבחור בבחירות הקרובות...
סיגריה הובילה למעצרו של חשוד בפריצה
אישום: גרמו נזק לתשתית בהיקף של מאות אלפי שקלים
קטין נעצר בחשד לשוד מזוין בפיצוצייה
מדוע משפחות חד הוריות לא מקבלות הנחה בצהרונים?
מה עם ההנחה למשפחות חד הוריות?
רמת דם