הרצליה

אושרו תוכניות פינוי בינוי בשני מתחמים בהרצליה

על פי התוכניות, בשיכון דרום ייהרסו 15 מבנים ישנים שכוללים 212 יח"ד וייבנו במקומם תשעה מבנים גבוהים שכוללים 661 יח"ד. בשיכון ויצמן ייהרסו 570 דירות ישנות וייבנו 1,843 דירות חדשות במבנים גבוהים ומגדלי דירות

שרון יונתן 05/06/2019
שיכון ויצמן כיום. פרויקט פינוי בינוי ענק
צילום: שרון יונתן

לאחר תקופה ארוכה של התנגדויות, הפגנות ומחאות אושרה ביום שני השבוע במליאת הועדה המקומית לתכנון ובניה להפקדה תכנית הפינוי בינוי בשיכון דרום. על פי התכנית, יהרסו 15 מבנים ישנים שמכילים 212 יח"ד קיימות ויבנו במקומם 661 יח"ד חדשות בתשעה מבנים חדשים וגבוהים, מתוכם 3 מגדלים בגובה 26 קומות לאורך רחוב בן גוריון.

כמו כן, התוכנית כוללת שטח תעסוקה ומסחר על חזית רחוב בן גוריון, פתרונות חנייה תת קרקעיים, פתרונות נגישות ומרחב ציבורי פתוח וירוק. בנוסף, 20% מיחידות הדיור יהיו דירות קטנות של 75 מ"ר. העירייה הדגישה השבוע כי עמדה על כך שתוקם קרן אחזקה לטובת מימון תחזוקת השטחים הציבוריים עבור התושבים הוותיקים של השכונה.

ראש העירייה, משה פדלון, אמר לאחר הדיון:

"אני מברך על החלטת הוועדה. מדובר בפרויקט משמעותי של התחדשות עירונית שיעניק לתושבי השכונה הוותיקים אפשרות למגורים ראויים וטובים, יחד עם הזדמנות לדיור לבני השכונה  שרוצים להמשיך ולגור בה"

מעיריית הרצליה נמסר עוד כי התוכנית נבחנה ברגישות רבה גם במשמעויות של היבטים חברתיים, במידת ההשפעה על הסביבה ומתוך הקשבה ודיון מעמיק בהתנגדויות וכל אלו נשקלו עד לקבלת תוכנית מיטבית לאזור.

התכנית עברה ברוב של 10 חברים לעומת 6 שהתנגדו. התומכים בתכנית היו: משה פדלון וחברי המועצה: עופר לוי, עפרה בל, צבי וייס, יהונתן יסעור, משה ועקנין, אלעד צדיקוב, איתי צור, ירון עולמי וראש מועצת כפר שמריהו, סרג' קורשיא. התנגדו לאישור התכנית: מאיה כץ, איל פביאן, דנה אורן, רונן וסרמן יוסי קוממי, תמי גרוסמן.

מאיה כץ הסבירה לאחר הישיבה מדוע התנגדה לתכנית המוצעת:

"אין מחלוקת על הצורך האמיתי וההכרחי ביישום תכנית התחדשות עירונית לרווחת תושבי שיכון דרום, אבל לא כך ולא בכל מחיר. היקף המסחר והתעסוקה חריגים לפרויקט בתוך שכונה, לא הוצגו פתרונות תחבורתיים מקיפים שיתנו פתרונות בעתיד ואף הוקטנו היקפי השטחים הירוקים. 

 "לכן הצגנו את הסתייגויותינו במטרה לקדם תכנית שמצד אחד תאפשר לתושבי השכונה מגורים ראויים לצד תשתיות מספקות ויכולת לצאת ולהגיע לביתם, פרט הכרחי שהתכנית במתכונתה הנוכחית ככל הנראה לא יאפשר".

איל פביאן אמר:

"התכנית כוללת מגדלים של 26 קומות בגובה של כ-100 מטר, שאני מתנגד להם נחרצות ואין בהם צורך. התקדים של בנייני 24-26-29 קומות בפרויקטים הללו ישפיע אחר כך על כל הרצליה".

תושבי שיכון דרום אמנם מרוצים מההתקדמות בתכנית אבל רבים משכניהם המתגוררים בהרצליה הצעירה, ממשיכים להתנגד לתכנית שאושרה.

 עו"ד רנן גרשט, המייצג את התושבים, אמר השבוע כי הם מחריפים את מאבקם לקראת הגשת ערר בוועדת הערר המחוזית.

גרשט: "זוהי תוכנית הרסנית מכל הבחינות, שתגרום לצפיפות משמעותית לכל אזור דרום הרצליה וצפון רמת השרון, ללא תשתיות תחבורה מתאימות. התכנית תשנה את צביונה של השכונה בפרט והעיר בכלל, ותפגע בכל התושבים באזור מבחינה תחבורתית, צפיפות, חינוך ואיכות חיים".

עו"ד שירלי גדניר הוסיפה: "זהו יום שחור לשכונת הרצליה הצעירה ולעיר הרצליה כולה. אתמול נגזר דינה של השכונה להפוך לשכונת אם המושבות בפתח תקווה, ונגזר דינה של העיר כולה להפוך לכרך צפוף ופקוק של מגדלי ענק. ההחלטה הבלתי אחראית המתבססת על נתונים שגויים שאיש לא טרח לבדוק".

אילן קרומר, תושב הרצליה הצעירה: "תושבי השכונה זועמים לא רק על החלטת העירייה, אלא בנוסף על הדרך בה התקבלה ההחלטה. התושבים ציינו לכל אורך הדרך שהינם בעד התחדשות עירונית. הם ביקשו לקדם פרויקט הגון במידותיו והיקפיו. התוכנית מוגשת טרם נסגרה תוכנית המתאר העירונית, שממנה אמור להיגזר כלל התכנון".

מנגד, ליאורה אהרון, נציגת היזמים בפרויקט, הביעה שביעות רצון מאישור התכנית בועדה המקומית: "תושבי שיכון דרום הצליחו להגשים בזכות הנחישות של ראש העירייה להוביל את התהליך בכך שאיפשר למחלקת הנדסה לתכנן בדרך מאוזנת את רצונם של כל תושבי הרובע".

מספר ימים לפני כן, ביום רביעי שעבר, אישרה ועדת המשנה לתכנון ובניה, למתן תוקף את תכנית הפינוי בינוי בשיכון ויצמן. על פי נתוני התכנית, הגובלת ברחובות הרב קוק (בדרום), דון יוסף הנשיא ותור הזהב (בצפון), רחוב ויצמן (במזרח), ואבן עזרא (במערב), יהרסו 570 דירות ישנות ויבנו 1,843 דירות חדשות במבנים גבוהים ומגדלי דירות. כמו כן, יוקם פארק שכונתי בשטח של כעשרה דונם, מתחם חדש למתנ"ס ושטחי ציבור.

 אישור התוכנית שם סוף לתהליך ארוך שהחל עוד בשנת 2008, עת התארגנו בעלי הדירות הישנות בשיכון ויצמן, וקידמו את הפרויקט. בעלי הדירות פרסמו מכרז לבחירת חברת בנייה שתוציא לפועל את הפרויקט, ולאחר הליך בחינה זכתה במכרז חברת הבניה "אזורים", שקידמה במתחם תוכנית לפינוי בינוי.                                             

התוכנית, עליה מופקדת אדריכלית העל, קיקה ברא"ז, המתמחה בבניית שכונות חדשות, חילקה את שיכון ויצמן לשבעה תתי מתחמים חדשים בהם 15 בניינים בגובה שבין 14 ל- 30 קומות, הכוללים 1,843 דירות חדשות בתמהיל דירות מגוון, החל מדירות קטנות של 3, דרך דירות 4 ו- 5 חדרים, ועד לפנטהאוזים ענקיים. על פי התחייבות שנתנה "אזורים" לראש העירייה משה פדלון, 50 מהדירות ימכרו לזוגות צעירים תושבי העיר בהגרלה, במחירים נמוכים משמעותית ממחירי השוק.                                                      

עו"ד עודד ישראלי המייצג את בעלי הדירות אמר השבוע: "זהו יום חג לעיר הרצליה ולתושבי שיכון ויצמן ומתנה נפלאה של עיריית הרצליה לתושבים. התוכנית שאושרה פשוט מרהיבה ותשדרג את כל האזור הזה בעיר. אנו נערוך בקרוב כנס עדכון לכל בעלי הדירות בשכונה ונתחיל להיערך להגשת בקשות להיתרי הריסה ובניה של הבניינים הישנים".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
פסטיבל אמנות רחוב ברמת השרון
אירועי "ארט תות אלון"- פסטיבל אמנות רחוב ברמת השרון
מפגש סל-גל עם תלמידים בהוד השרון
מפגש "סל-גל" עם תלמידים בהוד השרון
מועצת העיר. התקציב אושר פה אחד
תקציב עיריית רמה"ש אושר
זוג נוסף התחתן במועצה הדתית כ"ס
ראש העירייה– רפי סער
 כ-21.7% מהבוגרים ניגשו לבגרות 5 יחל במתמטיקה
כ-21.7% מהבוגרים ניגשו לבגרות 5 יח"ל במתמטיקה
חשד: 4 חשודים מעורבים באונס קטינה
'עפים' על המצפורים