הרצליה

כמה מיני צמחים ובע"ח תמצאו בהרצליה?

היכן מסתתרים אירוס הארגמן, חומעת החוף, פרסף גדול ודרבן הודי, בהרצליה?

כתב לוקאל 10/06/2019
זוג צבי ארץ ישראלי
צילום: אבנר רינות

במסגרת סקר טבע עירוני, שערכו סוקרי החברה להגנת הטבע בשנת 2018 בעיר הרצליה, בתמיכת המשרד להגנת הסביבה, אותרו ונסקרו אתרי טבע בלב המרקם הבנוי וסביבו. בסך-הכל סומנו 36 אתרים ברחבי העיר ששטחם הכולל 8,365 דונם, מתוך 22,910 דונם בתחום השיפוט של הרצליה (כ-36% משטח העיר).

מהממצאים עולה, כי בעיר צומחים לפחות 536 מיני צמחים שונים, מתוכם 40 מינים בסכנת הכחדה ועוד עשרות מינים נדירים, מוגנים וייחודיים, ביניהם אירוס הארגמן (גיאופיט נדיר ואנדמי לישראל) וחומעת החוף (מין נדיר של שטחי ההצפה של מישור החוף). כמו כן, התגלו לפחות 206 מינים שונים של בעלי חיים, הכוללים זוחלים, עופות, יונקים, פרפרים ובעלי חיים האופייניים למקווי מים מתוקים, ובכללם 15 מיני זוחלים (5 בדרגות שונות של סכנת הכחדה), דו-חי אחד (אילנית מצויה, מין בסכנת הכחדה), 37 מיני פרפרים, 182 מיני עופות (9 בדרגות שונות של סכנת הכחדה), מתוכם 56 מינים מקננים או בעלי פוטנציאל לקינון.

בנוסף תועדו 10 מיני יונקים, בהם 3 מיני עטלפי חרקים (עטלפון לבן-שוליים, אשף מצוי ופרסף גדול, כאשר האחרון מוגדר בסכנת הכחדה) ו-7 מיני יונקים גדולים ובינוניים (צבי ארץ-ישראלי, דרבן הודי, תן זהוב, שועל מצוי, נמייה מצויה, קיפוד מצוי ומריון מצוי). מדובר בעושר גבוה ומרשים במיוחד, המשקף את היקפי השטח האיכותיים ואת מגוון בתי הגידול בעיר. אני בטוחה כי ממצאי הסקר יובילו לתכנון עירוני מקיים, המתבסס על מידע עדכני על ערכי טבע בתחום העיר ויגרמו לשימור האתרים הערכיים שמאותרים בהם", אומרת יעל זילברשטיין-ברזידה, מנהלת יחידת סקרי טבע עירוני באגף שימור סביבה וטבע של החברה להגנת הטבע. לטענתה, קיימת חשיבות להטמעת ממצאי הסקר במחלקות העירייה השונות, למינוי אקולוג עירוני ותכנון אתרי טבע עירוניים נוספים, בשיתוף הקהילה, בדומה לפארק הרצליה שקיים ומתפקד באופן נהדר, בצפון אפולוניה, תל מיכל בדרום מערב העיר ואתרים נוספים בסביבה הבנוייה.

בשנים האחרונות, שימור אתרי טבע הנמצאים בסביבה העירונית ושומרים על האופי המקורי והייחודי של הטבע המקומי לרווחת הציבור, תופס תאוצה בערים רבות ברחבי העולם, המקצות שטחים נרחבים לשיקום, לשימור ולניהול של מערכות טבעיות בגבולות העיר. בערים אלו, הטבע נתפס כמשאב יוקרתי ואיכותי, זול לתחזוקה ובעל מגוון תכנים שאותם ניתן לנצל לצרכים ציבוריים רבים בכל ימות השבוע ועבור מגוון קהלי יעד - צעירים, מבוגרים ומשפחות. זילברשטיין-ברזידה מסבירה כי הבסיס לתהליך זה הוא יצירת מסד נתונים מקיף ומעודכן, המספק תמונה נאמנה ונגישה של המגוון הביולוגי ומיקומו במרחב העירוני, וכי בימים אלו מושק פורטל דיגיטלי שמנגיש את 40 אתרי הטבע העירוניים של הרצליה, לרווחת תושבי העיר והמבקרים בה. התושבים גם מוזמנים לדווח על ממצאים נוספים בממשק הדיווח של הטבע העירוני של החברה להגנת הטבע ולשתף גם בקבוצת הפייסבוק הייעודית לנושא זה.

ראש עיריית הרצליה משה פדלון הוסיף כי כי "השמירה על ערכי הטבע ועל איכות הסביבה הם נר לרגליה של עיריית הרצליה. סקר מקיף זה הינו גם כלי עבודה חשוב וגם מתנה עבור  הדורות הבאים".

לדברי תמר רביב, ראש אגף מגוון ביולוגי ושטחים פתוחים במשרד להגנת הסביבה, מזה עשור, המשרד להגנת הסביבה מקדם מדיניות ארצית לשימור וטיפוח של ערכי טבע ומגוון ביולוגי במרחב העירוני. סקרי הטבע העירוני מהווים את בסיס הידע לניהול ופיתוח בר קיימא של העיר תוך שימור הקיים ושחזור מערכות אקולוגיות לפי הצורך. חשיבותו של הטבע העירוני בישראל עולה נוכח תהליכי הפיתוח המואצים וצמצום השטחים הפתוחים. בנוסף, בכדי להתמודד עם שינויי האקלים הצפויים להשפיע בעשורים הקרובים על הערים בישראל נדרשת היערכות ברמה של השלטון המקומי. המגמה בעולם כיום היא למצוא פתרונות מבוססי טבע (Nature Based Solutions) בכדי להגביר את החוסן העירוני ולהתמודד עם תופעות שיתגברו בעקבות שינויי האקלים כגון זיהום אויר, הצפות, איי חום, מחסור במים ומפגעים נוספים.

בתחום העיר הרצליה מתקיימים שטחים פתוחים ערכיים בעיקר במעטפת השטח הבנוי. שטחים אלו הינם בעלי חשיבות מטרופולינית וכוללים לעיתים ריכוזי ערכי טבע ייחודיים ברמה הלאומית.

ממצאים נוספים מהסקר מצביעים על כך שבהרצליה בולטים חמישה בתי גידול מגוונים ואיכותיים: משארי כורכר, למשל בדרום-מערב העיר, אפולוניה ותע"ש השרון; בריכות חורף, כדוגמת תל מיכל וה"באסה"; קרקעות חמרה, למשל בחורשת יקיר, גן רש"ל וגני הרצליה; שטחי חולות מיוצבים למחצה לאורך קו החוף במערב העיר; ובתי גידול חופיים וימיים, מאפולוניה ועד לדרום-מערב העיר. בחברה להגנת הטבע מסבירים כי בתי גידול אלו מהווים "אתרי דגל" של הטבע העירוני בהרצליה, שהם חלק חשוב ומשמעותי מאתרי הטבע האיכותיים האחרונים במישור החוף. בנוסף, בעיר תועדו מגוון בתי גידול, טבעיים ומופרים, שחלקם משתרעים על פני מאות דונמים, כמו חוף הים, גן רש"ל והבאסה, וחלקם מצומצמים ל"איים" קטנים ומבודדים, כמו חורשת יקיר, בית הספר ברנר ומערת הרצליה. כמו כן, תועדו 68 מינים פולשים, הדורשים התייחסות וטיפול.

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
"מתרגלים בריאות"
יוזמה מצילת חיים
יוזמה מצילת חיים
הקרב על סמלי הליכוד
הקרב על סמלי "הליכוד"
הפוליטיקה של רמת השרון
"התביישתי כתושבת רעננה"
חגיגת טברנה בהרצליה
חגיגת טברנה בהרצליה
קטע מרחוב הסתיו יהפוך לדו סטרי
קטע מרחוב הסתיו יהפוך לדו סטרי
ברוידא , יזכה לביקור ממלכתי
ביקור מפתיע ברעננה