הרצליה

יש לכם ידידים

ארגון "ידידים - סיוע בדרכים" מספק עזרה ראשונה ללא כל עלות, בדרכים ובבתים בשלל תחומים, בהם: הנעת הרכב, סיוע בהחלפת גלגל, פתיחת רכב שננעל ועוד

קרן שלהבת 13/06/2019
אודי רז.
צילום: קרן שלהבת

למי מאיתנו לא יצא להיתקע ברכב במעלית, או שנזקק לסיוע בהחלפת גלגל? מקרים אלו תופסים אותנו לרוב כשאנחנו לא מוכנים. בדרך לעבודה, בדרך להוציא את הילדים מהגן ולעתים גם באמצע הכביש שהרכב החליט לשבוק חיים.

 אודי רז 47, מתנדב בארגון "ידידים - סיוע בדרכים" מספר על האנשים להם הוא מסייע מידי יום ואף מציל אותם ממצבים מסכני חיים בבית ובדרכים והכל בהתנדבות.

 כתבתנו יצאה עם אודי לדרכים וראתה בשידור חי, כיצד הוא מסייע לאישה שנתקעה עם רכבה בצהרי היום בחניון בהרצליה.

ריקי, תושבת הרצליה, החנתה את רכבה בחניון ברחוב יוחנן הסנדלר באזור התעשייה הרצליה. כששבה לרכב, לא יכלה להתניעו והתקשרה למוקד של הארגון. אודי, שקיבל את הקריאה, יצא לעברה, הגיע למקום והצליח להניע את רכבה תוך מספר דקות.

 "יש לך בעיה במצבר", אמר לה ומיד הוציא מתא המטען של רכבו סוללה ניידת, הניע את רכבה ושלח אותה למוסך. ריקי הנרגשת, הודתה לו ונסעה אל המוסך. "יש לי ברכב את כל הציוד לכל בעיה ותקלה", אומר אודי שחסך לריקי לעמוד בשמש שעות ולהמתין לגרר.

הארגון מספק עזרה ראשונה (לא רפואית) ללא כל עלות, בדרכים ובבתים בשלל תחומים, בהם: הנעת הרכב, סיוע בהחלפת גלגל, פתיחת רכב שננעל ועוד. הארגון, הפועל בהתנדבות מלאה, מספק עזרה לזולת 24 שעות ביממה, בכל ימות השבוע, למעט שבתות וחגים. ארגון "ידידים" פותח את דלתו בפני אזרחים המעוניינים להצטרף ולסייע בתחומים בהם הוא פעיל. הארגון הוקם בשנת 2006, כאשר מייסד הארגון מאיר וינר ראה צורך בסיוע אזרחי מהיר לאנשים שנתקעו בכבישים מסוכנים. כיום מנוהל הארגון ע”י המנכ”ל ישראל אלמסי, ולצידו הסמנכ”ל לייזי שטרן. מאז הארגון הלך והתפתח, עד שכיום כבר יודעים אלפי הפונים מידי חודש מכל רחבי הארץ, כי בכל מקרה בו נתקעים הם בדרכים, "ידידים" תמיד יהיו שם בשביל לחלץ ולסייע.

אודי רז: "ארגון ידידים הנו ארגון ייחודי, המעניק עזרה ראשונה שאינה רפואית, ומסייע בשלל תחומים, ביניהם: פנצ’ר, התנעת רכבים, מילוי מים / שמן / דלק, בכבישים מהירים ואף בפתיחת רכבים נעולים באמצעות ציוד מקצועי וללא כל נזק. בנוסף, מתנדבי 'ידידים' מבצעים חילוצי שטח לרכבים שהתחפרו, מסייעים בפתיחת דלתות בתים שנטרקו ועוברים הכשרות מקצועיות לחילוץ אנשים ממעליות תקועות".

בזמן של סכנת חיים, הארגון משתף פעולה עם כלל כוחות ההצלה והחירום, ומסייע במקרים של חילוץ תינוקות שננעלו ברכבים, בחילוץ אנשים ממעליות במקרים בהם קיים חשש לחיי אדם ומסייע למשטרת ישראל באיתור נעדרים. הדבר מתאפשר הודות ל- 14,000 מתנדבים ומתנדבות המגיעים מכל קצוות האוכלוסייה האזרחית בישראל, פזורים בכל רחבי הארץ, מדן ועד אילת, ומצוידים בניסיון, בידע ובציוד מקצועי רב.

איך זה קורה בפועל?

"התהליך מתחיל במוקד הארצי, המופעל על ידי למעלה ממאתיים מוקדנים מתנדבים אשר באמצעות מרכזיה משוכללת מקבלים את השיחה אל הטלפון האישי שלהם ומשם האירועים מנותבים אל הצוותים. מי שהכי קרוב למקום יוצא לעזור. זה יכול לקרות רק פעם אחת ביום ולעיתים יותר. תמיד אהבתי לעזור וכאן אני מצליח לעשות את זה מידי יום ביומו. יש לנו קבוצות ווצאפ שבאמצעותן אנחנו מקבלים את הקריאות".

החזון של הארגון הוא להגיע למצב שבו יהיה לפחות מתנדב אחד בכל בניין. "כך נוכל להגיע למצב בו לא יתקע אף אדם למעלה ממספר דקות בכל מקום ברחבי הארץ".

 למעוניינים להתנדב בארגון או להיעזר בהם בעת צרה ניתן להתקשר לטל: 053-3131310

מוזמנים להיכנס לדפי הפייסבוק שלנו ולצפות באודי רז מחלץ את ריקי.

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
חצה את הגבול לסוריה באמצעות רחפן וחבר לדעא"ש
סוסות שעברו התעללות פונו בצפון
חשד: הונה אנשים בעשרות אלפי שקלים
גבר כבן 22 נפצע באורח בינוני בתאונה בכביש 20
רוכב אופנוע נפגע מרכב בכביש 20
שיפוץ פארק המים במודיעין
במודיעין חוצים בבטחה
שריפה בראשון לציון
שריפה במחסן בבניין מגורים בראשון לציון
כתב אישום יוגש נגד חשוד בשוד