הרצליה

כ-2,000 בוגרות ובוגרים קיבלו תארים במרכז הבינתחומי הרצליה

פרופ' אוריאל רייכמן לבוגרי מחזור 2018: "כולכם חברתם יחד במשך השנים לקבוצה ייחודית של בוגרי הבינתחומי. לכם החרות האישית והאחריות לעתיד כולנו"

כתב לוקאל 18/06/2019
בוגרי מחזור 2018 בבינתחומי בהנפת הכובעים
צילום: עדי כהן צדק ועופר עמרם

אמש , (17.6.19), נערך טקס הענקת התארים לבוגרי מחזור 2018 של המרכז הבינתחומי הרצליה. בטקס השתתפו כ-2,000 בוגרים ובוגרות של התכניות לתארים ראשון ושני בבינתחומי, מתוכם כ-400 בוגרי בית הספר הבינלאומי ע"ש רפאל רקנאטי, ואלפים מבני משפחותיהם וחבריהם.

הבוגרים צעדו יחד עם חברי סגל המרצים בתהלוכה חגיגית, לבושים בגלימות ומצנפות המסמלות את תחומי הלימוד שלהם, כמקובל במצעדי בוגרים באוניברסיטאות המובילות בעולם. את התהלוכה הובילו הדיקנים וחברי סגל המרצים, ובראשם פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד המרכז הבינתחומי הרצליה. אחריהם צעדו הבוגרים הנרגשים, מחולקים לפי בתי הספר והתכניות השונות. בטקס נשאו דברים פרופ' רייכמן; משה פדלון, ראש העיר הרצליה;  ונדב מנדלסון, נציג הבוגרים המסיימים. השנה התקיים הטקס בסימן חגיגות 25 שנה להקמת הבינתחומי הרצליה והפיכת המוסד לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל.

פרופ' רייכמן אמר: "בתקנון האתי שלנו קבענו שהמרכז הבינתחומי הוא מוסד ציוני ברוח עקרונות הכרזת העצמאות. עבורי, העברת המחויבות לערכי הציונות אליכם היא עבורי הגשמה בין-דורית. הכרזת העצמאות היא המסמך השני בחשיבותו בתולדות העם היהודי, רגע מכונן שנולד בעיצומה של מלחמת דמים. הכרזת העצמאות כוננה את המדינה היהודית, קבעה את זכותה להגן על עצמה והכריזה על קיבוץ הגלויות. לאחרונה נחקק חוק יסוד: חוק הלאום. הכוונה הייתה טובה – לחזק את הכרזת העצמאות, אבל ברגע האחרון היה אדם אחד שעשה עסקה עם מפלגות החרדים וחוק הלאום התעלם לחלוטין מהכרזת העצמאות וערכיה.

העיוות של חוק הלאום היווה התחלתה של ההסתערות על בסיסי הדמוקרטיה הישראלית. המשטרה והמפכ"ל, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה – כולם הואשמו ברדיפת ראש הממשלה כדי להחליף שלטון. עיקר ההתקפות כוונו כנגד בית המשפט העליון. ביטויי שנאה קבעו שהבג"צ הוא אויב העם בדומה לחמאס, חיזבאללה ואיראן. יוזמות חקיקה באו לשלול סמכויות מבית המשפט העליון ושר המשפטים הנוכחי הציע לפסול פסקי דין שלא יראו לשלטון.

אני נפרד מכם היום. אני מרגיש שאעשה שקר בנפשי אם לא אחלוק אתכם את הערכתי שאנו עלולים לעמוד בפני סחף שישנה את כללי הדמוקרטיה ששימשו אותנו מאז קום המדינה. עלינו להישאר נאמנים לאותה מדינת ישראל שלמענה נלחמנו ועמלנו כל חיינו. לפני היווצרות קרע בעם – חשוב שנשמיע את קולנו בקול רם וברור.

הפסיפס האנושי של בוגרי הבינתחומי כולל את דוברי כל השפות הנפוצות בעולם, בני העדות השונות בישראל, יהודים, מוסלמים ונוצרים. אזרחים של 90 מדינות, נשים וגברים, צעירים ומבוגרים יותר. אנשים הנושאים עמהם מסורות וסיפורים אישיים שונים. כולכם חברתם יחד במשך השנים לקבוצה ייחודית של בוגרי הבינתחומי. לכם החרות האישית והאחריות לעתיד כולנו.

אני מלא גאווה על ההישגים שלכם, על עוצמות הרצון והאמונה – אני בטוח בעתידכם ואנחנו נהיה כאן עבורכם תמיד".

ראש העיר פדלון אמר: "ישנם מספר רגעים בחייו של אדם המהווים נקודת ציון מרכזית וצומת דרכים-  זהו אחד מאותם הרגעים. בקרוב מאוד כולכם תגששו את דרככם לעולם התעסוקה, שבו לא מעט אתגרים והזדמנויות. המיומנויות והכישורים שרכשתם כאן יהיו עבורכם ארגז כלים להצלחה, להתמדה, להעמקה ולחתירה למימוש החזון האישי שלכם, שכבר בטח התעצב. החברה האזרחית משוועת לכם, בוגרים ובוגרות. יש לא מעט מה לעשות בתחום ההייטק, החדשנות, המדע והטכנולוגיה.

יש לא מעט אתגרים סביבתיים, יש צורך באנשים איכותיים במגזר הציבורי, ואני בטוח שלאתגרים אלו אתם נכונים.

זה המקום להביע הערכה כלפי המרכז הבינתחומי, מייסדו והעומד בראשו - פרופ' אוריאל רייכמן. הייתה לכם, הסטודנטים, הזדמנות ללמוד ממנו - לא רק בשיעורים פרונטאליים והרצאות, אלא גם ואולי בעיקר מרוח היזמות והמצוינות שהטמיע בכל פינה במרכז הבינתחומי. כך באמצעות דבקות במטרה, אהבה לדבר ושותפים אמיצים, הביא את המרכז הבינתחומי למה שהוא עכשיו - מחולל שינויים בחברה הישראלית ובעיר הרצליה.

העיר נהנית מהנוכחות שלכם, ביום ובלילה, והקהילה העירונית יוצאת נשכרת מהאיכויות הבלתי רגילות. אני מאחל לכם הצלחה בכל אשר תפנו. ואני חוזר מהנאום שלי כאן מהשנה שעברה - פרופ' אוריאל רייכמן, אתה בעיני 'מלח הארץ- ישראל היפה' ואתה ראוי לפרס ישראל- על מפעל חיים".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
מיל"ה של הצלחה
התערוכה במשכן
מוצרט בא לבקר בגן
קטאן בגדול
מקום טוב באמצע
מקום טוב באמצע
"ביום שאחרי אנחנו מצווים לחשוב קדימה על רעננה"
הפעלות מיוחדות עם כלבים
הפעלות מיוחדות עם כלבים
גבר כבן 25 נפצע באורח בינוני עד קשה מפגיעת רכב בחולון
פצוע בינוני עד קשה בתאונה בחולון
חשד: נהג כשרמת האלכוהול בגופו גבוהה פי 18 מהמותר