הרצליה

"אין סיבה שיפלו אותנו"

הדראגקווין רמה רימינג (רמי גוטוירט) מדבר לרגל חודש הגאווה על קיפוח הקהילה הגאה, והילדים שהביא לעולם עם בן זוגו יניב בעלות של 600 אלף שקל: "זה היה דירה או ילדים ואנחנו בחרנו בילדים"

קרן שלהבת 20/06/2019
רמי ויניב ושני ילדיהם
צילום: קרן שלהבת

ברחוב הדר בהרצליה, לא רחוק ממשרד הפנים, מתגורר הדראגקווין רמה רימינג (רמי גוטוירט) שחולם על היום שבו ייכנס למשרד וידרוש לשנות את הסטטוס שלו בתעודת הזהות ל"נשוי".

"זו הזכות הלגיטימית שלי", הוא אומר ומחזיק את היד של בן זוגו, יניב (38). "אנחנו זוג לכל דבר, הבאנו ילדים לעולם, וכל זה לא קיים על פי משרד הפנים שלא מכיר באהבה שלנו. אני דורש לקבל את הזכויות שזוגות סטרייטים מקבלים. אין סיבה שיפלו אותנו".

גוטוירט (42), אושיית רשת וחיה חברתית, בקיא בכל רזי הפוליטיקה ויש לו גם אקס מיתולוגי שעשה היסטוריה והפך לשר הגאה הראשון בישראל. "אמיר אוחנה הוא הומו, אבל מבחינתי הוא לא מייצג את הקהילה", הוא אומר. "זה נכון שהוא הקים את התא הגאה בליכוד, אבל זה לא הדגל שהוא מניף בכנסת. הוא מונה לשר בזכות קרבתו לביבי".

בן זוגו, יניב, מבטא את האכזבה בקהילה הגאה ממי שהיה התקווה  הגדולה במלים הכי מעליבות: "אוחנה הוא עלה תאנה. לא יותר מזה".

יניב, איש תיאטרון, שמנהל את קבוצת "על הבמה" בהרצליה, הוא טיפוס צבעוני לא פחות מבן זוגו שמתפרנס מהופעות במסיבות רווקות ובמועדונים. כשאני שואלת אותו כיצד התושבים בהרצליה מקבלים אותו כהומו הוא מחייך ואומר ש"יש כאן הומופוביה סמויה. היא לא מוצהרת, אבל מרגישים אותה בהערות של הגננת בגן ששואלת איך אנחנו יכולים להכין עוגה או לכבס, כאילו שרק נשים מסוגלות למשימות האלה. הן אולי לא מודעות לכך, אבל זה מאוד פוגע וזה מראה שיש לנו עדיין דרך לעשות כחברה". 

הזוגיות של יניב ורמי, שהחלה לפני 12 שנה בזכות אתר ההיכרויות "אטרף", הייתה יכולה להימנע די בקלות אלמלא אמו של רמי הוציאה אותו מהארון בגיל 12. "זה די מדהים", הוא נזכר ברגע המכונן בחייו. "כולם הרגישו שאני הומו, אבל רק אמא שלי אמרה לי את זה בצורה הכי מפורשת ועקומה: 'אני יודעת שאתה אוהב גברים יותר ממה שאתה אוהב נשים, אבל כל עוד אתה גר בבית שלי אתה תנהג על פי החוקים שלי'. זה נשמע חריף, אבל אני חייב להגיד לזכותה שזו הייתה האמירה הכי קשה שהיא אמרה לי לגבי הנטייה שלי".

ומה לגבי אבא שלך? כיצד התנהלה השיחה איתו על היציאה מהארון?

"זה מעניין כי היא בעצם לא התנהלה עד היום. אחרי שעברתי את השיחה עם אמא אבא שלי קיבל את המציאות החדשה בלי לעבור באופן רשמי את השיחה".

גם אצל יניב, באופן מפתיע למדי, התנהלה שיחה כזו רק עם האמא. "אני ידעתי שאני הומו מגיל קטן מאוד", הוא נזכר. "אני זוכר שראיתי בתכנית 'סיבה למסיבה' את זלמן שושי שאמר 'אם אתם שם בבית מרגישים שונים אל תהיו כמוני'. באותו רגע רצתי לחדר ובכיתי במשך שעתיים כי הבנתי בתוכי שמשהו אצלי לא בסדר. רק בגיל 23 יצאתי בצורה רשמית מהארון".

עד אז היו לך התנסויות עם נשים?

"לא. תמיד היו שואלים איתי מה עם נשים ואני הייתי מתחמק באלגנטיות, עד שכבר אי אפשר היה להתחמק והחלטתי לצאת לעולם".

לפני שלוש שנים הקימו יניב ורמי משפחה כשהביאו לעולם שני ילדים בתהליך פונדקאות חובק עולם. "זה עלה לנו 600 אלף שקל, כמו משכנתא", אומר רמי. "ההורים עזרו מאוד וגם אנחנו שמנו את כל החסכונות על הפרויקט הזה. אפשר להגיד שזה היה דירה או ילדים ואנחנו עשינו את הבחירה שלנו".

ההיריון הראשון של הפונדקאית מדרום אפריקה לא נקלט. רק בהיריון השני, שהתרחש על אדמת הודו, התרחש הנס. "אני לא אשכח את היום שבו הודיעו לנו שהפונדקאית ילדה", מספר יניב. "עזבנו הכל ועלינו למטוס. מאותו רגע השתנו החיים שלנו. זה ממש לא דומה לכלום ממה שעברנו עד היום".

בסופו של דבר נולדו שני הילדים המתוקים שלהם איטן ועילאי. כשמסתכלים עליהם קשה שלא לתהות על השלט שהתנוסס בבחירות האחרונות בארץ: "כדי שלא יהיה אבא ואבא".

כשאני שואלת אותם על השלט הזה ובכלל על התפיסה הדתית שרואה בדרך שלהם תועבה אומר יניב: "הכי קל להגיד שהתקדמנו מאז שסקלו למוות הומואים. ועדיין קשה לי עם ההקצנה בעם. בתל אביב מקבלים את כולם בצורה שווה, אבל זו עדיין בועה. מחוץ לתל אביב יש הרבה פחות סובלנות, כפי שאפשר לראות במצעד הירושלמי שבו נרצחה שירה בנקי על ידי חרדי. זה היה נורא".

רמי: "מה שקרה הוא עוד הוכחה שמה שצריך לעשות ומהר זה להפריד את הדת מהמדינה. אותי מעציבה העובדה שאנשים שפעם שמרו את הדעות החשוכות שלהם לעצמם – כיום מדברים בריש גלי ומבטאים עמדות מאוד חשוכות".

יניב: "זו הסיבה שאני רוצה לעבור בין בתי ספר בהרצליה ולהסביר לנוער מה המשמעות האמיתית של קבלת האחר. רק כשזה יקרה אני אדע שמדינת ישראל היא מקום סובלני, פתוח ומכיל".

ב-3,4 בספטמבר יתקיים בהרצליה ערב בבימויו של יניב שכולו מוקדש למחזות זמר. סרטון משעשע על בני הזוג מחכה לכם בדף הפייסבוק שלנו: "קול הרצליה".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
שר הכלכלה נפגש עם מנכ"לית וולפסון
צוות החירום השכונתי
בכפר סבא שומרים על הבית
פצוע אנוש בתאונת עבודה בהוד השרון
פועל נהרג בתאונת עבודה בהוד השרון
גני, אחווה ושני עוצרות את התנועה בקמפיין אריסטו שמט
עוצרות את התנועה בשוק הפשפשים ביפו
המועצה החדשה יצאה לדרך
בגלל עבודות: קטעים בנתיבי איילון ייסגרו בסופי שבוע
חשד: שני תושבי כפ"ס תקפו אדם אחר
הקאנטרי יוצא לדרך