הרצליה

תוכנית תעש השרון , לאן?

בשלב זה החליט בית המשפט כי לא תתקבל הכרעה בנושא

שרון יונתן 30/06/2019
רוני רום
צילום: פרטי

בדיון שהתקיים ביום רביעי בעתירה המנהלית שהוגשה בעניין תוכנית תעש השרון, החליט בית המשפט המחוזי בת"א כי לא תתקבל הכרעה בשלב זה, אך המדינה חייבת לקדם סקר קרקע במתחם הראשון המיועד לבנייה על מנת לדעת האם התכנית ישימה.                                                               

החלטת בית המשפט התקבלה בדיון בעתירות שהוגשו ע"י עמותת אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון), עיריות הרצליה, רמת השרון והוד השרון, אדם טבע ודין, החברה להגנת הטבע, עמותת ריב"ה (ריאה ירוקה בתעש השרון), ועדי תושבים ועוד.  כזכור, על פי התכנית אמורים להיבנות כ-23 אלף יח"ד בשטחן של הרצליה, רמת השרון והוד השרון.                            

בית המשפט ביקר את התנהלות המדינה בנוגע לסקר הנדרש לקרקע שעליה מתוכננים להתגורר כ 100 אלף תושבים והנחה לקדם את סקר ולשלב את העותרים בתהליך ובגיבוש תוכנית פרטנית שתוגש בפניה בדיון הבא.                    

השופטת מיכל אגמון־גונן ביקרה קשות את נציגי המדינה על העדר לוחות זמנים וציינה שמבלי לקבל לוח זמנים סביר לביצוע הסקר והכנת תכנית צל פרטנית לא ניתן יהיה להתקדם בתכנית וגם לא בדיון המשפטי. השופטת הנחתה את המדינה לקדם סקר הקרקע בשיתוף עם נציגי התושבים והעותרות בתיק.                                                                                     

רוני רום, יו"ר עמותת אחל"ה, אמר לאחר הדיון: "עמותת אחל''ה פועלת מזה שנים רבות בדרישה לשפר את תוכנית תעש השרון, להתאימה לציבור הגר בשולי התוכנית מבחינת המרקם העירוני והתחבורה ובעיקר לדאוג לבריאות הציבור מאחר וידוע כי זיהומי הקרקע בתעש הם מהחמורים והנרחבים ביותר בארץ. העמותה פועלת בשיתוף פעולה מלא עם ראשי הערים הנוגעים לתוכנית, הרצליה, רמת השרון והוד השרון, עמותת אדם טבע ודין, ההחברה להגנת הסביבה ועוד. ראשי הערים הדואגים לבריאות הציבור עומדים בקו אחד עם הציבור ועמותת אחל"ה בבית המשפט ומול גורמי התכנון בדרישה בראש ובראשונה לשמור על בריאות הציבור ולקיים סקר קרקע וסקר סיכונים לפני תכנון ובינוי.

התכנית מונעת בעיקר מהיבטים נדלניים ושיקולים שאינם לוקחים בחשבון את הציבור הקיים הכולל כ- 300,000 תושבים מסביב למתחם, לכן התכנית היא רעה חולה לציבור בכל ההיבטים המרכזיים: זיהום כבד וסכנה לבריאות הציבור, תכנית תחבורה לקויה (לא נערכה אפילו בדיקת התכנות תחבורתית לתוכנית) ואי שמירה על ערכי טבע ושטחים ירוקים. התכנית הרעה מעמידה את הציבור עם הגב לקיר ומחייבת מלחמה על הבריאות. עמותת אחל"ה לא תשקוט ולא תנוח עד מיצוי מלוא הכלים לקידום תכנית שתהיה טובה לדור הנוכחי ולדורות הבאים".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
רוכב אופניים נהרג ברמלה
רוכב אופניים נהרג ברמלה
העולים החדשים במהלך הקורס
עולים חדשים עברו קורס למתן עזרה ראשונה
אקדמאים? בואו להיות מורים
להחנות או לא להחנות
פעוט נפגע בתאונת "פגע וברח" באזור חדרה
ממשיכים לנסוע בשאטל
גילויי האנטישמיות הם עלבון לעם היהודי ולכלל האנושות
״גילויי האנטישמיות הם עלבון לעם היהודי ולכלל האנושות״
חברי בורסת היהלומים ברמת גן
הסטארט אפ החדש של זיו שילון