הרצליה

ביה"מ העליון נתן למדינה אור ירוק לקדם את תכנית הבניה באפולוניה

זאת, חרף זיהומי הקרקע המצויים במקום. על פי תכנית הותמ"ל, אמורים להיבנות בשטח התכנית 3,700 יח"ד. אלון כרמלי, מראשי מאבק התושבים נגד התוכנית: "מדובר בחוסר אחריות, סכנת חיים של ממש במסלול המהיר והדורסני של הותמ"ל"

שרון יונתן 04/07/2019
התושבים המתנגדים באחת ההפגנות בעבר
צילום: רמי זאבי

 האם תכנית הבניה אפולוניה, מצפון לשכונת נוף ים, תצא לפועל בכל זאת? ביום רביעי שעבר קיבל בית המשפט העליון את הערעור שהגישה המדינה (באמצעות הותמ"ל - הועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור, הועדה המחוזית לתכנון ובניה ת"א, רשות מקרקעי ישראל וממשלת ישראל) על החלטת בית המשפט המחוזי וקבע כי ניתן לקדם את תכנית הבניה באפולוניה במסגרת הותמ"ל וזאת חרף זיהומי הקרקע המצויים במקום בשל פעילות של מפעל תעש בעבר.   

 החלטת בית המשפט העליון הגיעה בעקבות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי שקבע לפני שנתיים בדיוק כי התכנית תוחזר לותמ"ל. במקביל הודיעה העירייה כי במקום יוקם פארק עירוני, דבר שגם גובה בתכנית המתאר שאושרה בועדה המקומית ביום חמישי שעבר.                                                                      

על פי תכנית הותמ"ל, אמורים להיבנות בשטח התכנית 3,700 יח"ד, שלושה בתי מלון, ארבעה בתי ספר, 90 אלף מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה, מבני ספורט ונופש וכל זאת על שטח של כ-1,000 דונם.    

 החלטת בית המשפט העליון, שהתקבלה ברוב של שני שופטים כנגד אחד, התקבלה בהפתעה גמורה אצל התושבים המתנגדים, הגופים הסביבתיים, רשות המים, אדם טבע ודין ובעירייה.  "כולם סבורים שמדובר בחוסר אחריות, סכנת חיים של ממש במסלול המהיר והדורסני של הותמ"ל. אני מבקש לברך על החלטת העירייה להגדיר את השטח לפארק עירוני בתכנית המתאר", אמר אלון כרמלי, מראשי מאבק התושבים.

  יש לציין כי מדובר באדמת מינהל בשטחה המוניציפלי של הרצליה ולכן העירייה היא זו שאמורה להעניק את היתרי הבניה בעתיד. באם תסרב, יכולה הועדה המחוזית להוציא היתרי בניה, וזאת מכיוון שמדובר בתכנית שהיא בסמכות הותמ"ל.                                                                             

כרמלי הסביר מדוע החלטת העליון התקבלה בהפתעה ואכזבה בקרב התושבים: "בית המשפט המחוזי הקדיש זמן ומשאבים לשמיעת כל הצדדים והגיע להחלטה שללא סקר סיכונים אין לאפשר את קידום התכנית. מצד שני, בית המשפט העליון לא שמע עדויות וברוב של שניים נגד אחד החליט שבית המשפט המחוזי לא היה צריך להתערב בהחלטת הותמ"ל".  

כרמלי הסביר מדוע מדובר במקום שאסור לבנות בו מגדלי דירות וניתן להקים בו פארק: "הבעיה היא לא בקרקע עצמה אלא במי תהום מזוהמים, זכר למפעל תעש שנסגר בשנת 1992. מאז לא נגעו בקרקע והיא לא טופלה. אם וכאשר יתבצע קידוח לעומק עשרות מטרים לצורך בניית יסודות למגדל דירות יחשפו למי תהום מזוהמים ביותר. החשש שלנו שאם תחל הבניה העבודות יפסקו כאשר יגיעו למי התהום וניתקע עם מכתשים שיהיו פילים לבנים למשך שנים רבות. המדינה לא יודעת לטפל במי תהום כה מזוהמים. מעבר לזיהום מי התהום אין הסכמה של משרד התחבורה לביצוע מחלף באזור רשפון שהקמתו היא תנאי לביצוע התכנית. צריך להבין שאין שום גוף שתומך בתכנית. כולם מתנגדים לה, פרט כמובן לותמ"ל".

מה אתם מתכננים לעשות?

"ניתנו לנו 15 יום מקבלת ההחלטה בעליון להגיש בקשה לדיון נוסף בהרכב מורחב בבית המשפט העליון וזה מה שאנחנו נעשה. במקביל, נצא למערכה ציבורית ואנו מקווים שבית המשפט העליון יקבל את הבקשה שלנו לדיון נוסף ובסופו של דבר יקבל גם את עמדתינו".

מה אתם מצפים משר האוצר משה כחלון?

"שר האוצר הבטיח לנו לפני חצי שנה, אמנם לא בכתב אבל יש לנו את זה בתיעוד וידאו, שאין צידוק לתכנית הזאת ושהוא תומך בהקמת פארק עירוני. אם הוא רוצה הוא יכול לבטל את התכנית תוך דקה וזה מה שאנחנו מצפים ממנו לעשות". 

מהעירייה נמסר כי ראש העירייה, משה פדלון, קיבל בצער את החלטת העליון בעניין אפולוניה ואמר מיד לאחר קבלת ההחלטה בעליון: ״מדובר בהחלטה שמכחידה במודע שטח טבע פראי, המהווה בית גידול לעשרות זנים של בעלי חיים וצמחים שנמצאים בסכנת הכחדה. לעיריית הרצליה יש תוכנית להפוך את המקום לפארק אקולוגי-ארכיאולוגי, שיהווה אטרקציית תיירות בינלאומית. עוד לא נאמרה המילה האחרונה במאבק".                                                                    

למחרת ההחלטה פנה פדלון לשר האוצר משה כחלון במכתב וביקש ממנו  שיכנס את קבינט הדיור על מנת להכריז על ביטול התכנית לאלתר.

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
רמי ויניב ושני ילדיהם
"אין סיבה שיפלו אותנו"
מה יהיו מחירי הכניסה העתידיים בקאנטרי הרצליה?
אישום: גרמו נזק לתשתית בהיקף של מאות אלפי שקלים
אישום: גנבה מוצרים ותקפה שוטרים
הילה גבר , פעילה מצטיינת
אות הפעילה המצטיינת של משרד החינוך
בת שבע משה, מנכלית העמותה היוצאת ושתי חניכות מהמרכז ברגע הזכייה
"יזם השנה 2019"
איתן גינזבורג יושבע היום לחבר כנסת
איתן גינזבורג יושבע היום לחבר כנסת
סמר שמואל (סמי) מימון
שלושה מצטייני הנשיא , תושבי רעננה