הרצליה

"כל ילד חייב להרגיש אהוב, שייך ורצוי"

הצורך לרכוש ביטחון עצמי הפך למשימת חיים עבור ליאת קרן. לאחר שסיימה תואר שני בפסיכולוגיה, היא החלה להתמחות בעבודה עם ילדים ובני נוער, הסובלים מחרדות וקשיים חברתיים. ויש לה כמה טיפים להורים ולילדים שיכולים לסייע במצבים של בדידות, חרמות וחוסר בטחון

בילי בסרגליק 04/07/2019
ליאת קרן. סבלה בילדותה מבדידות וקשיים חברתיים
צילום: מוניקה פיץ

 פעמים רבות הקשיים שליוו אותנו בילדותינו הם אלו המניעים אותנו לפעולה. זה מה לליאת קרן, מטפלת משפחתית מהרצליה, המתמחה בבעיות של חרדות וכישורים חברתיים בקרב ילדים ונוער.

 בהיותה בכיתה ג', הגיעה ליאת עם הוריה מהקריות להתגורר בהרצליה. "הגעתי לכיתה שהייתה כבר מגובשת והרגשתי אאוטסיידרית", היא משתפת.  "לא הרגשתי שייכת. בכיתה ד' התחברתי עם חברה בשם עירית והפכנו לחברות הכי טובות, חברות אמיתית, שנתנה לי גם ביטחון. בתיכון נפרדנו וכל אחת הלכה ללמוד בתיכון אחר. שוב מצאתי את עצמי לבד, שוב בכיתה שהייתה מגובשת כי כולם הגיעו יחד מבית ספר אחר. לא התחברתי, התחלתי להיכשל בלימודים, זה השפיע על מצב הרוח, על הלימודים ועל הכל.

 בכיתה י' התחלתי לרכוש חברויות חדשות, אולם במחצית השנייה של השנה, חליתי במחלת הנשיקה, הייתי חודשים בבית, שוב הייתי לבד".

רק במהלך לימודי הפסיכולוגיה בארצות הברית הבינה ליאת, שחברות היא צורך בסיסי של בן אדם. "גם הבנתי שמי שמצליח בחיים הוא לא בהכרח מי שהצליח בלימודים, אלא מי שיש לו ביטחון עצמי ואז הוא יצליח גם בזוגיות, מבחינה חברתית ובלימודים, וזו נהייתה המשימה שלי בחיים".

את משימת חייה היא מיישמת במרכז "מתחברים" שהקימה, מרכז המלמד כישורים חברתיים, ליאת עובדת עם ילדים ונוער שחשים חוסר ביטחון וחרדה חברתית, נשואה פלוס שניים - בן 13 וחצי ובת 15.

מה הן העצות שלך לפתח ביטחון עצמי אצל ילדים, נוער ומבוגרים?

"יש להבין שכל ילד הוא אחר, אז אין תשובה אחת שמתאימה לכולם. כל ילד, כדאי שימצא את התחום בו הוא טוב, מה מרגש אותו, במה הוא חזק ולעזור לו לפתח את זה. מעבר לכך, לראות במה הוא צריך עזרה, לא להחליט עבורו, אלא לתת לו את הבחירה. תמיד לחשוב מה הילד יכול לעשות כדי לגרום לדברים לקרות. כן להיעזר בהורים, אך שההורים לא יעשו עבור הילד. הרבה הורים רוצים לגונן ועושים עבור הילד, זה לא מאפשר לילד לדעת למה הוא מסוגל.

 "לראות על מה יושבת הדחייה החברתית. אם זה קשור להתנהגותו, יש לחזק את הילד וחשוב לבדוק את הנסיבות ולעיתים לערב את הצוות החינוכי בבית הספר. אם נניח לילד יש חוש הומור, אז ללמד אותו לעשות בזה שימוש גם מול ההצקות, אם ילד הוא תגובתי שעונה ותמיד מסתבך בשל כך, אז לבדוק איך עוזרים לו, איך הוא יכול לענות בצורה שכן תשרת אותו."

כיצד תציעי לפעול לילדים שחווים חרמות בכיתה, ברשתות ובקבוצות הוואטס אפ?

"העבודה צריכה להיות בכמה מישורים. ראשית, לדווח לצוות החינוכי בבית הספר כדי שתיעשה עבודה סביב הנושא בכלל. לחזק את הרוב הדומם - שהם הנמנעים –  כל אלו שלא רוצים להחרים אך לא נעים להם. אלו בדרך כלל הרוב כי ישנם בודדים שמובילים את החרם, לדבר על זה בכיתה ולבקש מההורים לדבר על זה בבית. ברגע שנודע להורים שילד אחר לא הוזמן למסיבה או מפגש כי הוחרם, רצוי לדבר עם הילדים שזה לא מקובל, לבדוק עימו איך הוא היה מרגיש אם זה היה הפוך. כל ילד חייב להרגיש, אהוב, שייך ורצוי, ואם זה לא קורה, אולי הוא לא במקום הנכון". 

 בשנה האחרונה פיתחה קרן משחק, שמטרתו לחזק את הביטחון העצמי ולפתח חשיבה חיובית לילדים מגיל 5 ומעלה. שם המשחק הוא "טדאם" והוא משחק משפחתי. כל השאלות במשחק מכוונות לחשיבה חיובית בתחום הרגשי, האישי והחברתי.  מלבד המשחק הזה, פיתחה קרן שני משחקים נוספים העוזרים בהתמודדות עם כעסים בשם: "מאחורי הכעס". "הרעיון הוא שהכעס הוא מסכה לרגשות אחרים, שאם נדע לזהות אותם, יהיה קל יותר להתמודד עם הכעסים."

קרן הוציאה לגם מגנטים שעליהם הטביעה את עשרת היסודות לחברות טובה וכך כתבה: חיוך, כיף, חיבור, הקשבה, גמישות, כנות, הדדיות, שיתוף, אהבה ואמון. "אני אומרת להורים, אם הילד מגיע אליהם ומתלונן שוב ושוב על הצקה מצד חבר, אל תתווכחו עמו, במקום זאת, ניתן לבדוק את עשרת הערכים לחברות המוטבעים על המגנט, ולבחון עם הילד מה מוקד הקושי לפי הפרמטרים של החברות, ואז זה הופך להיות ברור לילד היכן נמצא הקושי".

בנוסף, היא גם כתבה ספר "תפוח המשאלות", ספר המלמד ילדים כיצד להגשים את המשאלות שלהן.

מהו הדבר שהכי השפיע עליך בלפתח ביטחון עצמי?

"הראיה שבכל דבר אפשר למצוא את הטוב, ואם נמצא את הטוב אז נוכל לראות הרבה יותר מהטוב".

עוד בהרצליה
שרון יונתן 06/11/2019
כתב לוקאל 29/10/2019
שרון יונתן 10/10/2019
שרון יונתן 26/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
ועד הגנים מתנגד לשינויים שמתכננת העירייה בהפעלת גני היול"א
נתוני המועצה הדתית בכ"ס לכבוד ט"ו באב
צה"ל קורא לה
סער. הפכתי להיות אדם מעורב הרבה יותר חברתית
"מדינת ישראל טובעת בשחיתות שעלולה לפרק אותה"
לגזור ולשמור
הפיח חיים
יוצאים להצביע
מופע אורות ומוזיקה
מופע אורות ומוזיקה בחיפה