הרצליה

הוועדה המקומית אישרה את תכנית המתאר להרצליה

ראש העירייה, משה פדלון: "מדובר בתכנית מצוינת שנותנת פתרונות לאתגרים שעומדים בפני העיר ושומרת על צביונה המיוחד של הרצליה"

שרון יונתן 04/07/2019
מאיה כץ.
צילום: אלעד גוטמן

שנה ותשעה חודשים לאחר שהועדה המחוזית לתכנון ובניה החליטה להחזיר את תכנית המתאר של הרצליה לועדה המקומית לשם בחינה מחודשת אישרה ביום חמישי שעבר הועדה המקומית את תכנית המתאר המתוקנת שתופקד בשבוע הבא, בשנית, בועדה המחוזית.

כזכור, תכנית המתאר המקורית הופקדה בוועדה המחוזית במרץ 2017 ולפיה אוכלוסיית העיר הייתה אמורה לגדול ב-52 אלף יח"ד עד שנת 2030. אישור התכנית גרם לתסיסה ומחאה בקרב חלקים גדולים של הציבור בהרצליה ובעקבותיה החליט ראש העירייה לפנות לוועדה המחוזית ולמשוך את תכנית המתאר. הועדה המחוזית העניקה לעירייה 18 חודשים לבחינת התכנית וכעת כאמור היא אושרה שוב בוועדה המקומית וזאת לאחר הליך ארוך ומורכב שכלל שיתופי ציבור שערכה העירייה.      

  בעד אישור התכנית הצביעו תשעה חברי מועצה מהקואליציה, כאשר חמישה חברי אופוזיציה התנגדו.

הדיון בתכנית המתאר התאפשר לאחר שבית המשפט המחוזי דחה את הבקשה הדחופה שהיפנו שבעה תושבים נגד קיום הדיון בדרישה להצגת תכנית המתאר על כל נספחיה בפני כלל הציבור עוד לפני הדיון בועדה המקומית. נקבע כי דיון בעתירת התושבים יתקיים ב-15 ביולי.   

 בעירייה טוענים כי הפרטים המלאים של תכנית המתאר מתפרסמים באתר העירייה והזמינו את הציבור לשלושה מפגשים שבהם יוצג חזון העיר לשנת 2035 ונספחי תכנית המתאר. המפגשים התקיימו בימים שלישי ורביעי השבוע והמפגש השלישי יתקיים הערב (חמישי).

בעירייה התגאו השבוע וציינו כי בבסיס התוכנית שכללה תהליך עמוק ויסודי של שיתוף התושבים, עומדים העקרונות הבאים: שמירה על שטחים ירוקים, פיתוח שטחי ציבור, בלי תשתיות לא בונים בהרצליה, פיתוח העיר יעשה על רקע תפישת עידוד תחבורה ציבורית ולא פרטית, בנייה מידתית ומותאמת של בנייה לגובה תוך שמירה על צביון השכונתי,

נתח משמעותי של התחדשות עירונית. שלביות - שתי שנות יעד לתכנית, ותוספת של נספח יישומי שיבטיח פיתוח בכפוף לתשתיות.

על פי תכנית המתאר המתוקנת שאושרה, עד שנת 2035 אמורים להתווסף בהרצליה כ-37 אלף יח"ד, אם כי בעירייה מעריכים כי רק חצי מהן, כ-18 אלף יח"ד, יתממשו בפועל.

בעירייה מציינים כי מה שלא ריאלי לא יתממש (שטחי תעש, פינוי שדה התעופה).

ראש העירייה, משה פדלון, אמר לאחר אישור התכנית:

"מדובר בתכנית מצוינת שנותנת פתרונות לאתגרים שעומדים בפני העיר ושומרת על צביונה המיוחד של הרצליה. התכנית שומרת על חוף הים ועל הפארקים הירוקים ומוסיפה שטחי ציבור לטובת חיי קהילה תרבות ופנאי".

מתברר שתוכנית המתאר המתוקנת לא ריככה את ההתנגדות בקרב חברי קבוצת "הרצליה איכות חיים" וחברי המועצה שהובילו את ההתנגדות.

בקבוצת "הרצליה איכות חיים" הסבירו השבוע מדוע הם ממשיכים להתנגד לתכנית:

"תוכנית המתאר "המתוקנת" תהפוך את העיר לפקק אחד ענק במרכזה וביציאות ממנה. פדלון נכשל שוב וכפה על הועדה המקומית לתכנון ובניה תוכנית מתאר שתהפוך את החיים בעיר לגיהנום. פדלון התעלם מבקשות של תושבי העיר בשיתופי הציבור. התושבים דרשו עד 5 קומות ברחובות הפנימיים במרכז העיר, פדלון העלה את זה ל-9 קומות. התושבים דרשו עד 8 קומות בצירים הראשיים, פדלון העלה את זה אל מעל 13 קומות. "הפתרונות" התחבורתיים שהתוכנית מציעה, נת"צ שיחצה את מרכז העיר, יהיו כמו אקמול לריפוי סרטן. הנת"צ עצמו יגזול שני נתיבים ויבוא על חשבון הנתיבים לכלי רכב הפרטים שמספרם יגדל פי שניים ויותר, גם אם חלק מהתושבים יעבור לשבילי אופניים". 

 

חברת המועצה ויו"ר האופוזיציה, מאיה כץ, אמרה:

"בתוכנית המתאר אין שלביות תחבורתית ביחס לגידול העתידי ולא הוצגו פתרונות תחבורה מספקים, אין הגבלת גובה קומות בצירי העיר וברחובות הראשיים של העיר ישנה הכפלה מהותית של כמות יחידות הדיור ביחס לקיים. התהליכים שסברנו שצריכים להתקיים בפיתוח הסביבתי והסביבה החופית גם לא יושמו לצערי ועוד הסתייגויות רבות שאינן תואמות את תפיסת עולמנו".

חבר המועצה אייל פביאן:

"בעקבות תכנית המתאר הכוללנית העירונית החדשה של הרצליה כולנו נעמוד בפקקים ואולי בפקק אחד גדול.

הבטחנו לא לאפשר הרצליה צפופה ופקוקה, הבטחנו בניינים עד 10 קומות ולא נזוז מכך. הצבענו נגד כי התכנית מתעלמת מפעילות הותמ"ל החותר בכח לבנות עוד כ-15 אלף יח"ד בתחומי העיר. התכנית משאירה את הגובה המותר לבניה ומספר הקומות לאורך כל הרחובות הראשיים של העיר פרוץ לחלוטין וללא הגבלה".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
נפסלה מועמדות רוכברגר לראשות העירייה
נפסלה מועמדות רוכברגר לראשות העירייה
250 יחידות דיור חדשות בנתניה
אושרת חניה ופרחאל ישראל
תלמידות מצפת העפילו לגמר 'מדענים צעירים'
עוברים דירה? קבלו הכשרה
אבן במשקל 100 קג נפלה ברחבת עזרת ישראל כותל
אבן במשקל 100 ק"ג נפלה ברחבת עזרת ישראל בכותל
זוכרים את כפיר
זוכרים את כפיר
S&P אישרה מחדש דירוג אשראי מושלם ilAAA לעיריית רעננה ותחזית יציבה
נבחרת הבנים בחטיבת הביניים בר לב
"בר לב" אלופים