הרצליה

להיות בטוחים בגן

מיזם חדש בשם "בטוח בגן שלי" תופס תאוצה בימים האחרונים על רקע מחאת ההורים בנוגע לפיקוח על גני הילדים הפרטיים. עו"ד ליאת גלילי-פרל מהרצליה, יוזמת ומייסדת המיזם, מסבירה מדוע הוא כה חיוני

שרון יונתן 10/07/2019
עו
צילום: פרטי

בזמן שכולם מדברים על הצורך בשינוי חקיקה בתחום הגיל הרך בגני ילדים פרטיים,לחלק מההורים ומנהלי גני הילדים נמאס לחכות למחוקק,והם יוצאים במיזם חדש בשם "בטוח בגן שלי", מיזם התנדבותי חברתי שנועד להגביר את השקיפות בגני הילדים הפרטיים על ידי קבלת הכשרה לזיהוי סביבה אלימה וסימני אלימות אצל תינוקות וביקורים בגני הילדים כדי לצפות במתרחש. מייסדת ומקימת המיזם, אשר תופס תאוצה במהרה, היא לא אחרת מאשר עו"ד ליאת גלילי-פרל,תושבת הרצליהלטענתה, כל החקיקה האחרונה בתחום הגיל הרך, כגון החוק הפיקוח על המעונות, אינו נותן מענה מספק אם בכלל, למצבי האלימות הקשים אליהם נחשפנו לאחרונה בגני הילדים הפרטיים וזאת ממגוון סיבות. ראשית,החקיקה נוגעת אך ורק לגנים המפוקחים,בעוד שמרבית המסגרות לגיל הרך בישראל הם בכלל גופים פרטיים, כגון משפחתונים וגני ילדים פרטיים והחקיקה איננה נוגעת אליהם.

 בנוסף, החקיקה מתייחסת לתנאי סף ותנאי רישוי לפתיחת גן ילדים מפוקח,כגון קיומו של ממ"ד, קורס החייאה ראשונה,תעודת יושר וכדומה. בנוסף, אין התייחסות לתקינת מטפלות מותאמת יותר ביחס של אחת לשלושה כפי שרוצים הורים וגורמי המקצוע בתחום וכן אין התייחסות להכשרה ושכר מטפלות וסייעות.

 "אנו רואים במקרים האחרונים כי גם מצלמות לא מנעו את ההתעללות הקשה. הן ראיה טובה להרשעה, אך לא מהוות מניעה מראש של האלימות בגנים",אמרה עו"ד גלילי- פרל וסיפרה על המיזם החדש שהקימה: "מדובר במיזם החברתי התנדבותי ראשון מסוגו בישראל שייתן מענה להורים עד החקיקה וישמש כהשלמה גם אחריה. לאחר שהתייעצתי עם גורמי מקצוע, נוכחתי לדעת כי ניתן לזהות סימני מצוקה, אלימות או הזנחה בקרב פעוטות על ידי צפייה בלבד, כל עוד יודעים מה לחפש ועל מה להסתכל. הורה שמתנדב במיזם, יעבור הדרכה מיוחדת מטעם גורם מקצועי ומוסמך לגיל הרך,בה הוא יוכשר לזיהוי סימני אזהרה ומצוקה בגן הילדים. מתנדבי המיזם יגיעו לגן, ללא תיאום מראש, 6 פעמים בשנה לביקור של כשעה, כאשר כל ביקור בגן יבוצע על ידי מתנדב אחר במיזם. המתנדב יגיע לחוש את האווירה בגן, לגלות נוכחות, לראות את הדינאמיקה בין הילדים והצוות בזמן אמת, במצבו הטבעי של הילד".      

 עו"ד גלילי-פרל מוסיפה: "חשוב מאוד להבהיר, אנחנו לא באים לחלק ציונים לגננות, אנחנו באים להסתכל על הילדים, אנחנו מאמינים ששפת הגוף שלהם, במהלך פעילות רגילה בגן, תחשוף סימני אלימות.                          

לאחר כל ביקור, ימלא המתנדב טופס מיוחד, שיוכן מראש על ידי גורמי מקצוע בתחום, ולאחר הביקור הוא יעביר את השאלון למנהלי המיזם, אשר יעבירו אותו לעיונם של גורמי מקצוע בטרם חוות הדעת מתפרסמת באתר המיזם. חוות דעת אשר אינן חיוביות, לא תתפרסמנה מיד,אלא יקבע ביקור נוסף בגן.

 "המטרה היא לא להכפיש אף אחד, אלא לגלות סימני אזהרה על התעללות ואלימות בגן", אומרת עו"ד גלילי-פרל ומוסיפה: "הרווח לגן הוא כפול ומכופל. גן שאין לו ממה לחשוש ומוכן לפתוח את שעריו לשקיפות ההורים,ייהנה ממוניטין, תעודה מטעם המיזם, ופרסום חיובי באתר המיזם, אך מעבר לכך, הוא יזכה להורים רגועים, שישנים בשקט ולא מגיעים לביקורי פתע, מפריעים להתנהלות השגרתית בגן, בגלל סף החרדה הגבוה של ההורים בימים אלו.

 "הרווח להורים כמובן ברור,ההורים זוכים לישון בשקט, להיות רגועים, בידיעה שאחת לתקופה, מגיע מתנדב מגורם רשמי מוסמך, לביקור בגן ומדווח על מה שהוא רואה לגורמי מקצוע".

 עו"ד גלילי-פרל ציינה השבוע כי המיזם תופס תאוצה במהרה ואליה הצטרפה ליאור בוגנים, פעילה מוכרת בתחום זה, וביחד הן מנהלות את פעילות המיזם באופן התנדבותי מלא.    

בוגנים אמרה השבוע: "זוהי הזדמנות לקול קורא למתנדבים שישמשו כמנהלי אזורים ויסייעו לנו בניהול פעילות המיזם באזורם. ביחד,נעלה את קרנם של הגנים הטובים,נעזור להם לשווק עצמם באופן מהימן ואובייקטיבי,ונאפשר שקט ורוגע להורים. חייבים למנוע את האסון".                                                      

פרטים נוספים על פעילות המיזם ניתן למצוא בדף הפייסבוק: "מיזם בטוח בגן שלי",כדי לקחת חלק בפעילות המיזם החשוב הזה יש להירשם בקישור המופיע באתר. ניתן גם ליצור קשר עם עו"ד גלילי-פרל בדוא"ל batuahbagansheli@gmail.com 


עוד בהרצליה
שרון יונתן 06/11/2019
כתב לוקאל 29/10/2019
שרון יונתן 10/10/2019
שרון יונתן 26/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
גבר טבע למוות בנמל אשדוד ; אישה חולצה במצב קריטי
"זה יכול היה להסתיים אחרת לגמרי"
אוויר הרים צלול כיין?
מה אתם רוצים מהילד?
מה אתם רוצים מהילד?
אומרים די לאלימות
אומרים די לאלימות
אושר צו הארנונה לשנת 2019 בהוד השרון
אושר צו הארנונה לשנת 2019 בהוד השרון
גמס הרצליה
ג'מס (JEM'S) הרצליה חוגג שנה
חשד לרצח קשישה בחולון