הרצליה

תוכנית נוספת של הותמ"ל יוצאת לדרך

הותמ"ל החליטה להפקיד תוכנית בהרצליה הכוללת 1,100 יחידות דיור, כ-53,000 מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר וכן פארק עירוני - במקום מתקן טיהור שפכים

שרון יונתן 11/07/2019
תכנית הבניה במקום מתקן טיהור השפכים
צילום הדמייה באדיבות נעמה מליס אדריכלים

הוועדה הארצית לתכנון ובניה של מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) החליטה להפקיד ביום רביעי שעבר תוכנית להקמת מתחם מגורים, תעסוקה ומסחר ופארק עירוני בהרצליה (תכנית "בין ערים") בשטח שעליו נמצא כיום מתקן הטיהור שפכים (מט"ש) בחלק הדרום-מערבי של העיר ובסמוך לשכונת גליל ים הנמצאת בשלבי הקמה. מתקן טיהור השפכים מהווה כיום מטרד עבור השכונות הקיימות והמתוכננות בהרצליה וברמת השרון וצפוי להתפנות בהתאם להסכם בין הממשלה לעיריית הרצליה. עם פינוי המתקן, הרצליה תחובר לשפד"ן.

התוכנית, שקודמה ע"י רשות מקרקעי ישראל, כוללת כ-1,100 יחידות דיור, שטחי תעסוקה בשילוב חזיתות מסחריות בהיקף של כ-53,000 מ"ר לאורך צידו המזרחי של נתיבי איילון. הבינוי המוצע בתוכנית כולל מבנים בגובה של עד 10 קומות.                           

במינהל התכנון הסבירו כי התוכנית כוללת גם מסוף תחבורה ציבורית, כיכר עירונית וכן פארק עירוני שישתרע על שטח של כ-106 דונם. בהיבט התחבורתי, התוכנית כוללת חיבור מדרך יבנה ברמת השרון למערב הרצליה באמצעות מעבר עילי מעל דרך 20 ומסילת הרכבת. התוכנית צפויה לייצר רצף אורבאני בין רמת השרון להרצליה, והיא נערכה בשיתוף עיריית הרצליה.

שבוע לפני אישור התכנית בותמ"ל דחה בית המשפט העליון את עתירתה של סוזי נדב, פעילה חברתית מהרצליה, שעתרה לבית המשפט כנגד רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומדינת ישראל. בעתירתה ביקשה נדב מבית המשפט כי זה יורה לרמ"י לבצע פינוי וטיהור הקרקע במתחם בו מצוי המתקן לטיהור שפכים מאחר והוא ידוע כקרקע מורעלת ומזוהמת לדבריה ולאסור על קידום הקמתן של שכונות מגורים במתחם זה מבלי שיבוצע סקר לבחינת נגעים סביבתיים באזור.

בהחלטתם קיבלו שלושת שופטי בית המשפט העליון (יצחק עמית, דפנה ברק-ארז, ענת ברון) את עמדת המשיבים (רמ"י והממשלה) שהבהירו שהפקדת התכנית נועדה רק לשם התנעת תהליך אישור, וכי המט"ש טרם פונה ובניית יחידות הדיור במקום לא החלה.

 השופטים דחו את העתירה והסבירו: "על העותרת למצות את ההליכים מול רשויות התכנון לפני שתפנה לבית משפט זה. לאור ההבהרה מטעם המשיבים לפיה טרם הושלמו הבדיקות הסביבתיות, אף דומה כי העתירה שלפנינו מוקדמת".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
פרחים בקופסא בירושלים
פרחים בקופסא בירושלים
יוסי עם הסוס קה-טראום
סוס ונער
עונה שקטה ורגועה
פלישה לקרקע מעכבת בניית מאות יח"ד
פצועה קשה בתאונה בנתניה
חולון: מבצע אכיפה של החזקת כלבים
ילד כבן 3 נפצע באורח קשה
ילד נפל מגובה רב בירושלים
הוחמר עונשו של האנס מהקריות
הוחמר עונשו של "האנס מהקריות"