הרצליה

"לא ניתן שיזרקו אותנו"

בקהילת יוצאי צרפת במערב הרצליה זועמים על החלטת העירייה לדחות את בקשתם לשימוש חורג למבנה שמשמש את בית הכנסת "אהבת ישראל". עתה הם החליטו לצאת למאבק

שרון יונתן 17/07/2019
מתפללים בבית הכנסת
צילום: שי רוזנטל

"זרקו אותנו ממרוקו, מטוניס ומצרפת, אבל לא יזרקו אותנו מהרצליה פיתוח", אמר השבוע בכעס דוד דהן, נשיא קהילת יוצאי צרפת בהרצליה פיתוח בעקבות הקשיים שמערימה לדבריו העירייה בנוגע להמשך הפעלת בית הכנסת "אהבת ישראל" שפועל מזה כעשור בבית פרטי ברחוב וינגייט 90 בהרצליה פיתוח.                                                                 

מדובר בוילה גדולה שעם השנים הוסבה לבית כנסת המשמש בעיקר את הקהילה הצרפתית במערב העיר. הנושא הגיע לפתחו של בית המשפט שהעניק בעבר לתושבים ארכות,אבל לאחרונה ועדת המשנה לתכנון ובניה דחתה שוב את בקשתם לאישור חריג למבנה כדי שיוכל לשמש בית כנסת והם חוששים מהיום שבו יצטרכו לפנות את המקום תחת צו פינוי ממשי.        

דהן מספר על חשיבות המקום לאנשי הקהילה: "בצרפת כל החיים של היהודים זה סביב בית הכנסת ודווקא כאן בישראל העירייה עושה לנו בעיות ולא מאפשרת לנו להתפלל בשקט ולקיים חיי קהילה נורמליים.אני חייב להדגיש שלא מדובר בקהילה חרדית,אלא באנשים דתיים, מכובדים ואיכותיים, אקדמאים ובעלי עסקים טובים. זה גם לא שאנחנו מפריעים לשכנים מסביב, לא עושים רעש או דברים כאלו שאמורים לגרום למישהו להתלונן".    

 דהן גורס כי ראש העירייה פדלון מושפע מגורמים אחרים: "הבעיה היא לא עם פדלון עצמו שמבין את חשיבות בית הכנסת.הוא מושפע מגורמים חילוניים קיצוניים שונאי דת.האבסורד הכי גדול הוא שדווקא יעל גרמן,שכביכול נחשבת לאנטי דת, קיבלה אותנו להרצליה בצורה הכי יפה והעריכה אותנו מאוד ואישרה לנו להתפלל במקום ואילו פדלון הוא זה שמערים עלינו קשיים במשך 6 שנים, בהם גם סירב להיפגש עימנו. יש בנו כעס רב כי בצרפת חונכו על אהבת ישראל וכאן אנחנו מרגישים שנאה. כמה אפשר להשפיל אותנו?".  

 לאחר החלטת ועדת המשנה החליטו התושבים להגיש בקשה חדשה לעירייה בתקווה שכעת הנושא יגיע להסדרה. עד שזה יקרה הם החליטו על  החרפת המאבק ובתאריך 8לאוגוסט מתוכננת להתקיים עצרת הזדהות.  

 גורם המקורב לנושא הוסיף: "הבעיה שאין בכל האזור בית כנסת נוסף והקרוב ביותר הוא במרחק הליכה גדול בעיקר לאנשים מבוגרים שרוצים להתפלל בשבת. יש מספר שטחים חומים באזור אבל ראש העירייה סירב לתת להם אותם. הם אנשים עשירים שיכולים לבנות בית כנסת, אז מדוע לא לעזור להם? למה לסגור בית כנסת שבו אנשים יהודים מתפללים בשקט?".

בניגוד לתמונה האידילית שהציג דהן, השכנים באזור מציגים תמונה אחרת לגמרי. אחד מהם אמר השבוע: "בשנת 2012 הם קיבלו אישור לשימוש חורג למשך שלוש שנים, אבל כאשר זה הסתיים הם המשיכו להפעיל את בית הכנסת".

 התושב מציין כי מעבר לעניין הפרוצדורלי פעילות בית הכנסת מהווה הפרעה לתושבי האזור: "זאת פשוט השתלטות על שטח ציבורי,כאשר בשבתות מקיימים שם שבתות חתן ומדי פעם אירועים שמלווים ברעש וחסימות החניות והמדרכות. כשהערנו להם על הרעש הם איימו עלינו. הטענות שלנו הן נגד העירייה שלא אוכפת את העובדה שבית הכנסת ממשיך לפעול בניגוד לחוק בלי אישור שימוש חורג. מצד אחד העירייה אומרת שזה לא חוקי אבל מצד שני מפרסמת את המקום לביעור חמץ, שזה כבר אבסורד גדול".

 מהעירייה נמסר: "עיריית הרצליה פועלת למען קהילת יהודי צרפת במספר מישורים. בין היתר, בעבר, הבוצע לראשי הקהילה לבנות בית כנסת בשטח ציבורי במערב העיר – אולם הם סרבו לקבלו. העירייה פועלת על פי דין, בית הכנסת "אהבת ישראל" ביצע עבירות בנייה חמורות, ביניהם פלישה לשטח ציבורי , ועל כן לא קיבל היתר".

 

חבר מועצה אלעד צדיקוב התייחס השבוע לנושא:

"מרכז הקהילה הצרפתית הוקם ע"י הרב דוד דהן כדי לאפשר לבני הקהילה הצרפתית להיקלט בארץ במבנה קהילתי מאחד, כפי שחיו בגולה. בשנים האחרונות ניסינו ועשינו כל מאמץ על מנת לאפשר את הסדרתו הזמנית של המרכז ומשם לגשת להקצאת שטח עירוני מסודר בשטח עירוני המיועד לבנייה ציבורית. לצערי הרב, נתקלנו בחומות בירוקרטיה אדירות ובלתי סבירות באגף הנדסה. השבוע, בסיור משותף עם חבר הכנסת הרב אורי מקלב וראש העירייה משה פדלון הגענו להסכמות של פגישת פיוס ופעולה קדימה לטובת הקהילה הצרפתית היקרה שבהרצליה. כמו כן, שוחחתי בשנית עם ראש העירייה היום ואכן פנינו בע"ה לפיוס שלום והסדרה".


 

עוד בהרצליה
כתב לוקאל 03/12/2019
שרון יונתן 28/11/2019
שרון יונתן 27/11/2019
כתב לוקאל 26/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הסאגה שלא נגמרת
תאונה, הפקרה ומסכת שקרים
באילו מקרים כדאי לערוך הסכם ממון?
פטור מתור
יוזמה חדשה למען ילדים אלרגיים
יוזמה חדשה למען ילדים אלרגיים
מימין: ציונה עירקי, יור עמותת אור למשפחות עירית אורן גונדרס וציפי גבריאל
"הבנתי שאני חייבת לבחור בחיים"
מה חשוב לדעת לקראת פרויקט של התחדשות עירונית?
תלמיד בימת הנוער התקבל לסדרה חדשה