הרצליה

הים זורם לי בדם

אחרי עשר שנים מאתגרות, בהן שכל את אימו, אחיו ואביו, והתגרש, השייט והדוגמן לשעבר אלדד אמיר יוצא לדרך חדשה. לבילי בסרגליק הוא מספר על הים, השכול ועל המיזם החדש: להעביר סדנאות למודעות עצמית על יאכטות

בילי בסרגליק 18/07/2019
אלדד אמיר.
צילום: פרטי

המוטו שמלווה את חייו של השייט, הסקיפר והמאמן אלדד אמיר (58)  הוא משפט שאבא שלו, ז"ל, אמר לו בכל פעם כשנשאל מה שלומו: "כל יום יותר טוב". את המשפט הזה הוא מיישם בעיקר בעשור האחרון שהיה מלווה באובדן הקרובים לו ביותר ובטלטלות משפחתיות. לפני כעשור אימו נפטרה מסרטן. לאחר חמש שנים אחיו, איתי, שהיה חולה כשמונה חודשים נפטר מאותה המחלה. אביו, שהיה חולה בסרטן במקביל לאחיו, נפטר חודשיים אחרי בנו. נותרו מהגרעין הבסיסי הזה הוא ואחיו, גילי אמיר, המשמש כיו"ר איגוד השיט בישראל. אלדד טיפל במשפחתו, כאשר חלה כל אחד מהם. הכאב היה עז, אך בכל זאת היום הוא חש מחוזק יותר ואומר: "הגעגוע תמיד קיים, אבל הכאב כבר שוחרר".

לפני שנתיים אלדד ואשתו אורית התגרשו. הזוג היפה: דוגמנית ושייט, שהוא גם דוגמן, פירקו את החבילה. השניים הורים ל- 3 ילדים. הייתה גם נפילה כלכלית באיזה שלב, אבל אלדד, שעבר הרבה דרמות ושינויים בעשור האחרון, מחייך את החיוך שלו ושומר על אופטימיות קוסמית. "אני נהנה מכל רגע", הוא אומר.

איזה שינוי התחולל בך לאור כל מה שעברת?

"תמיד ידעתי ליהנות מהחיים ועכשיו אני מושך את זה עד הקצה"

הנה, למשל, בשבוע שעבר היה בפראג, אחרי כמה ימים בארץ הפליג ליוון. בין לבין הוא עובד מהבוקר עד הלילה, מנהל את החברה שלו, מסיים לעבוד ויוצא לבלות. "אני חי מסביב לשעון, מכניס כמה שיותר הנאה לחיי. אני גם רואה את הים מחלון ביתי ומשתדל, כשיש זמן, לעשות את הבקרים שלי על הים, בשאר המקרים רואה את הים בסופי שבוע."

מה הוא הים עבורך?

"ים ודם זה אותו הדבר. בלי שניהם אני לא יכול להסתדר."

אמיר הוא הבעלים של חברת stone man, מספק אבנים לריתוך וחיפוי ועושה פרויקטים פרטיים. הוא מגדיר את החברה כחברת בוטיק, נמצא בענף מ-1992 ואומר "זה עיקר הפרנסה".

אחרי שסיים את קורס מנטורינג לפני מספר חודשים אצל אריה מליניאק, דורון ליבשטיין וטלי בנדר, הוא החליט להיות מנטור ולהעביר סדנאות למודעות עצמית על יאכטות במצב הפלגה. גם הוא לא פוסל חזרה לדוגמנות, "אם יציעו לי לדגמן היום אז אני הולך על זה."

האם בחרת להיות מנטור בגלל האירועים המטלטלים שעברת בעשור האחרון?

"כן. כל הסיפורים שעברתי תרמו לזה. גם הים. להתגבר על הים זה לא מובן מאליו. לעבור סערה באמצע האוקיינוס, כשהכל מתפרק, זה להתגבר על קשיים פיזיים ומנטליים."

מה עוד עזר לך להתגבר על כל המהמורות והפרידות בחייך?

"המבט החיובי על הדברים. לצורך העניין, שלושתם: אימי, אבי ואחי, באיזשהו מקום, שוחררו מהסבל. זהו סוג של שחרור כשבן אדם נגאל מייסורי המחלה הזו. זה לא מובן מאליו כשזה קורה. בסופו של דבר, למשל מול אח שלי, האפשרות להיפרד ממנו במשך תקופת ההתמודדות שלו עם המחלה, הייתה זכות. מבחינה אגואיסטית, זה נתן לי תקופה של פרידה ממנו."

מה כוונתך מבחינה אגואיסטית?

"אם אח שלי היה נעלם יום אחד בגלל תאונת דרכים או משהו אחר, אז זה דבר שקורה ביום אחד בהיר, מבלי שהיה לך אפילו את הרגע להגיד לו: 'אהבתי אותך אח שלי'. במחלה סופנית, אתה עובר איזשהו תהליך של פרידה, שהוא לא מובן מאליו, שחרור של שני הצדדים. אני בטוח שלא כל בני המשפחה ראו את זה ככה, אבל אני כן."

אלדד אמיר משמש כשופט בתחרויות שייט. בתחרות האחרונה ששפט התרגש במיוחד. היא נערכה בשבועות, 3 ימים בשדות ים (המקום שבו גדל), 700 מתחרים. תחרות על שם אחיו, איתי אמיר, ז"ל, שארגן איגוד השיט, שגילי האח הוא היו"ר. פעם בשנה, מזה 4 שנים, מתקיימת התחרות. בחלק מהתחרויות של האיגוד, משמש אלדד כ race officer- מנהל התחרות. בעבר הייתה לו גם פינת שיט בערוץ 5 בטלוויזיה.

  אלדד מאמן בהרצליה את צוות "גוסט" (רוחות), בהובלה של משפחת אביב מהרצליה. שלושת הילדים הגדולים של משפחת אביב לוקחים חלק ומשתתפים בתחרויות שיט.

בספטמבר ואוקטובר מתעתד אמיר לצאת להפלגות משולבות ביוון על יאכטות עם סאפים. הוא לא אוחז ביאכטה כי לטענתו הוא לא צריך. "יש את היאכטה של אביב. עכשיו בקיץ יוצאים להפליג עם כל המשפחה ואני גם מפליג עם חברים".

לאלדד יש סיבה טובה שלא לאחוז ביאכטה. "המדינה חוקקה בארץ את 'מס העשירים', שחייב בעצם את בעלי היאכטות, גם אלו מחו"ל, לרשום אותן בארץ. יאכטה שנמצאת פה יותר מ 3 חודשים חייבת רישיון ישראלי. בשל כך, הרבה מאוד יאכטות עוגנות בחו"ל ולא בארץ. מרינה שהייתה תוססת, חיה ובועטת, הפכה להיות מנומנמת לגמרי, הפסידו פה כמה עשרות אלפי שקלים בגלל שהמון יאכטות ברחו מפה. זה קרה בכל המרינות בארץ. יאיר לפיד הציע את החוק והוא נכנס לתוקפו לפני שנתיים, ביבי אימץ אותו. במרינות אחרות בעולם, זה לא קיים בכלל. עובדה שכל היאכטות שלא פה נמצאות בנמלים מסביב. הן לא נעלמו מהעולם. אנשים פשוט לא חוזרים עם היאכטות שלהם לארץ. ישראלים מחזיקים את היאכטות שלהם בקפריסין, בטורקיה וביוון. יש לנו בעיה פיזית שאין פה לאן להפליג., לאן יפליגו בישראל? מקסימום לאשדוד. מי שמחזיק פה יאכטה בעיניי הוא גיבור. מישהו עשה פה איזושהי החלטה שהיא שגויה"

השתתפת בשלוש אולימפיאדות אבל לא הבאת אף מדליה, חש החמצה?

"הישג השיא שלנו היה באולמפיאדת סיאול ב 1988. הסיפור ידוע, לא השתתפנו באחת התחרויות שנפלה על יום כיפור ולקחנו את המקום רביעי. בדיעבד אני לא חש החמצה. אולי היום הייתי עושה דברים אחרת, אבל אני חושב שעשינו הישג מכובד מאוד באולימפיאדת סיאול וגם בלוס אנג'לס הגענו להישג גבוה, סך הכל עשינו קריירה יפה"

איך אתה מרגיש אחרי הגירושים?

"מרגיש מעולה. לקחנו את זה שנינו למקום הטוב. אנחנו חברים טובים. מבלים חגים ביחד, כך שבאמת מרגיש משוחרר לגמרי."

בתור מנטור לעתיד מה המוטו שלך?

"90% נמצא בראש, ראש חזק מצליח לנצח כל אחד".

billie@netvision.net.il

עוד בהרצליה
שרון יונתן 14/11/2019
בילי בסרגליק 06/11/2019
שרון יונתן 31/10/2019
שרון יונתן 23/10/2019
שרון יונתן 10/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
סטטיק ובן אל תבורי
חופשת סקי עם סטטיק ובן אל
מאי דיין. חוזרת לקדנציה שניה בקבוצה
בנות הרצליה מתחזקת בשתי ישראליות
שריפה גדולה בבניין בת"א
אירוע מכירות דירות ביום שישי
באיזה יום בשבוע מוכרים הכי הרבה דירות?
פסטיבל 'סליחות בסמטאות צפת'
5 טיפים לניהול המשרד באופן יעיל
יובל טאוסי בן 40 תושב  רעננה
כל הארץ דוורים דוורים
העפילה לרבע